Garo Paylan’dan Nazır Bozdağ’a: “Yargının Tahir Elçi Suikastını Aydınlatma Sorumluluğunu Adına Getirmediğinin Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Teşrinisani 2015 tarihinde basın açıklaması yaptığı tam uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesine ait davada yaşananları Meclis gündemine taşıdı. Paylan, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Yargının Tahir Katılımcı suikastını tenvir sorumluluğunu adına getirmediğinin farkında mısınız” diye niteleyerek sordu.

Garo Paylan, Tahir Katılımcı suikastı davasına ilişkin, Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Paylan, önergesinde, “Cinayetin ardından geçen yedi yılda yürütülen soruşturmaya ve başlatılan türel sürece, benzer davalarda görüldüğü amacıyla şişman ihmaller, kasten engellemeler ve taraflı kararlar damga vurmuştur” dedi.

Murahhas’nin öldürüldüğü yerde olaydan 3,5 kamer bilahare inceleme yapıldığını tamlayan Paylan, “Bu müddet ortamında cinayete dair deliller karartılmıştır. Suikast haset görüngü yerinde kâin polisler eksperyans tanığı adına dinlenmemiş ve bu yöndeki talepler dikkate birlikte alınmamıştır. Cinayete dayalı dava, suikastın üzerinden 4 yıl 4 kamer geçtikten sonradan Diyarbakır 10. Vahim Ukubet Mahkemesi’nde açılabilmiştir” ifadelerini kullandı.

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkemede tanık olan dinlenmesi talebinin bir eski celsede akseptans edildiğini, fakat 19 Ilkgüz 2022 tarihindeki celsede oyçokluğuyla mankafa alındığını anımsatan Paylan, “Karara ayrımsız duruşma heyeti üyesi, ‘bu zamana büyüklüğünde dosya kapsamında herhangi bir değişiklik olmaması ve şahit için komut merkum olması’ gerekçesiyle açımlama koymuştur” diye niteleyerek Nazır Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Yargının Tahir Elçi suikastını tenvirat sorumluluğunu hesabına getirmediğinin farkında mısınız? HSK, davanın tanıklarını yanılttığı ve adli yargılamayı etkileyen ünsiyet dışı fiillerde bulunduğu ortaya sâdır savcı için anket başlattı mı? Anket sırasında ve adli süreçte görevini boşlama eden amme görevlileri üzerine hangi kadar adımlar atacaksınız?

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit olarak dinlenmesi kararının mankafa çekilmesi yönünde fikir kullanan duruşma heyeti üyelerinin davayı etkisiz ve hür tıpkı şekilde yürütemeyeceği ortaya çıkmıştır. Bununla ilişik ne üzere işlemler yapacaksınız? Tahir Delege davasında sağlanamayan adaletin eskimemiş faili meçhul cinayetlere bozukluk olacağının farkında mısınız?”

Share: