GİGDER Başkanı Akbal: “Avrupa’da yabancıya konut mir oranı Türkiye’nin iki kalpsiz”

Gayrimenkul Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, sabık yıl kâh Avrupa kâh ülkeleri ile Kanada ve ABD’birlikte yabancıların toplanmış konut satışından aldığı payın yüzdelik 10 civarında olduğunu belirterek, “Avrupa’da yabancıya komutan oranı Türkiye’nin iki acımasız.” ifadesini kullandı.

GİGDER’den yapılan açıklamada, dünyada gelişigüzel geçen yıl büyüyen yabancıya basamak satma pazarının Avrupa’da zirveye ulaştığı, önde mevrut ülkelerin toplam göz satışının ortalama yüzdelik 10’unu yabancılara yaptığı belirtildi.

Yabancıya konut satışında ümranlı ülkelerin gelişigüzel yıl büyümeye bitmeme ettiği dökme açıklamada, Türkiye kadar gelişmekte olan ülkelerin potansiyeliyle demet çekmeye başladığına dikkat çekildi.

Açıklamada konuya ilgilendiren değerlendirmeleri vadi kayran GİGDER Başkanı Faruk Akbal, sabık yıl İspanya’da yabancıların bütün konut satışından yüzdelik 9, Portekiz’da yüzde 11 pay aldığını bildirdi.

“Kanada’da açıklayan son bilgi 10 evden birini yabancının aldığını gösteriyor. ABD’de yabancıların alım adedi 100 bin bandının yukarısında.” ifadesini kullanan Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

” Almanya, İtalya gibi ülkelerde da bu devlet yüzdelik 9-10’lar seviyesinde. Türkiye’da ise 2021’dahi 1,5 milyon ev satışının 58 bin adedi yabancıya satıldı. Yani hep satıştan alınan pay yüzde 4 seviyesinde. en son açıklanan Temmuz 2022 verilerinde de yabancıya göz koca payı yüzdelik 4 seviyesinde. Benzeri ayrıksı deyişle Avrupa’da yabancıya koca oranı Türkiye’nin iki zalimce. Ülkemizde konuta evcil talebi çok çok çok.”

“Konut fiyatlarını maliyet artışları ve bildirme eksikliği yukarı taşıdı

Faruk Akbal, yabancıların ev fiyatlarını artırdığına dair söylemlere ait, şu ifadeleri kullandı:

” Burdur’da 2021’dahi yabancıya on paralık komutan yapılmamış ancak burada hane fiyatları 2021’da yüzdelik 69 değerlendi. 2021’de eşit artışında Türkiye ortalaması yüzdelik 60 seviyesindeydi. Burdur’da göz fiyatı büyüklük ortalamasının üstünde artmış. Bu örneği çoğaltabiliriz.

Mesela 2021’de göz fiyatı Kilis ve Adıyaman’da yüzdelik 66, Çanakkale’de yüzdelik 67 arttı. Tekrar ortalamanın üstü. Buna karşın yabancıya konut satışında önde mevrut kentlerden Ankara’da artış oranı yüzdelik 56’da kaldı. Büyüklük ortalamasının altında. İstanbul’da ise yüzdelik 63. Bu verilerin hepsi TCMB’nin.”

Akbal, yabancıların konut satışından aldığı paya şehirsel bazda bakıldığında İstanbul’da yüzdelik 9; Bursa, Gaziantep, Ankara kadar şehirlerde yüzdelik 2 seviyelerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Faruk Akbal, “Türkiye’dahi yabancıya hane satışı fiyatı etkileyecek yahut piyasayı Avrupa’daki kadar etkileyecek seviyede değil. Ancak göz enflasyona karşı sunu emin liman olduğunu sağladığı primle gösteriyor. Domestik yatırımcı küsurat bölük itimat maliyetlerine karşın talebini azaltmayarak bu primi gördüğünü de vurguluyor.” açıklamasında bulundu.

Share: