Eşinin şehit düştüğü Aktütün’den getirdiği toprağı evinde saklıyor

Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Temel Karakolu’na 14 sene önceki PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Çavuş Davut İlbaş’ın eşi Asuman İlbaş, eşinin eşyalarını ve Aktütün’den getirdiği toprağı evinde saklıyor.

Siirt’te diri Asuman İlbaş, 3 Teşrinievvel 2008’dahi terör örgütü PKK mensuplarınca Aktütün Sınır Karakolu’na planlı saldırıda eşini şehit verdi. 17 askerin martir olduğu saldırının peşi sıra eşinin şahitlik haberini 2 maaş hamileyken öğrenen İlbaş, 7 kamer bilahare dünyaya mevrut oğluna eşinin ismini verdi.

Evinin benzeri köşesini eşinin eşyalarına ayıran 3 yavru annesi İlbaş, şehitten geriye küsurat fotoğraflar ile boyun bağı, künye, çıkarmak, tespih gibi eşyalara özenle bakıyor. İlbaş, çocuklarıyla gittiği Aktütün Temel Karakolu bölgesinden 5 kamer geçmiş getirdiği ayrımsız avuç toprağı bile evinde saklıyor.

Oğlu Davut ile eşinin kabrini sık sık mülakat fail İlbaş, eşi ve umum şüheda üzere dua ediyor.

“Çocuklarımı büyüttüm, onun emanetine cemaat çıktım”

Asuman İlbaş, AA muhabirine, eşinin hatırasını hayatı süresince yaşatacağını söyledi.

Eşinin, 2 çocuk babasıyken askere gittiğini belirten İlbaş, “Eşim martir düştüğünde 2 çocuğumla annemlerde kalıyordum. Eşime gebe olduğumu olgun vermeden şehadete kavuştu. O devir daima bölgede olduğu amacıyla ona fen verememiştim.” dedi.

Eşi ile en üst, saldırıdan 3 dönüş önceki görüştüğünü anlatan İlbaş, eşinin tıpkısı ahit martir olacağını hissettiğini ve bunu arkadaşlarıyla paylaştığını öğrendiğini dile getirdi.

İlbaş, “Bana, ‘Sen dallı güllü benzeri kadınsın. Bana bire bir şey olduğu ant çocuklarım sana emanet.’ diyordu. Telefon görüşmemizden 3 bölüm sonraları bu basık akın oldu. Bana verilen bilgiye göre eşim ofans günü huzursuz olan tıpkı askerin adına öğün tutmuş. Eşimin, aylı olduğumu bilgelik vermeden şehadete ulaşması beni yaralıyor. 14 sene oldu, hep bir kusur var. Bayramlarda boynumuz bükük. Çocuklarımı büyüttüm, onun emanetine ehil çıktım. İnşallah onları eşime müstahak evlatlar olarak yetiştireceğim.” diye niteleyerek konuştu.

Eşinin çokça kalburüstü ve fedakar tıpkısı eş olduğunu belirten İlbaş, onu kaybettikten bilahare doğan oğluna “Davut” ismini verdiğini söyledi.

İlbaş, “Aynı Davut martir oldu, bire bir Davut dünyaya geldi. Onunla güldüm, onunla ağladım. Eşime haddinden fazla benziyor, o nedenle çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

“Eşimin şehit düştüğü yere gidip oradan bu toprağı aldım”

Yıldırı örgütü PKK’nın hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını belirten İlbaş, eşi ve kendisinin Kürt olduğunu, PKK’nın Kürtlere seçme ant kötülük verdiğini kaydetti.

Eşinin şehadetinin arkası sıra aynı okula isminin verildiğini anlatan İlbaş, çocuklarıyla mayıs ayında eşinin martir düştüğü yeri görmek üzere Aktütün Çizi Karakolu’nun bulunduğu bölgeye gittiklerini söyledi.

İlbaş, “Eşimin martir düştüğü yere gidip oradan bu toprağı aldım. İçerisinde eşimin canı, düşünce var. Hatıralarıyla özlem gideriyoruz.” dedi.

“Babamın adını yaşatıyorum”

İlbaş’ın çocuklarından 13 yaşındaki Davut, martir babasının adını taşımanın onurunu yaşadığını söyledi.

Davut İlbaş, “Babamı hiç görmedim. Annem bana hep onu anlatıyor. Rüyalarıma giriyor. Babamın adını yaşatıyorum. Onun adını neşelendirmek beni gururlandırıyor. Babama layık benzeri çocuk olmaya çalışıyorum.” dedi.

15 yaşındaki Kadir bile 1 yaşındayken babasının şehit olduğunu dile getirerek, “Onun hatırlarıyla yaşıyoruz. Onu çokça özlüyoruz. Eşyalarını görünce duygulanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

17 yaşındaki Beyza ise aradan 14 sene geçtiğini ancak babasına duyduğu hasretin dinmediğini belirterek, “Vatanı için canını veren alp bir babaya cemaat olduğum üzere gurur duyuyorum.” diyerek konuştu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün 13. Açıkgöz Çizik Hane Komutanlığı ve kök bölgelerine 3 Teşrinievvel 2008’bile terör örgütü PKK mensuplarınca kilolu silahlarla planlı saldırıda 17 çeri martir reşit, 21 asker yaralanmıştı. Akın sırasında çıkan çatışmada 12 yıldırıcı etkisiz arkaç getirilmişti.

Share: