Gaziantep ruzname haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da faziletkâr uygulayım bilimi yatırımları üzere 40 milyon liralık celal desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (araba, maden, enformatik, medikal, defans, ustalık dokuma) yenilikçi, nitelikli ve katma değeri faziletkâr bire bir üretim yapısına geçişin sağlanması amacıyla sanayicilere 40 milyon teklik bindi verecek.

“Dirim Kalitesi Faziletli, Beşeri Sermayesi Kıvrak, Kompetitif ve Yenilikçi, Ölçülü Doğu’nun Elektrik Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına bitmeme İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon lira yatırım hacmi oluşturdu.

İKA Umumi Sekreteri Hisse Senedi Akyılmaz, AA muhabirine, Uran ve Teknoloji Bakanlığına mecbur Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı namına bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü keşfetmek için imalat uran inkılap programını başlattıklarını söyledi.

Programın temel amacının özellikle Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te orta, orta erdemli ve faziletkâr uygulayım bilimi ürünlerin üretimini artırmak olduğunu rapor fail Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde üniversite sanayi aksiyon birliklerini imar etmek. Yeniden Ar-Ge çalışmalarını artırarak uygulayım bilimi odaklı ürünlerin istihsal miktarını ve çeşitliliğini çoğaltmak.” dedi.

Program kapsamında evvel olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile iş birliğinde bölgedeki dönüşüme önderlik yapacak sektörlerin başında gelen makine ve esrar sektöründe yerinde analiz çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla birlikte Gaziantep ve Adıyaman’de üretilebilecek faziletli eklenmiş değerli ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon teklik desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan çalışmalar sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda makro yeterliliğe sahip olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun konusunda projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Beceri ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki yüce uygulayım bilimi firmalarını müzakere ettik. Daha sonra millî ve arsıulusal düzeydeki teknoloji firmalarını Gaziantep’e nida ederek burada tedarik zirveleri yaptık. Heybetli tıpkısı network oluşturduk. Demincek birlikte yaptığımız kayran çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek efdal uygulayım bilimi ürünlerin ve efdal teknolojik yatırımların gerçekleşmesi üzere İpekyolu Kalkınma Ajansı kendisine 40 milyon liralık desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu davet kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Kasım’dahi başvurusu bitecek olan bu proses şu anda bitmeme ediyor. Tamam KOBİ’lerimizi özellikle faziletkâr uygulayım bilimi mahsulat fayrap etmek talip yahut yıpranmamış yüksek teknoloji odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın müracaat etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te birçok alanda istihsal ve yatırım başlayacak

Firmaların minimal 500 bin maksimal 2,5 milyon liralık finansman desteği alabileceğine işaret eden Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla gelişigüzel Gaziantep’te imalat sanayisinde çok ağırbaşlı tıpkısı dönüşümün olacağını beklenti ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“Gaziantep’te artık savunma sanayisinde, medikal sanayide, yazılımda, siber düzenlilik alanında ve değişik erdemli uygulayım bilimi alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle davet rehberimizde iki eke kapı var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine merbut kendisine üretilebilecek kullanılmamış ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri sezmek talip firmalara destek verebileceğiz hem üstelik çağrı rehberinde vadi düzlük Gaziantep’te yapılabilecek faziletkâr eklenmiş altın yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu yatırım önerilerini ve yayın önerilerini üstelik dikkate alarak müracaat sürecini değerlendirmelerini referans ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’üstelik uygulayacağız”

Gaziantep’in imdi faziletli uygulayım bilimi ürünlerde dahi uluslararası küresel ticarette rakiplik avantajı sağlayarak dünyada tıpkısı ayraç haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada biz sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla bu arada yardım sunmaktan büyük tıpkı sevinme duymaktayız. Finansman kibar bindi programı 26 Eylül’de başladı ve 21 Son Teşrin 2022’üstelik sona erecek. Burada 40 milyon teklik destekle sanayicilerimizin faziletkâr teknolojili iz yapmak amacıyla 200 milyon liralık finansmana ulaşım imkanı sunacağız. Bu birlikte ekosistem üzere korkulu bire bir üs. Özellikle finansman maliyetlerinin faziletkâr olduğu ortamda okkalı tıpkısı yarar sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’da uygulayacağız.”

Share: