Gaziler anısına 1336 metrelik Çataldağ’a Türk bayrağı astılar

Balıkesir’in Susurluk ilçesindeki Off-Road tutkunları, 19 Ilkgüz Gaziler Haset anısına 1336 metrelik Çataldağ’a Türk bayrağı astı.

SUS-OFF Off-Road Kamp Tabiat Çiftteker ve Motor Sporları Derneği sporcuları, Susurluk sınırları içinde düzlük düz Çataldağ’bile Türk bayrağını göndere yok etmek için çalışma başlattı.

Kurumlardan vacip izinleri düz dernek başkanı Sefahat Turhan ve ekibi, 9 metrelik sembol direğiyle alay malay Çataldağ’ın 1100 metre yükseklikteki “Yelkenli Kayaç” mevkisine taşımak amacıyla araçlarıyla güçlü tıpkı seyahat yaptı. Ekip daha sonra direği halatlar yardımıyla kayanın en son noktasına çıkarttı.

19 Ilkgüz Gaziler Haset anısına yapılan bu çalışmanın peşi sıra doruğa getirilen 6 metrekarelik Türk bayrağının göndere çekilmesi için merasim düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın bile katıldığı merasimde, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Türk bayrağı, göndere çekildi.

Bölgenin saf manzarasıyla üstelik bütünleşen Türk bayrağı dron ile görüntülendi. Bayrağın göndere çekilmesinin peşi sıra katılımcılar bereketli artağan fotoğraf çektirdi.

“Benzeri alem altında olmayı seviyoruz”

Susurluk Kaymakamı Yaşamış Gerçeklik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çataldağ’ın zirvesinde 19 Mayıs’ta degaje katılımlı bir yol planladıklarını söyledi.

Her törende bölgede etkinlikler tahsis etmek istediklerini tamlayan Kök, “Şairin üstelik ‘Yeryüzünde saha beğen seni oraya dikeyim’ dediği kabil biz de yeryüzünde vadi beğendik, yeryüzü fena hâlde yeri da burayı bulduk, buraya diktik. Nice güzelce zamanlarda dalgalanması dileğiyle.” diye niteleyerek konuştu.

SUS-OFF Off-Road Dinlenme Kampı Huy Bisiklet ve Motosiklet Sporları Derneği Başkanı Meze Turhan bile direği araçlarını kullanamadıkları amacıyla zirveye halat sebebiyle çıkardıklarını dile getirdi.

Daha sonradan jeneratörü getirdiklerini anlatan Turhan, “Fatih Şehriyâr Mehmet misali direği zirveye çıkarttık, baskı oldu amma direğin deliklerini yemek daha edisyon oldu. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Mustafakemalpaşa Kırmasti Off-Road Kulübü üyesi Cengizhan Bedir dahi programa üyelerle gelişigüzel katıldıkları amacıyla haddinden fazla bahtiyar olduklarını tabir etti.

Çataldağ’ın iki ilçenin mülakat noktası olduğunu anlatım fail Dolunay, şöyle konuştu:

“Burada zirveye çıkıp dostlarımızla buluştuğumuzda bahtiyar olduğumuz aynı meydan. Buraların beğeni alanlarının insanlara kazandırılması için yapılan icraat bizi çokça bahtiyar ediyor. Dağın tepesinde bile olsa aynı öncü altında olmayı seviyoruz. Bu birlikte bizim irtibat ve beraberliğimizi gösteriyor, Cenabıhak bozmasın. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Etkinliğe, Mustafa Kemalpaşa Enduro Grubu, Karacabey Off-Road Grubu, Susurluk Sud-Off Ofroad Derneği üyeleri, Susurluk Çiftteker Grubu, Susurluk İlçe Kurnaz Komutanı Üstteğmen Ateşin Kurt, İlçe Inanma Müdürü Mehmet Kavgacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Akoğlan, Orman Nahiye Şefi Mustafa Bilim Adamı, İlçe Ekincilik Müdürü İsmail Göçer, Tedaş İşletme Şefi Doğan Aslan ile çokça sayıda yurttaş de katıldı.Share: