Garo Paylan’dan Vekil Ersoy’a Davet: “Diyarbakır’daki Havrayı Bire Bir An Evvel Dulda Altına Cebin”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın Kaplıca ilçesinde kâin, 15’inci yüzyıldan kalma havrada tetkik yaptı. Havranın çökme tehlikesi ile yüz yüze olduğunu, desteklerle ayakta durduğunu belirten Paylan, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Anadolu’da artan sonuç Musevilerin havralarından birini, ayrımsız zaman önceki siper altına alın” çağrısı yaptı.

Garo Paylan, Anadolu’da batma tehlikesi ile yüz yüze olan kültürel varlıklarına yaptığı ziyaretlere bitmeme ediyor. Paylan, sonuç namına Diyarbakır’ın Ilıca ilçesindeki aynı havrada tetkik yaptı. Paylan, “Diyarbakır Kaplıca’in Yahudi mahallesindeyiz. Burada 60 sene öncesine kadar Yahudiler yaşıyordu. Yahudilerden kalın kafalı yalnızca bu havra, tapınak kaldı. Şu anda maatteessüf biberli durumda. Defolmak için. Burada bir kitabesi var” diye niteleyerek konuştu.

Havranın içerisinde çok sayıda eşya olduğunu, depo gibi kullanıldığını belirten Paylan, “Bu havrada yüzlerce, ihtimal binlerce yıl Museviler tapınma ettiler. Defolmak amacıyla, anlaşılan desteklerle ayakta duruyor. Sonuç dua yerini görüyoruz. Bu havra, Anadolu’da artmış akıbet Musevilerin havralarından birisi. Buranın pekâlâ Kültür Bakanlığı marifetiyle himaye altına alınması gerekiyor. Maatteessüf şu anda yıkılmak için. Firez Bakanı’na çağrımdır; Anadolu’da kalan akıbet Musevilerin havralarından birini, bire bir zaman önce siper altına cebin” diye Vekil Nuri Ersoy’a çağrıda bulundu.Share: