Gelgel garantili silajlık mısırın üretimi arttı: Beklenen rekolte 85 bin tonun üstünde

Bingöl ovasında silajlık mısırın hasat dönemi başlarken, üreticilerin bul yıl beklediği hep rekoltenin 85 bin tonun üstünde olacağı belirtildi.

Bingöl’üstelik kışın hayvanların kaba yemleme ihtiyacını karşılamak üzere ekimi yapılan silajlık akdarı hasadına başlandı. Kentte kurulan entegre yapı ile Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilere sunduğu yüzdelik 50 hibeli tohum desteğiyle gelişigüzel, site genelinde silajlık akdarı üretimi de arttı. Ekincilik ve Orman Bakanlığına vabeste Bitkisel Istihsal Umumi Müdürlüğünün bu yıl çiftçilere vermiş olduğu yüzde 50 hibeli soy sop desteğiyle dahi, 7 bin 500 dekarlık benzeri alanda mısır ekimi yapıldı.

Hasadın başladığı Garip köyünde incelemelerde mevcut Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Senet Keleş, kent genelinde muhtemel rekoltenin 85 bin tonun üzerinde olduğunu bildirdi. Rekoltenin ekonomik kazancının bile 85 milyon ile 100 milyon beyninde olacağını oranlama ettiklerinin altını çizen Keleş, “Bizler sert yemleme maliyetlerini sunma süfli indirgemek üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kendisine projeler hazırlamaktayız. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla bu yıl birlikte toplamda bin 500 er bezi akdarı tohumunu yüzde 50 hibeye dağıtarak 7 bin 500 dekarlık bir alanı desteklemiş bulunuyoruz. İlimizde 2017 yılında mısır üretim alanımız 3 bin 100 dekarlardayken 2022 yılında bu ölçü 16 bin dekarlara kadar kazanmış durumdadır. Toplanmış rekoltenin 85 bin titrem ile 100 bin ton beyninde olmasını bekliyoruz. Bunun konuşu adına değeri ise 85 milyon ile 100 milyon hesaplı kazanca balya gelmektedir” dedi.

Devlet desteği kurulan bütünleşmiş tesis ile gelişigüzel yemleme bitkilerinin üretimin arttığını de nâkil Batur, “İlimizde hele şevket destekli aynı entegre tesisinin müesses olması ve gine Maya Sığır ve Yetiştiriciler Birliği eliyle sözleşmeli üretimlerin yapılmış olmasıyla gelişigüzel çiftçilerimiz alım garantisinin olmasıyla elan aşkın yem bitkileri üretimine bent duymaktadır” şeklinde konuştu.

Istihsal alanı 15 bin dekarlara bundan sonra

Kentte 2017 yılına büyüklüğünde silajlık mısır üretiminin 3 bin dekarlarda olduğunu fakat son 5 yılda gösterişli tıpkısı artışın olduğunu belirten dikici Doğan Antrenör ise “2005 yılından beri silajlık mısır üretiyoruz. Bingöl’bile silajlık mısır üretimi 2017’ye kadar 2 bin 500, 3 bin dekara yakındı. 2017 yılından sonraları burada kurulan ayrımsız bütünleşmiş tesisi ile gelişigüzel silaj 15 bin dekara kadar artık. Sözleşmeli üretim, gurur garantisi olduğu için üreticiler memnuniyetle ekiyor ve faydalanıyor. Virajsız bu konuda sakil aynı üretime başlamış ve üretime devam ediyor. Bizim bir tane benzeri ricamız var, sulama kanallarının olmasıyla gelişigüzel henüz çok üretim olacağını düşünüyoruz. Güvenceli üretim olduğundan ekolojik ortam tarımın da verdiği yüzdelik 50 silajlık mısır tohumu ile alay malay çiftçilerimiz korkulu bire bir şekilde servet kazanıyor” diye konuştu. – BİNGÖLShare: