Geçim ve düzenlilik ortamı sağlandı… 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Dirlik ve asayiş ortamı sağlandı… 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Şırnak’ta 20 yıl köyünden uzak olan vatandaş, ululuk desteğiyle dede toprağına döndü

Şırnak’ta köylere dönüşler amacıyla çalışmalar bitmeme ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ta terör olayları zımnında 1990’lı yıllarda köylerini boşaltarak ayrıksı illere hicret etmek zorunda artan vatandaşlar, yıllar sonradan baştan devletin bölgede sağladığı sağlık ve yiğitlik ortamı ile gelişigüzel köylere dönüşler başladı.

Şırnak’ta 1990’lı yıllarda bölücü terör örgütü PKK’nın saldırıları zımnında şehir geneli boşaltılan 47 köy, varlık ve güvenliğin sağlanmasının arkası sıra, Şırnak Valiliği yoluyla köylerin telefon, hareketlilik, su, kanalizasyon ve el çalışması başlatıldı. Şırnak ve 6 ilçesinde PKK’lı teröristlerin baskıları dolayısıyla 1990’lı yıllarda çoğunluğu Gabar Dağı’nda başlamak üzere 47 köyden göçler ve boşaltmalar olmuştu. Bölgenin terörden arındırılmasıyla köy yolları ile altyapının yapılmasıyla birlikte gabi dönüşler başladı.

Göç ettikleri yerlerde aradıkları huzuru bulamayan köylüler, yıllar bilahare döndükleri köylerinde zat arazilerini ekiyor, hayvancılıkla uğraşmanın yanı sıra bahçelerinde sebze ve semere üretiyor.

Çalışmaların bitmeme ettiğini ifade eden Şırnak Valisi Osman Âlim, “Şırnak’ta 90’lı yıllarda yıldırı korkusu yahut yıldırı tehdidiyle boşalan ve boşalmak zorunda kalan köyler vardı. Şırnak’ta bu köylerin sayısı 47 idi. 47 köyümüz değişik nedenlerle boşaltılmıştı. O tarihten bu yana yasa kapsamında terörden gördükleri zararlar dolayısıyla, köylerini kol, biçemedikleri nedeniyle İçişleri Bakanlığı namına kendilerine bu zararları sıralama etmekteydik. Fakat sonuç süreçte ülkemizin geldiği atılganlık ortamı, sağlanan asayiş ile birlikte ilimizin bile bu sağlık içre çok fena hâlde şeyler olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda ilimiz genelinde 47 köyün 40’ını tezelden yerleşime açıyoruz. İsteyen vatandaşlarımız köylerine gelip, evlerini yapabilecekler, orada tarlalarını ve bağ, bahçelerini faaliyetinde bulunabilecekler. Bu kapsamda 120 kilometre kat, 30 kilometre kısmını hemen tenkis ettik ve bunu sürdürüyoruz. Küsurat kısmı ile ait de çalışmaları yürütüyoruz. Bire Bir zamanda ruh, içme suyu, şebeke, istimal suyu, bahçelerin sulanması, telefon hizmetler gibi konularda ilişik kurumlar çalışmalar başlatıldı. Vatandaşlarımızın memnun olması bizi ayriyeten mutlu ediyor. Olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

Tahminî 30 almanak hasretin ardından köye dönerek yeniden ekincilik ve hayvancılık yapmaya başladıklarını belirten 80 yaşındaki Yüksek Meşe, “Dedelerimizden bu yana Kayaboyun köyünde yaşıyorduk. Terör nedeniyle köyümüzü hasrolunmak zorunda kaldık. Akçay’dahi kestirmece 20 yıl köyümüzden uzak kaldık. Valiliğe istida verdik ve 3 yıl önceki köyümüze yeniden mankafa döndük. Köyde rabıt, bahçelerimizi ekiyoruz, hayvanlarımız var onları besliyoruz hiçbir insanın kendi yaşadığı vadi kabil olmaz. Köyünde adam daha şen oluyor. Devletimiz sıhhatli olsun bizim köyün içende parke taşı döşemiş, yollarımız birlikte asfalt işlenmiş. Cenabıhak devletimize tefessüh vermesin” dedi.

Osman Meşe ise “1993 yılında yıldırı saldırıları dolayısıyla köyümüzü boşalttık. Kestirmece 30 yıl bilahare devletimizin sayesinde yine izansız döndük. Şu dakika köyümüzdeyiz, köyde evimizi gine yaptık. Çap yolumuzu yaptı, hayatiyet ve suyumuz geldi. Köyde huzurumuz var hiçbir sıkıntımız bulunmayan. Daha evvel yollarımız yoktu, ancak traktörle gelebiliyorduk. Deminden yollarımız asfaltlı değme türlü araç gidip gelebiliyor köye. Izzet yetkililerimize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Yegâne sıkıntımız çocuklarımız okula gidiyorlar ve onlara genel ağ geçişsiz oluyor, internetimiz yok, bölüm kısa sürede çözülecektir” dedi.

Share: