Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik yer yağı rezervi keşfi kasırga yarattı

Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik yer yağı rezervi keşfi, Şırnak’ta sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güzeşte Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından, Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik kesin yer yağı rezervinde kayran keşfedildiğini, 2022’birlikte karada yapılan genişlik iri 10 keşiften biri olan

. Rezerv değeri kestirmece 12 bilyon dolar.” ifadeleri kentte hareket insanları, esnaf ve vatandaşları mutlu etti.

Şırnak Ticaret ve Uran Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş, AA muhabirine, TPAO’nun mütenevvi bölgelerde okkalı çalışmaları olduğunu belirterek, hakeza ayrımsız beşaret verilmesini beklediklerini söyledi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanımızdan bu müspet söylemleri duymamız, bizi akıbet aşama mutlu etti.” diyen Vürut, bölgede yer yağı rezervi keşfinin sonuç rütbe düşündürücü ve eke olduğunu belirtti.

“Bu kaynaklarımız işsizliğin önüne geçecektir”

Geliş, bu çalışmalarda katkısı kâin, emeği geçen herkese teşekkürname ettiklerini belirtti.

“Bu kaynaklarımız işsizliğin önüne geçecektir. İnanıyorum ki bunun kabil bir nice erim de olacaktır. Gençlerimize hareket, talih ve havza ekonomisine katkı üzere çok şişman tıpkısı kasırga yarattı. Bu icraat henüz ferah rezervlerin keşfinin olacağına işarettir. Rabb’im bu rezervleri bereketlendirsin.” ifadelerini kullanan Vürut, bu gelişmeleri müspet karşıladıklarını kaydetti.

Vürut, yer yağı keşfi yardımıyla geçmişte bölgeden batıya barhana edenlerin dahi hoşgörüsüz döneceğini, Şırnak’ın barhana düzlük tıpkı devlet olacağını dile getirerek, bunun katkılarının gücük, ılımlı ve ayrıntılı vadede görüleceğine inandıklarını rapor etti.

“İlimize, bölgemize ve ülkemize tehlikeli katkıları olacaktır”

Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (ESOB) Heşar Haşimoğlu de petrolün işsizlere iş, esnafa bile KAZANÇ getireceğine inandıklarını belirtti.

Haşimoğlu, 150 milyon kesin petrol rezervinde kayran keşfinin büyük bir mutluluk olduğunu dile getirerek, “İlimize, bölgemize ve ülkemize aheste katkıları olacaktır. Emeği güzeşte herkesten Allah razı olsun.” dedi.

“Şırnak amacıyla şişman atıfet”

Şırnak’ta kıvrak vatandaşlardan Abdurrahman Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Yer Yağı aksiyon ve AŞ sağlayacaktır. Şırnak halkı üzere şişman benzeri iyilik.” ifadelerini kullandı.

Şenol Uysal ise bölgede petrol rezervi keşfinin önemine belen ederek, “Şırnak, Türkiye’nin arz güre nüfusuna cemaat illerinden biri. Yer Yağı Şırnak’a balaban yardım sağlayacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Cemal Hedef dahi Cumhurbaşkanının açıklamasını heyecanla takip ettiklerini anlatarak, şöyle dedi:

” Batman’ın yer yağı ile ne kadar geliştiğini görebiliyoruz. Bu erim hem avarelik hem bile hesaplı anlamda Şırnak’a, bölgeye ve ülke ekonomisine büyük menafi sağlayacaktır. Yavuz, uğurlu olmasını diliyorum.”

Share: