Giresun haberi | Mürtefi Öztunç’tan Giresun Valisi’ne: “Harşit Çayı’nı Kirleten Firmaya 4 Kamer Müddet Vermiştiniz Amma Kirlilik Bitmeme Ediyor. Tesisi Kapatacak Mısınız”

CHP’nin mekân ve doğa haklarından sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Mürtefi Öztunç, Giresun’un Doğankent ilçesine sınırlı Çatalağaç köyündeki Harşit Çayı’nın tıpkısı firmanın beyaz zehir arama çalışmaları dolayısıyla kirlendiğini söyledi. Öztunç, Giresun Valisi Enver Ünlü’ye, “Temmuzda, atıklarını dereye bıraktığı amacıyla nakdî ceza kesip 4 ay müddet vermiştiniz amma pislik bitmeme ediyor. Tesisi kapatacak mısınız” diye niteleyerek sordu.

Doğankent’te ilişkin Çatalağaç köyünde beyaz zehir kontrol çalışmaları tay tay arabası aynı firma, iddiaya göre Harşit Çayı’nı kirletti. Soner Işıklı isimli tıpkısı vatandaş, Harşit Çayı’nın kenarında çektiği videoda, “Doğankent ilçesine sınırlanmış Çatalağaç köyünden çekiyorum bu videoyu. 11 Ekim 2022, günlerden salı. Alagöz Madencilik’in kestirmece ayrımsız yıldan beri köyümüzde beyaz zehir arama çalışmalarından belde derelerimiz çamur akmakta. Elan eroin faaliyeti başlamadı ama başlamadığı halde derelerimiz aynı yıldır hakeza balçık akmakta” dedi.

Aydın, şikayetler ve basında sâdır haberlerden sonra Giresun Valiliği’nin şirkete müddet verdiğini belirterek, “4 kamer kadar bire bir süre verildi; derelerin ıslahı, çamurun giderilmesi, yer düzeninin sağlanması ile ilişik. Şu anda beyaz zehir şirketine kuş uçumu 2 kilometre uzaklıktayım. Buradan başlıyor bu çamur yatağı, Harşit Çayı’na büyüklüğünde, oradan da Tirebolu’ya büyüklüğünde devam ediyor. Normalde valiliğin beyaz zehir şirketine tanımış olduğu müddet 5 Ekim’bile bitti. Bugün 11 Teşrinievvel. 4 ay gibi makul süre de bitti. Zaaf ediyoruz, acep yetkililer artık bu güzelim doğayı korumak üzere hangi adımı atacak” diye konuştu.

“TEMMUZDA, ATIKLARINI DEREYE BIRAKTIĞI İÇİN DÜNYALIK CEZASI KESİP 4 AY SÜRE VERMİŞTİNİZ AMMA KİRLİLİK DEVAM EDİYOR. TESİSİ KAPATACAK MISINIZ”

Mehabetli Öztunç, toplumsal iletişim araçları hesabında Soner Görgülü’ın çektiği videoyu paylaştı ve “Sayın Ilbay Enver Adlı, Harşit Çayı’ndaki bu kirlilik, Doğankent Çatalağaç köyündeki firmanın eroin tesisinden kaynaklı. Sahibini tanıyor musunuz? Temmuzda, atıklarını dereye bıraktığı üzere nakdî ceza kesip 4 kamer müddet vermiştiniz ama kirlilik bitmeme ediyor. Tesisi kapatacak mısınız” diyerek sordu.

ANKA Bilgi Ajansı’nın ulaştığı Alagöz Madencilik’in yetkilileri ise konuya ilişkin daha evvel açıklama yaptıklarını söylemekle yetindi.

Share: