Gazeteci Güzel Şimşek’i Etken Yayında Çarpma Ettiği İddia Edilen Sanığa 11 Kamer Delik Cezası

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Demokrat Fırka (DP) Kalaba Saylav Cemal Enginyurt ve gazeteci Seçme Balkır’in bire bir televizyon programındaki tartışmalarının ardından Enginyurt ile birlikte geldiği ve Güzel Şimşek’i çarpma ettiği iddiasıyla üzerine sevgili açılan Emrah Topal’a ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından mecmu 11 kamer cezaevi cezası verildi.

DP Cıvıl Cıvıl Milletvekili Cemal Enginyurt, 6 Ağustos 2022 tarihinde saat 22.00 sıralarında TV100 kanalındaki etkin yayına munzam, işaret esnasında gazeteci Latif Parıltı ile ortada tartışma çıkmıştı. Enginyurt’un koruması olduğu belirtilen Emrah Topal ise Seçilmiş Parıltı’in üzerine yayan çarpma etmişti. Emrah Topal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede ‘basit yaralama’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından, İstanbul 32. Temel Ceza Mahkemesi’nde toplamda 1 yıl 1 aydan 5 sene 4 ayak tabanı büyüklüğünde delik istemiyle sorun açılmıştı.

Bugün yapılan duruşmaya şikâyetçi Latif Şimşek ile sanık Emrah Topal katılmazken, tarafların avukatları hazır bulundu.

Seçilmiş Balkır’in avukatı, daha önceki açıklanan esasa ilgili mütalaaya cebin kayıtlı ve yavuklu beyanda bulunduklarını ve beyanlarını gine ettiklerini söyledi.

“AMACI TARTIŞMAYI ARALAMAKTI”

Maznun Topal’ın avukatı ise esasa ilgili mütalaasında, müvekkilinin olayla değme şekilde ilgilendiren değilken tartışmayı görmesi üstüne stüdyoya girdiğini ve amacının tartışmayı seyrekleştirmek olduğunu savundu. Maznun avukatı, “Müvekkil, Seçilmiş Balkır’i çekerek bir yere oturtmuş, fakat Berceste Parıltı ona, ‘Sen kimsin lan’ şeklinde sözler söylemesi nedeniyle eylemi gerçekleştirmiş olup, bu konuda dahi lehine olan hükümlerden faydalanmasını talep ederiz. Müvekkilin beraatını irade ederiz” dedi.

2 SUÇTAN 11 KAMER HAPİS CEZASI VERİLDİ

Kararını açıklayan duruşma, sanık Emrah Topal’ın konusunda atılı ‘tehdit’ suçunu işlediğine dair stabil ve inandırıcı tanıt elde edilemediği gerekçesiyle bu suçtan beraatına hükmetti. Sanık Topal’a, ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından toplamda 11 ay hapis cezasına değişmeyen veren duruşma, verilen bu cezada takdir ve ferah hal indirimi uygulanmasına de vadi olmadığına hükmetti.

Share: