Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki etkisiz kadın ve gençlerin istihdama katılımlarını nail olmak için, Mesleki Eğitim Bilimi ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda cümbüş gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Emek ve Sosyal Asayiş Bakanlığı SUTAŞ ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı olduğu çalışmayla istihdam üzere çalışma başlatıldı.

İstihdam, Yetişek ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği eliyle desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, avrat ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına müteveccih planlı mesleksel eğitim bilimi kursları amacıyla başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın himmet alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki etkisiz kadınlar ile gençlerin hisse senedi gücü piyasasına karışma olmalarını sağlamak ve mesleki becerilerini artırmak için geliştirilen mesleki eğitimler Avrupa standartlarında hem teorik hem birlikte kılgılı yerine verilecek.

Programlardan yararlanan seçme bireyin kül yönleriyle hisse senedi hayatına girmeye hazır arkaç getirilmesi için katılımcılara mesleksel eğitimlerin birlikte teknik geliştirme eğitimleri, istekli kariyer danışmanlığı ve ruh bilimsel müşavirlik hizmetleri da sağlanacak.

Eğitim programlarına katılarak, programları başarıyla tümler kursiyerlerin MYK Mesleksel Ehliyet Belgesi ve Europass Sertifika Eki Belgesi kabul etme hakkını elde edeceği mesleksel eğitimlerin böylelikle kursiyerlerin gelişim bulma ve işe ığrıp sürecine dahi destek verilecek. Genel sağlık sigortası primleri yahut hareket kazası iz hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin muvasala, kemirmek gibi özge masrafları bile karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak hareket gücünün yetişmesine katkı sağlayacak olan mesleki terbiye programları benzeri zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin hisse senedi ve patika sahibi olmalarına vesile sağlayacak.

Her bir ilde proje çerçevesinde yapılan ihtiyaç analizine ve gelen taleplere göre açılacak olan mesleksel eğitimlere akmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: