Eskimemiş yıla Edirne’de çekmek talip turistler sektöre hareket getirdi

Edirne’da, otellerde yeni sene rezervasyonlarının hareketliliği yaşanıyor.

Bazı otellerde daraç dışı rezervasyonuyla cümle doluluk yaşanırken bazı otellerde ise nısıf doluluğa ulaşıldı.

Bulgaristan ve Yunanistan’a cızık, Balkan ülkelerine yakın coğrafyadaki Edirne’de turistler, yılbaşında otel, aşçı ve kafelerde yapılacak programlar için eyyam öncesinde rezervasyon yaptırmaya başladı.

Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi Gökhan Balta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akıbet 5-6 yıldır yılbaşlarında Edirne’nin Balkanlar’dan gelen misafirleri ağırladığını söyledi.

Grupların dışında, yılbaşı amacıyla ferdî rezervasyonların birlikte yapıldığını belirten Balta, “Misafirlerimizi hem esnaf hem birlikte gümrük kapılarımızdan geçişte memurlarımız adına güler yüzle ağırlayacağız. Evcil, yabancı misafirlerimizin huzurlu benzeri akşam geçirmelerini, 2023’ü pir şekilde karşılamalarını sağlayacağız.” dedi.

İşletmelerin yılbaşı üzere konaklamalı organizasyonlar sunacağını ifade fail Balta, şunları kaydetti:

“Yılbaşında ayrımsız turizm hareketliliği yaşanacak, bazen tesislerimiz yüzdelik 100 meşbu, bazılarımız yarı seviyede mahmul. Hazırlıklarımız devam ediyor. İşletmelerimiz değer politikasında üstelik hassaslık gösterirse seviniriz. Önceki dönemlerde bazen çirkin hikayeler duyduk. Bu konuyla ait denetleme ve şikayet mekanizmaları açıktır. Vatandaşlarımız beğenmedikleri veya aşkın bire bir öz gördükleri zaman lüzumlu Firez ve Turizm Bakanlığına gerek belediyeye lüzumlu Ticaret İl Müdürlüğüne, satın aldıkları hizmetin belgesini sunarak başvurabilirler.”

“Rezervasyonlar başladı”

Kentte otel sahibi Kemal Tığ üstelik Edirne’nin temel kenti olması zımnında Bulgaristan ve Yunanistan’dan seyyah aldığını anlattı.

Otel, lokanta ve kafelerin yılbaşı üzere hazırlık yaptığını dile getiren Kılıç, hele Bulgaristan’dan ati misafirlerin bakir yıla Edirne’da fethetmek üzere rezervasyonlar yaptırdığını söyledi.

Yabancı turistler açısından Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’da üstelik yılbaşı hareketliliği yaşanacağını anlatan Tığ, “Rezervasyonlar başladı. Hem online kanallardan hem dahi işletmelerin mikro dışında vermiş olduğu reklamlarla bile turistleri Edirne’ye çekmekteyiz. Şu anda özellikle Makedonya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Balkanlar’ın değme yerinden Türkiye’ye atak atak misafirler geliyor.” diyerek konuştu.

“Edirne tercih edilen ayrımsız şehir”

Kentteki aynı otelin Genel Müdürü Duygusal Pekbaş bile kente gelecek olan misafirlerin domuzuna bir yılbaşı gecesi geçireceğini belirtti.

Otellerinde işletme yerine iki geceleyin konaklamalı benzeri program hazırladıklarını anlatan Pekbaş, “Edirne yeğleme edilen bir şehir, rezervasyonlar yapılıyor. Salgın sürecinde insanlar eve kapandılar. Salgından bilahare şen şen yapılacak tıpkısı yılbaşı etkinliği olacak. Bu nedenle henüz bile mahmul geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Otel sahibi Bülent Öniz ise Edirne’nin yılbaşına amade olduğunu ifade etti.

Evcil ve ecnebi turistlerin rezervasyonlar yaptırdığını anlatan Öniz, “Hele akıbet iki yıldır Bulgaristan vatandaşları konaklama sektörüne ilgi gösteriyor. Edirne’miz mahdut dışından değme antlaşma müşteri çekiyor. Selimiye Meydanı’mız okkalı tıpkı restorasyondan sonra haddinden fazla sunturlu bire bir ağıl geldi. Alelhusus orasını kaldırmak için mevrut bir nice insan var. Balkanlar’dan, Amerika’dan, Avusturya’dan gelen misafirlerimiz oluyor.” ifadelerini kullandı.

Otogarda süslenen otobüs rabıta çekiyor

Bu arada kentte hem mülki idare hem dahi işletmelerin yeni yıl hazırlıkları sürüyor.

Edirne Belediyesi işlek caddeleri, işletmeler dahi yeni sene konseptiyle dükkanlarını süslüyor.

Edirne Otogar İşletmecisi Mustafa Altunhan’ın “2022 Edirne yılı” ve yeni sene kutlamaları kapsamında, otogarda ışıklandırıp süslettiği, otopark halindeki otobüs de bent çekiyor.

Share: