Eskişehir haberleri! Disk Umumi Başkanı Heves Çerkezoğlu’ndan Eskişehir’de İşten Atılan 23 İşçiye Bindi

DIĞER ZAİM

DİSK Genel Başkanı Gönül Çerkezoğlu, Yasin Çakırdoğan Un Endüstri ve Ticaret A.Ş.’de 23 işçinin işten çıkarılmasına tepki göstererek, “Bu acun yüzünde sunu benbenci husus işine ve ekmeğine cemaat geçmek amacıyla, emeğine ehil geçmek için müşterek gelmek, dershane kardeşliğiyle alay malay çevirmek ve teşkilatlanmak, sendikalı olmaktır” dedi.

DİSK Umumi Başkanı Umu Çerkezoğlu, Yasin Çakır Un Uran ve Tecim A.Ş.’nin işten çıkardığı 23 işçiye bindi için işçilerle gelişigüzel Eskişehir’de Kalıp Mir Ofisi önünde basın açıklaması yaptı.

“Atık işçiler dümbelek alınsın, sendikal hukuk tanınsın” pankartı açan işçiler, “Kölece çalışmaya sonuç”, “Sendika hakkımız söke söke alırız”, “Yaşa hisse senedi, savuşturmak, özgürlük mücadelemiz”, “Sendikalıyız güçlüyüz kazanacağız” dövizleri taşıdı; “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Direnişten zafere, direne direne” sloganları attı.

“SEÇKIN ÖZ SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDE ENGELDİR”

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, şunları söyledi:

” Türkiye’de tıpkı ücretliler topluluğu haline mevrut olan milyonlarca işçinin, emekçinin, darülfünun profesöründen fabrikada merdiven şeş atölyelerde etkin işçisine, semere- göveri halinde iş eden arkadaşımdan alışveriş merkezlerine, plazalara, belediyelere, hastanelere, okullara kadar Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra milyonlarca emeğiyle, alın teriyle çalışanın olduğu bu ülkede temas şeyden ilk Türkiye’nin geleceğinden hezel edeceksek işçi sınıfının örgütlenmesinden, işçi sınıfının düzenleme olmasından, sendikalı olmasından bayram ediyoruz. ve zaman Türkiye’de rastgele madde ama seçme madde işçilerin sendikalaşmasının, örgütlenmesinin uğrunda engeldir.

Mevzuata, çalıştıran tutumundan mahkemelerden denetleme, kamunun tutumuna kadar seçkin özdek işçilerin sendikalaşmasının, örgütlenmesinin önünde engeldir. O nedenle tığ bu tabloyu seçkin çağ neredeyse örgütlendiğimiz bilcümle hareket yerlerinde yaşıyoruz. Elan biraz gün ilk İzmir’de gene iki fabrikada örgütlenen birisi tekrar besin, ayrıksı maden fabrikası iki iş yerinde onlarca iştirakçi arkadaşımız işten çıkartıldığı amacıyla orada işçi arkadaşlarımızla beraberdik. Şunu hikâyelemek isterim. Bu dünya yüzünde arz kibirli öz işine ve ekmeğine erbap çıkmak için, emeğine erbap geçmek amacıyla birlikte karışmak, derslik kardeşliğiyle beraberinde isnat etmek ve teşkilatlanmak, sendikalı olmaktır. O nedenle ego Yasin Şarap Un Fabrikası işçi kardeşlerimi emeğine, ekmeğine eş çıkmak amacıyla, sendikalı oldukları, Gıda-İş Sendikamıza üye oldukları ve DİSK’li oldukları amacıyla bir tane yegâne hepsini kutluyorum.”

Share: