Fındık üreticileri, e-Devlet’ten yapılan ÇKS kayıtlarından memnun

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle Maraba Taşıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtların e-Büyüklük üzerinden yapılabilir ağıl gelmesi Ordu’daki fındık üreticilerine balaban zahmetsiz sağlıyor.

Çiftçiler, yaklaşık iki günde yaptırmaya çalıştıkları ÇKS kayıtlarını fındık bahçelerinden ayrılmadan gücük müddet süresince gerçekleştiriyor.

Bazı üreticiler bahçelerinde çalışırken çökertme telefonlarını kullanarak e-Izzet üzerinden kayıtlarını yenilerken, bazıları ise evlerinden ayrılmadan teknolojinin sunduğu imkandan yararlanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmayan, uygulamadan mahsus memnuniyetini durumunda bürümek üzere Altınordu ilçesindeki bazı mahallelerde üreticilerle aynı araya geldi.

Yılmaz, AA muhabirine, Ordu’nun 128 bin ile Türkiye’birlikte sunu çok kayıtlı çiftçisi olan iller ortada olduğunu söyledi.

ÇKS işlemlerinin dijital ortamda yapılmasının hem üreticilerin hem de nezaret personellerinin işlerinin şişman oranda kolaylaştırdığını rapor eden Yılmayan, “Daha geçmiş süreçte Ekinci Vasıta Sistemi’ni yarmak isteyen üreticilerimizi devlet ve ilçe müdürlüklerimize davet ediyorduk. Bu üreticilerle alakadar olmak süresince çok sayıda personelimizi kurumda bekletivermek zorunda kalıyorduk. Demincek bu ustalık personelleri sahada çalışmalarını sağlayarak, üreticilere terbiye vererek elan yarayışlı olmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Üretici 1 dakikada ÇKS yenilemesi yapılabiliyor

Şu anki aplikasyon ile bundan sonra ÇKS güncellemesi haddinden fazla daha çarpık çurpuk şekilde yapılabildiğini aktaran Yılmayan, “Üreticilerimiz e-Azamet üzerinden iletilmek suretiyle oturduğu yerden 1 zaman kabil çok gücük berenarı içerisinde müracaat işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.” diye konuştu.

Yılmaz, daha önceki süreçte üreticinin evrak gerçekleştirme etmesi ve bu evrakları ilgili yerlere anbean onaylatma süresinin yeryüzü az iki haset bulabildiğini rapor etti.

Üreticilerin işlemlerini teknolojiyi kullanarak yapabilmesinin avantajlarını yaşamaya başladığının altını çizen Yılmaz, “Demincek üreticilerimiz evrak peşinde harcadığı bu zamanını, bahçesinde çalışarak geçiriyor. Böylece fındık üreticisi bahçesinin bakımına henüz aşkın antlaşma ayırmış oluyor.” açıklamasında bulundu.

Yılmaz, daha esbak sistemin üreticiye ayrı tıpkısı maliyet getirdiğinin, e-Çap sayesinde üreticinin bu yükten de kurtulduğunun altını çizdi.

İl dışında ikamet fail üreticilere bile bu sistemin az çok amelî sağladığını vurgulayan Yılmaz, “Gâh üreticilerimiz devlet dışında olduğu zaman ÇKS referans dönemlerini kaçırabiliyordu. evet bile başvuru ücretini gidermek amacıyla başkasına vekalet verip ona da sevap bitmek zorunda kalabiliyordu amma bu uygulama ile alay malay il dışında hararetli üreticilerimizin hepsi bu kabilinden sorunlardan kurtulmuş oluyor.” dedi.

Ordu genelinde şu asıl büyüklüğünde 46 bin civarında çiftçilerin ÇKS kaydı yaptığını belirten Yılmayan, bunun 23 bininin e-Oran üzerinden yapıldığı bilgisini da verdi.

Yılmayan, bu uygulamayı hayata geçirerek çiftçiye amelî sağlayıcı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye üreticiler yerine teşekkürlerini sundu.

Üreticiler uygulamadan memnun

Öte yandan Delikkaya Mahallesi’nde fındık bahçesinde çalıştığı tam e-Celal üzerinden ÇKS kaydı yaptıran üreticilerden Haşim Şenyuva, “Elan önceki senelerde bu işimizi 2 günde halledebiliyorduk. Resmi kurumlarda evrak dolaştırıyorduk. Şu anda bu işler kalktı. Bahçede çalışırken 1 zaman kabil güdük bir müddet içerisinde bu işlemimi telefonumdan yaptım. Kısa sürede de işlemim onaylandı. Uygulamadan bayağı memnunuz. Emeği geçenlere teşekkürname ederim.” dedi.

Esra Çiçek isimli yetiştirici bile “ÇKS kayıtlarımızı evrak dolaştırarak yapıyorduk. Bu da berenarı zamanımızı alıyordu. Deminden genel ağ üzerinden bu işlemin yapılabilmesi bize nazik basitçe sağladı. Say saatleri içerisinde koşuşturmamıza icap kalmadan bu işlemi evimizde otururken evet de bahçede çalışırken yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: