Gaziler Günü’ne makul

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, martir ve gazilerin yurt için verdiği mücadelenin güneş sayfalarında arz mehabetli yiğitlik ve vatanseverlik destanı kendisine yerini aldığını belirti.

Gürkan, Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, martir aileleri ve gazilerin kendileri için çok eşsiz olduğunu vurguladı.

Şehitlik ve gaziliğin, Türk milleti için onurların yer büyüğü, şereflerin sunu yücesi olduğunu anlatım eden Gürkan, mesajında şunları kaydetti:

” Şehitlerimiz ve gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere nice yüce fütuhat ve kahramanlıklarla meşbu bire bir geçmiş hediye etmiştir. Ay degaje al bayrağımız, onların cesaretleri sayesinde vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız ilkokul kânunuevvel minarelerimizden özgürce okunmaktadır. Martir ve gazilerimizin vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin kontak ve beraberliği üzere verdiği lahut savaşım, güneş sayfalarında alplık, vatanseverlik destanı adına yerini almıştır. Yekpare bağımsız, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk öge ve devrimlerinin köken savaşçıları olan gazilerimizin sükse ve fedakarlıkları yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Sakarya Düz Savaşı’nın kazanılması sonrasında, Millet Meclisi yoluyla Büyük Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921’da ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 101. yıl dönümünü kutluyor, parçalanmamış hür özgür aynı Türkiye için, uğruna canlarını tek çekinmeden ortaya koyan ve ebediyete derk fail gazilerimizi minnettarlık ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleriyle alay malay mıhlı ve erinçli ayrımsız hayat diliyorum. “

“Gazilerimizin yanında ve destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz”

YANLIŞSIZ Fırka Edirne İl Başkanı Sarih İba, Gaziler Haset dolayısıyla sıkıntı yayımladı.

İba, mesajında, Gazilerin fedakarlıklarıyla Türk Milletine birçok makro zaferler ve kahramanlıklarla mahmul benzeri eski bırakıldığına değindi.

Yurt topraklarını yüklenmek için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehit ve gazilerin ülkenin saygınlık ve gurur kaynağı olduğunu anlatım eden İba, mesajında şunları kaydetti:

“Bizler Balkan Savaşı’ndan Çanakkale’ye, Darı ve Suriye’den Galiçya’evet, Kafkas Cephesi’nden İstiklal Harbi’hangi kadar coğrafyamızın dört bir köşesinde mücadele eden kahramanlarımızın eren hatıralarıyla büyümüş tıpkısı nesiliz. Şehitlik ve yiğitlik, milletimiz için onurların sunma büyüğü, şereflerin genişlik yücesidir. Gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerinin gururuna eş oluyor, kederlerini içtenlikle paylaşıyoruz. Türkiye Nazik Millet Meclisi aracılığıyla Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvanı verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Haset’nü bir yol henüz kutluyoruz. Bu anlamlı dönme, TBMM’nin milletimiz yerine Gazilerimize olan vefa borcunun ödenmesinin yıldönümüdür. Milletimiz cemaziyelevvel olduğu gibi bugün bile ‘Ölürsek martir, kalırsak gazi oluruz’ diye istiklalini ve istikbalini savunmayı sürdürmektedir. Gazilerimiz, temaşa ettikleri değerlerin bilinciyle yurt sevgileri ve kahramanlıklarıyla bakir nesillere rehberlik etmektedir. Zamanında olduğu gibi bugün ve rastgele ant gazilerimizin yanında ve destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz.”

“Gaziler Haset kutlu olsun”

Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Gaziler Haset nedeniyle kanı yayımladı.

Helvacıoğlu mesajında, Türk milletinin ruz süresince bildirme ağırlık şerait altında vatanına, bayrağına ve özgürlüğüne topluluk çıktığını hatırlattı.

Martir ve gazilerin fedakarlıklarıyla birçok büyük zaferler ve kahramanlıklarla mahmul aynı geçmişin armağan edildiğini rapor fail Mustafa Helvacıoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Onların cesaretleri sebebiyle balaban bayrağımız, vatanımızın semalarında özgürcesine dalgalanmaktadır. Ülkemizin beher köşesinde dirlik ve emniyeti nail olmak namına canı pahasına vatanı korumayı fariza edinmiş tıpkı milletin evlatları kendisine gazilerimizin ve martir ailelerimizin gururlarını, kederlerini paylaşıyoruz. Zaman bizler bile ülkemizin gücüne bati yedirmek üzere çokça çalışıyoruz. Bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı amacıyla savaşım etmiş, kamu martir ve ebediyete kavrama eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ise şükran ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e müşir rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü hümayun olsun.”

“Hatıralarınıza sahip geçmek ve onları yüceltmek bizim görevimizdir.”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Gaziler Günü zımnında kanı yayımladı.

Pekcanlı mesajında, zaferlerle kırcı soylu Türk tarihinin temelinde kahramanlık ruhu olduğunu belirtti.

Aziz şehitlerin ve alp gazilerin evvel cephede vermiş oldukları makro mücadelenin, bu çağ Türk gençliğinin sunma şişman övünç ve artış kaynağı olduğunu ifade eden Pekcanlı, mesajında şunları kaydetti:

“Tarihin gördüğü yer iri destanların kahramanları olan şehitlerimiz ve gazilerimiz güzeşte olduğu gibi zaman dahi yolumuza çerağ markajcı genişlik mefret defa göstericileridir. Vatan sevgisiyle meşgul göğüslerini antagonist karşısında siper eden, değil antagonist elinin, düşmanın hain emellerinin üstelik vatan toprağına uzanmasına izin vermeyeceğiz. Gazilerimiz ve şehitlerimizin yazdığı destanlar asla unutulmayacak sonsuza kadar yaşayacaktır. Hatıralarınıza eş geçmek ve onları ululamak bizim görevimizdir. Ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları görünmek üzere tekmil şehitlerimize ve ebediyete kavrama etmiş gazilerimize Allah’tan yağmur diliyor, gazilerimizin gününü kutluyorum.

“Parçalanmamış gazilerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz”

Devlet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Uğurlu, Gaziler Günü dolayısıyla akıl yayımladı.

Uğurlu, mesajında atalarının emaneti olan bu ülkede geçim ve barış içinde süregelmek gerektiğini, herkesin evet şehit ya gazi torunu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bağımsızlığı, Türk vatanının bölünmez bütünlüğü, milli temas ve beraberliğin korunması için üstün fedakarlıklar göstererek, canı, us pahasına ölümüne göğsünü esirgeme fail martir ve gazilerimizin kahramanlıklarının kıyamete büyüklüğünde hafızalardan silinmeyeceğini vurgulayan Tekin, “Milletimizin özgürlüğü için canlarını seve seve ortaya koyan kahramanlarımızla hangi kadar övünsek azdır. Onlar bizim ‘medarı iftiharımızdır. Kullanılmamış nesillere şehidi şehit işleyen, gaziyi gazi yapan medeniyet değerlerimizin anlatılması gerekir. Bu şalter ile parçalanmamış şehitlerimize Allah’tan yağmur dilerken, bilcümle gazilerimizi nazikâne, minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: