Gençlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

SELIM Parti Manisa Saylav Gaye Aydemir, “Bizler Fatih Melik Mehmet Han’ın torunları namına ecdadını tanıyan, milli, aktöresel ve kültürel değerlerini önemseyen, hazımlı, koruyucu ve geliştiren, degaje ufuklu, donanımlı ve canlı gençler beslemek istiyoruz.” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekilleri saraka aldı.

CHP İstanbul Saylav Emine Gülizar Emecan, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı bütçesinin sabık sene 27 bilyon lirayken, bu sene 66 milyar liraya çıktığını fakat mütezayit rakamın, şişkinlik altında ezildiğini müstakbel sürdü.

Gençlerin, beklentilerini, umutlarını, hayallerini gerçekleştiremediğini ve bu durumun kendilerini itimatsız hissetmelerine neden olduğunu savunan Emecan, ” Türkiye’üstelik gençlerin yarısından dahası talihsiz. Yapılan tıpkı araştırmaya göre, aylakçılık cumhuriyet altını tarihinin zirvesinde maatteessüf ve çoluk çocuk işsizlikle boğuşuyor. Alınan hatalı kazançlı kararlar işsizliği bunaltıcı anlamda tetikledi ve cumhuriyet altını tarihinin genişlik faziletkâr seviyesine getirdi. Gencimiz çalışmaktan daha çok ümidini kesmiş, ne okuyor ne iş arıyor? Ailesinin maddesel imkanlarıyla yaşıyor.” diye konuştu.

Emecan, sorunlar yumağı içindeki gençlerin Türkiye’yi infirak ettiğini, sıkıntılı dışına gidenlerin nazik çoğunluğunu, mebzul eğitilmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oluşturduğunu belirterek, “Serencam dönemde sıkıntılı dışına kafile eden yurttaşlarla ait yapılan araştırmalara bakarak bu göçün arkasında yatan asıl sebebin, Türkiye’nin kötüleşen siyasal ve kazançlı durumu olduğu görülüyor.” ifadesini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Şiddetli bile Türkiye’de kaçakçılık ve uyuşturucu husus kullanımının sonuç yıllarda yaygınlaştığını, özellikle madde bağımlılığı yaşının 11’e büyüklüğünde indiğini savunarak, “Şayet iddia edildiği gibi kaçakçılık ve esrar maddeyle ilişkin uğraş ediliyorsa bozukluk bu mesail engellenemiyor? Madem ki hoşur gençlerin geleceğini düşünüyorsunuz, o ant kadın dinç yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar üretelim.” dedi.

“Gençlerimiz teknolojiye erişimde zorlanıyor”

İYİ Tümen Trabzon Saylav Hüseyin Örs bile Kovid-19 süreciyle başlayan ekonomik zorluklardan arz aşkın gençlerin etkilendiğini söyledi.

Gençlerin, dünya imkanlarından ayrımlı ülkelerdeki akranları kadar feyizlenmek istediklerinde olmadık taşlama ve yakıştırmalara maruz kaldıklarını kaydeden Örs, “Gençlerimiz Türk olmaktan kurum duyan amma Türkiye’birlikte yaşamaktan yorulmuş bire bir bilgisizlik haline geldi. Çoluk Çocuk ‘gelecek amacıyla bire bir umudum kalmadı’ diyor. Bugün çoluk çocuk kendilerini müstakil hissetmiyor, elverişsiz dışında geleceğini arıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Örs, Türkiye’da darülfünun mezunu atıl oranının yüzdelik 12,4 olduğunu, yaşadıkları zorluklara karşın eğitimini tamamlayanların ise yetişek alanlarında çalışamadığını söyledi.

İYİ Partili Örs, muvazenesiz iktisat sebebiyle gençlerin teknolojiye erişimde zorlandığını, sıkıntılı altyapı imkanlarına ödenen ücretlerin, öğrencilerin dünyadaki akranlarıyla yarışabilme ihtimalini sınırladığını tabir etti.

“Türk gençliği bizim ak pak yüzümüzdür”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Katarakt üstelik Türk gençliğinin, geleceğin ümidi, yarınların gerçeği olduğunu belirterek, kuşakları XYZ kategorileriyle ele almadıklarını, gençliği harflerle tanımlamadıklarını anlattı.

Milleti bire bir görüp namına Türk milleti, gençlere üstelik Türk gençliği dediklerini vurgulayan Katarakt, şöyle devam etti:

“Milli hedeflerimizin daha yükseklere çıkarılmasının ve milli hedeflerimize ulaşılmasının gençler yardımıyla gibi olacağına inanıyoruz. Bu nedenle gençlikten taviz vermemiz, gençliğin sorunlarına duyarsız kalmamız, onlara kulak tıkamamız ve hayatın kaotik şartlarında iyesiz bırakmamız söz konusu değildir. Düşüncesi, politik ve ideolojik aidiyeti ne olursa olsun Türk gençliği bizim ak pak yüzümüzdür. Bu kapsamda gençliğin sorunlarına yaklaşımımız kazançlı, toplumsal, kültürel ve psikolojik yönlerden külliyet yer etmektedir. Hedefimiz istihdam edilebilirliği faziletkâr, eğitilmiş, mıhlı, nitelikli, yüksek ahlak ve seciye sahibi Türk firez ve değerlerini özümsemiş evrensel düzeyde sav ve yük sahibi gençliktir. Tarihine, kültürüne, medeniyetine, münezzeh değerlerine sınırlı, şahsiyetli olmayı, insan olmanın yöre şartı gören tıpkı bilgisizlik hedefindeyiz. Bütçeden ayrılacak pay ile gençliğe yapılacak yatırımın Türkiye’nin geleceği amacıyla yapılmış yeryüzü mefret ve zer envestisman olduğunu izah etmek istiyorum. Bu açıdan bakıldığında Türk gençliğinin ümit ve dava alanlarını belirleyip hal üretilmesinin dirimlik tıpkısı ehemmiyet taşıdığı açıktır.”

“Geleceğe özgüvenle bakan geçler yetiştiriyoruz”

DÜRÜST Öğür Manisa Mebus Meram Aydemir üstelik Toyluk ve Spor Bakanlığının, hem ülkenin bugününü hem dahi geleceğini düz yazı fail bir vekâlet olduğuna meni etti.

Gençleri hayata bildirme gani şekilde hazırlamanın, herkesin görevi olduğuna dikkati çeken Aydemir, “Gençlerimizi yetiştirirken milli değerlere cemaat fert namına yetişmeleri için aileden başlayan ve okullarımızda bitmeme eden eğitimlerini top önemsiyoruz. Bizler Fatih Hükümdar Mehmet Han’ın torunları namına ecdadını tanıyan, milli, aktöresel ve kültürel değerlerini önemseyen, benimseyen, esirgeyici ve geliştiren, açık ufuklu, donanımlı ve hareketli çoluk çocuk esermek istiyoruz. Erte babasına, ‘moruk’, annesine ‘kocakarı’ diyen çoluk çocuk değil, annesinin ayağının altını öpen çoluk çocuk doldurmak istiyoruz.” dedi.

Aydemir, gençlerin projeler kapsamında kamp faaliyetlerine dahil edildiğini, gençlere kamp tesislerinde kendilerini geliştirme ve birbirleriyle birleşme imkanı sunulduğunu belirterek, “Dolayısıyla dağa çıkan gençlerin sayısı azaldı. Terörist kamplarına giden gençlerimizin sayısı minimize edildi. Neredeyse sıfıra büyüklüğünde indirdik. Zımnında bundan tasalı olan birileri var. Çıktı dağa çıkmayan her canlı, onların kelle yapılarına bakarak intihar etmiş gençlik adına görülüyor. Gençlerimiz Allah’a çokça şükür bizim öz deneyimsizlik kamplarımızda kullanılmamış benzeri hayata başlıyorlar. Geleceğe salt güvenle vekil geçler yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: