Genişlik nazik hayali darülfünun okumaktı… 55 yaşında hayaline kavuştu

Sunu şişman hayali üniversite okumaktı… 55 yaşında hayaline kavuştu

Çocuğu yaşındaki gençlerle sıralarda darülfünun eğitimi alıyor

AKSARAY – Babasının rahatsızlığı dolayısıyla gailesiz yaşta babasına okşamak üzere Almanya’ya giden ve üniversite hayalleri suya sakıt Mehmet Kocagöl 55 yaşında hayaline kavuştu. Çocuğu yaşındaki gençlerle üniversite sıralarında okuyan Mehmet Kocagöl hayaline kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Aksaray’birlikte liseyi bitirdikten sonradan Almanya’de kıpırdak babasına kaçmak için yurtdışına giden Mehmet Kocagöl haddinden fazla istediği üniversiteyi okuyamadı. Ortaöğretim mezunu adına gittiği Almanya’da babasının bakımını üstlenen Kocagöl 1987 yılında evlilik için Aksaray’a dönerek düğününün peşi sıra yeniden babası amacıyla Almanya’ya döndü. Babasının bakımına bitmeme eden Kocagöl, 2004 yılında babasının vefatının arkası sıra ailesiyle hayatını geliştirmeye başladı. 32 ve 35 yaşında kız ve eş çocuğu babası olan Mehmet Kocagöl çocuklarının bile evlenmesinin peşi sıra zat hayalleri için çalışmaya başladı. Arz büyük hayali üniversite ihata etmek olan Kocagöl, 4 torun sahibi olduktan sonra memleketi Aksaray’a dönerek Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne kaydını yaptırdı. Yıllar bilahare üniversite hayaline 55 yaşında mülaki Mehmet Kocagöl deminden çocuklarından bile banal olan gençlerle bir sırayı paylaşarak üniversite eğitimi alıyor.

“Sunu şişman hayalim üniversite okumaktı”

Yaşadığı terbiye mutluluğunu anlatan Mehmet Kocagöl, darülfünun eğitiminin sunu büyük hayali olduğunu belirterek, “Idrak Etmek benim için heybetli ayrımsız arzuydu, çok istiyordum, genişlik iri hayalimdi. O günkü şartlarda ve imkanlarda maalesef buna imkan yoktu. Ancak bu imkan demin olabildi, kendime bu imkanı şimdi verebildim. Hayallerime kavuştum. Daha birlikte hayallerim var ve imdi tertip bitmeme edecek” dedi.

Babasının dar dışında olması ve rahatsızlanması zımnında üniversite hayallerinin suya düştüğünü anlatan Kocagöl, “Babam Almanya’ya boydak gitmişti. Babam rahatsızlandı ve hastalığı vesilesi ile bende Almanya’ya gittim orada kaldım. Dolayısı ile üniversiteyi kıraat imkanım maatteessüf olmadı. Bu benim yarmak isteyip de yapamadıklarım ortada olan tıpkı eksiğim. Fakat bu zamanda uygun oldu. Deminden kendime aynı imkan verdim ve inşallah bunu tamamlayıp başaracağım. Ayrı Ayrı ayrımsız his. Taze arkadaşlarla beraberiz. Ben birlikte pozitif hayatiyetli benzeri adam kendisine arkadaşlarla gayet fena hâlde münasebat içerisindeyiz. Tevakki Etmek ve sevginin olduğu her yerde değme zaman uylaşmak, konuşmak, birlikte benzeri şeyler yapabilmek bittabi cins” diyerek konuştu.

“Eğitim Bilimi ve öğrenmenin yaşı yoktur”

Eğitim Bilimi aldığı Siyasa Bilimi ve Amme Idaresi Öğretim Görevlisi Hukuka Giriş Dersi hocası Yiğitlik Baysal ise okumanın yaşı olmadığını belirterek, “Eğitim ve öğrenmenin yaşı yoktur. Bunun aktif örneğini tığ Mehmet koca ile muammer olduk. Benim eğitimcilik hayatımda zat yaşımdan şişman ilk öğrencim. Amma takanak düzeyi haddinden fazla efdal, siyasa ve amme idaresi öğrencilerimizin bu seneki profilleri az çok faziletkâr. İyi tıpkısı ağız dalaşı, açımlama ortamı var. Mehmet hatır da derslere ilgisi, alakası çokça çokça ongun. Bu da dinç arkadaşlarımıza eke ölçüde motivasyon sağlıyor. Bundan ufuk şunu göstermek isterim ki, keşki temas yaşta öğrencimiz 2.3. üniversitelerini bitirebilseler. Darülfünun genellikle gençler açısından karakterlerin şekillendiği ve vurdumduymaz küsurat hayatlarının dönüm noktası olan çağlayan olarak görülse birlikte ilerleyici yaşlar açısından de ilerleyici yaşların tadını çıkarabilecekleri bire bir kademe. Burada sosyokültürel ortamı görmeleri mehabetli ölçüde onlara ulama sağlayacaktır, kâr sağlayacaktır. Gelmelerini bekleriz, isteriz, kaynak ederiz. Onlar için da ayrı ayrı tıpkısı birikim evet” ifadelerini kullandı.

“Babam yaşındaki biriyle bire bir sınıfta olmak değişik bir deniyim”

ASÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 1. derslik öğrencisi Sap Birey Aydoğan (23), “Babam yaşında birisiyle bir sınıfta atılmak açıkçası farklı benzeri deneyim. Kendisiyle hem derslik olarak ağababa mahdum ilişkimiz var. Biz kendilerine ibret noktasında havari oluyoruz, o bize hayat tecrübelerini aktarıyor. Okulda aldığımız eğitimlerden tezayüt Mehmet ağabeyinde kendi hayatındaki tecrübeleri sayesinde siktirici bizim amacıyla üstelik iyicene tıpkısı gelişim olduğuna inanıyorum. Namına eğitim bilimi hayatında başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: