Eskişehir’de 4. Düşündüren Masallar Şenliği Yapıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 4. Düşündüren Masallar Şenliği yapıldı. Sevinç, çocukların eğitimi, gelişimi ve mutluluğu üzere tıpkı site gerçekleştirmek üzere düzenleniyor.

4. Düşündüren Masallar Şenliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu’nda 19 Teşrinisani Cumartesi günü yapıldı. Ayrıntılar ve yetişkinler, dönüş süresince sevinç kapsamında oluşturulan masal atölyelerine katıldı. Edip Dr. Nilay Yılmayan danışmanlığında planlı Düşündüren Masallar Şenliği’nde bu yıl, “Gözgü mirat söyle bana. Masalları böyle okusak acaba neler değişir hayatımızda” sorusundan yola çıkıldı. Dünya Bala Kitapları Haftası, Yavru Hakları Haftası, Acun Özgürlük Haset, Acun Hikmet Haset, Acun Tolerans Haset, Dünya Baziçe Günü ve Dünya Dram Günü, sevinç teması kapsamında masallar yoluyla kutlandı.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Ziyaretçiler, masal-ekoloji buluşmasında çevrenin, masal-oyun buluşmasında gerçekliğin ve asıl hakların, masal-yoga ve doğurucu dans buluşmasında fiziki, zihinsel ve ruhsal farkındalığın; masal-görsel kıraat ve ağızsız tezkere buluşmasında iaşe ve müşahede eylemlerinin, masal-felsefe buluşmasında ise istifham sormanın peşine düştüler. Yavru ve Bilgisizlik Yayınları Derneği edip ve çizer üyeleri Aytül Akal, Mahmur Çiçeği Modern, Filiz Tosyalı, Şiddetli Felek, Erol Büyükmeriç, Nilay Yılmayan ve Esra İlter Demirbilek’in hatip olduğu panelde, masalların zaman ortamında dönüşen ve muhavvil yönlerine değinildi. Alay, Aslı Balaban, Ilkbahar Gürey, Buket Çalışkan, Burcu Ceylan, Mavi Türkmen, Kadriye Fert, Mehlika Yazgıç, Mehmet Aytaç, Saliha Kömeçoğlu, Senem Kıroğlu Nane, Sevde Koyuncu, Kalp Demir Aytaç, Şennaz Mufassal ve Nasip Yaman’ın konuk eğitimci olduğu düşündüren masal etkinlikleri, yazarların imza haset ve etkileşimli masal anlatımları ile bölüm süresince bitmeme etti.

ODA MÜZİĞİ KONSERİ

Orkestra Aurora’nın hane müziği konseriyle sona ermiş Düşündüren Masallar Şenliği’ni mülakat eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, katılımcılara teşekkürname ederek, bu yıl üstelik çocukların geleceğine dokunan masallar ile Masal Şatosu’nda Düşündüren Masallar Şenliği’ni yapmaktan balaban bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Share: