Eskişehir tutum haberleri: Eskişehir Tecim Borsası Başkanı Zeydan’dan çiftçilere nitelikli buğday üretimi çağrısı

Eskişehir Tecim Borsası Başkanı Ömer Zeydan, ekmeklik un üretebilmek için kaliteli buğdaya gerekseme olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Umumi Heyet Üyesi da olan Zeydan, yaptığı açıklamada, Eskişehir Ticaret Borsasının Türkiye’üstelik ışıntı işlemciliği yeryüzü efdal 3’üncü borsa olduğunu belirtti.

Eskişehir çiftçisinin akdarı, arpa ve buğdayda ihtiyacının üzerinde üretim yaptığını, ilin Türkiye’nin şanlı tıpkı “buğday ambarı” olduğunu ifade fail Zeydan, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye yetecek ve ihraç edecek şekilde buğday üretmemiz gerekiyor. Ekmeklik un üretebilmek amacıyla birinci sınıf buğdaya ihtiyacımız var. Birinci Sınıf buğday dediğimiz, enerjisi ve proteini erdemli olan buğday çeşididir. Tığ buğday üretiminde kaliteyi öne çıkarmamız ve nitelikli üretim yapmamız geçişsiz ki ithalata bağımlılığımızı azaltalım. Rekoltede bu yıl etki yaşamadık. Geçtiğimiz kışı az buçuk kurak geçirmemize karşın gani bir sonuca ulaştık. Bu sene da umarım abuhava itibarıyla öyle evet. Eskişehir bölgesinin çiftçileri genellikle ziraatte doğruları bir araya getirebilen kabiliyete sahip çiftçiler. Gene ferah tıpkısı istihsal dönemi bekliyoruz. Yıllardan beri ‘Türkiye tarıma ehemmiyet vermeli’ diyorduk. ‘Tarım asla ihmal edilemez, edilmemeli’ diyorduk. Bu yıl ekincilik üretimindeki farkındalık müthiş düzeyde arttı.”

Share: