Fibromiyalji ağrıları akupunktur tedavisiyle akıbet buldu

İstanbul’üstelik diri ve kendini yekpare bire bir “kedi sever, hayvan sever” olarak tanımlayan oyuncu Banu Fotocan fibromiyaljiye sınırlı sorumluluk ve ense ağrıları nedeniyle avlu kalitesi sakıt ve debi etmekte zorlanmaya başlamıştı. Kısaca aynı sene boyunca yaşamının bire bir parçası haline mevrut ağrıları akupunktur tedavisi sonrasında akıbet buldu.

Teferruatlı yıllar seyir, beyaz perde ve dizi setlerinde haddinden fazla ciddi aynı tempoyla müteharrik aktör Banu Fotocan, 2017’da işaret fıtığı ve 2020 yılında dal fıtığı tanısı aldı. Yapılan incelemeler sonrasında cerrahiye gerektirmediğinin belirtilmesi konusunda hikmet tedaviye başladı. Ağrılarının sadece boyunla tutkun olmadığını özellikle ense, kürek kemiği bölgesindeki şiddeti dolayısıyla hareket edemez, hiçbir husus kaldıramaz ayla geldiğini belirten Fotocan, kısaca ayrımsız yıl boyunca bu ağrılarla yaşadığını söyledi.

Her An düşen hanay kalitesinin kendisinin psikolojisini de etkilediğini belirten Fotocan, yaşadıklarını şu cümlelerle anlattı:

“Sorumluluk ve meni fıtığım üzere cerrahi müdahaleye ihtiyaç olmadığı söylendi. Hikmet tedaviyle başladım ancak ağrılarım geçmedi. Sürekli ağrıyla gezen bire bir kayırıcı olmuştum. Zımnında elan damarı bozuk ve mutsuzdum. Ağrıları vira etmek amacıyla ısıdam su torbasıyla yaşıyor, dolaşma boyu sağa sola göstermek şeklinde debi yapıyordum. Alelhusus yatakta düşmek korkunçtu. Bunun yanında hikmet tedaviden üstelik değişmez son alamıyordum. Daim gıcırdayan tıpkısı makine gibiydim. Arkadaşlarımın bu yaşadıklarımın nedeninin fibromiyalji kaynaklı olabileceğini ve bunu üstelik araştırmam gerektiğini söylemelerinin sonucunda Dr. Berna Atay’a ulaştım.”

“TEDAVİ SÜRESINCE SABIRLI OLDUM”

“Fibromiyalji amacıyla akupunkturla daim ağrılarım bitti” diyen Banu Fotocan, daha ilk böyle bilgiye ehil olmamasına karşın inanarak başladığı bu tedaviyle ilişkin şunları anlattı:

“Ego akupunkturla tedaviyi ilk kez gördüm. Geldiğimde Berna Eş bana hangi olacağını anlattı. Sırtım o büyüklüğünde kasılmıştı ki elektrikli akupunktur yapılmasına rağmen evvel 2 projeksiyon tedavide mergup iğneleri az daha hiç hissetmedim. İkinci seanstan bilahare “olur bir şeyler oluyor” dedim. Ben hayatta dahi mesleğimde de insanlarda üstelik devamlılık göstermeyi dost bire bir insanım muhtemelen. Yani bunun benzeri tedavi süreci olduğunu biliyordum. İşe yaramadı diyemem. Ben hissetmiyordum olan şeyi ve ağrılarım devam ediyordu. Ama buna süreklilik göstermem gerektiğini biliyordum. Elhak üçüncü, dördüncü seanstan bilahare de ağrılarım azalmaya başladı. 11 vizyon sonrasında artık dert hissetmiyordum. Zaman Zaman provalarda yaptığım falsolu hareketler sonrasında ansız ati diyerek korkuyorum. Ama hamam su evet birlikte adale gevşetici üzere rahatlatma yöntemlerine da ihtiyaç duymuyorum.”

“AĞIR SIKLET VE STRESLİ DÖNEM GEÇİRMESİ ÖNEMLİ BİR ETMEN”

Yeditepe Üniversitesi Tamamlayan Tababet Merkezi Sorumlusu Dr. Berna Atay, Banu Fotocan’a meri tedaviyle ilişkin şu bilgileri verdi:

“Banu Bayan bize geldiğinde bati stresli bire bir dönemden geçiyordu. Ağrıları tavan yapmıştı, dalgı kalitesi bozuktu, dinlenmiş kalkamıyordu. Hem MR sonuçlarını hem diğer mamul olan tahlillerini inceledikten bilahare kulak akupunkturda teşhis ve canlandırma yönteminde kullandığımız algılayıcı sebebiyle incelemeleri yaptık. Dedektörle kulaklarını taradığımız antlaşma bahir süresini biricik tek ne omurlarda sıkıntısı olduğunu tayin ettik. Zaten hazır çekilmiş MR’ları dahi vardı. Oradaki fıtıkları da gördük. Ağrılı yerleri belirleme ettikten bilahare haftada iki dolaşma namına akupunktur tedavisine başladık.”

“İLK SEANSLARDAN SONRADAN SONUÇLARI ALMAYA BAŞLADIK”

Banu Hanımdan geçmiş müspet dönüşleri 3. ve 4. seanstan sonradan almaya başladığını söyleyen Dr. Berna Atay, “Kendisinden çok henüz mebzul olduğunu, uykularının düzeldiğini ve hatta yüzünün daha çok güldüğünü öğrenmek bizi üstelik rahatlattı. Nisan 2021’den Teşrinisani 2021’e büyüklüğünde toplamda 13 seanslık ayrımsız tedavi gerçekleştirdik. Bloke olmuş kas sisteminin rahatlamasıyla gelişigüzel dolaşım da rahatladı. Oksijenlenmenin artmasıyla birlikte ağrıları azaldı” diye konuştu.

“AYNI ANDA RUHSAL GERILIM KONTROLÜ ÜSTELIK YAPTIK.”

Fibromiyalji için stres kontrolünün bile çokça cesim olduğunu hatırlatan Dr. Berna Atay, “Yaşamın getirdiği stresle baş etmede basitçe keşfetmek için stres yönetimini amacıyla bire bir anda çalıştık. Bu sayede bir taraftan kasları rahatlatırken, ayrıksı taraftan kasların gerilmesine hastalık olabilen strese da müdahale etmiş olduk” dedi.

“UYKULARIM DE DÜZELDİ”

2021 ortasına gelindiğinde kamu sorunlarının çözüldüğünü belirten Banu Karı, “Imdi çokça bayındır akım edebiliyorum ve şeb uykularım düzeldi. Ağrılarımın para boyu süreceğini zannettiğim için normale andırmak benim amacıyla şaşırtıcı üzere geldi” şeklinde konuştu.

TEDAVİDE DEVAMLILIK EŞYA

Akupunktur tedavisinde da hastaya akıllıca tedaviyle gelişigüzel hastanın fideist ve uyumunun üstelik haddinden fazla koskocaman olduğunu anlatan Dr. Berna Atay sözlerine şöyle devam etti:

“Bittabi arada bir tedaviyi bilmemeleri kimi zaman üstelik kişisel önyargılar zımnında bazı bazı mukavim hastalarla karşılaşabiliyoruz. Arada Sırada dahi küçük bire bir yöntem herkese yüzde beniz işlemler diye niteleyerek benzeri garantisi bulunmadığı üzere uğraşmak ve yeter olmak gerekiyor. Banu o sürekliliği çokça iyicene dümen etti. O yüzden aynı şekilde akıbet beniz tuhaf oldu.”

TEDAVİDEN SONRADAN BIRLIKTE DİKKATLİ OLUNMALI

Tedavide ve sonrasındaki sürecin hastaya göre ayrımlılık gösterdiğini anlatan Yeditepe Üniversitesi Tamamlayan Tıp Merkezi Sorumlusu Dr. Berna Atay, “Fibromiyaljinin akupunkturla tedavisinde esas tedavi bittikten bilahare beş altı ayda aynı kesinkes kontrollerin devam etmesi gerekir. bununla birlikte alelhusus tedavi sırasında hastaların dara taşımaması, amelî sıfır duruş bozukluklarından dahi uzak durması kocaman” diye niteleyerek konuştu.

“DSÖ BU SORUNLARDA AKUPUNKTUR KULLANILABİLİR DİYOR”

Acun Afiyet Örgütü kriterlerine bakarak zaman akupunktur metodunun birçok sorunda kullanılabildiğini anlatan Dr. Berna Atay, şu bilgileri verdi:

“Cerrahi Müdahale gerektirmeyen hep akut ve kronik ağrılı hastalarda, adale, çıplak sistemi hastalıklarında, kulak koku alma organı derbent hastalıklarında özellikle vertigoda, kulak çınlamasında, gine nörolojik bir hastalık olan bilcümle migren tiplerinde ve trigeminal nevraljide, gastrointestinal sistemde, teneffüs yolu sisteminde yani alerjik astım kabilinden alerjilerde de kullanabilecek tehlikesiz bir metottur.”

Share: