Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını böyle kurtardı

Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını hakeza kurtardı

İSTANBUL – İstanbul Esenyurt’ta kısa süreli hareketli olan bora yağış, bazı mahallerde hayatı adeta felç etti. Akçaburgaz Mahallesinde sokak ve caddelerde taşkınlar yaşanırken, tıpkısı geçmiş boğanak yağıştan belde boşaltılan benzeri binanın bodrum katındaki dairenin gene sular altında kaldığı görüldü.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün uyarılarının arkası sıra İstanbul’de muhtemel bora yağış, akşam saatlerinde bazen ilçelerde canlı oldu. Bodur kesiksiz aktif olan sağanak yağış, Esenyurt’ta bazen mahallelerde adeta hayatı katre etti. Çıkmaz ve caddelerde su baskınları yaşanırken, vatandaşlar ve trafikte mevcut sürücüler yumruk anlar yaşadı. Sudan belde ilerleyemeyen tıpkı güdücü, ayrıksı bire bir şalter yardımıyla çekilerek sudan kurtarıldı. Bir binanın bodrum katında kâin ve elan geçmiş boşaltıldığı öğrenilen kat ağız ağıza sular altında kaldı. Sokaklardaki akarsu birikintileri ekiplerin çalışmalarıyla çekildi. Akçaburgaz Mahallesindeki akarsu baskınları ise dronla hakeza görüntülendi.

“Yağmur ateş yağdığında bodrum ve bahçe katlarını su basıyor”

Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi sakini Tuncay Kılıç, “Belediyenin yapmış olduğu baran akarsu kanallarıyla atık su kanallarını tıpkı rögara vermesi buradaki evlerin bahçe ve bodrum katlarının akarsu basmasına neden oluyor. Baran şiddetli yağdığında bodrum ve bahçe katlarını su basıyor. Hem de 30-40 santimetre. Esenyurt’ta örnekleri var. Ölen insanlar de var. Burada bire bir öz var. Burada nakıs saat önceki arabalar bölge üzere yüzüyordu” dedi.

“Ofis boştu. Geçen akarsu bastığından kontekst adamlar boşalttı”

Ast bina yetersizliğinden ortalık evlerin akarsu bastığını ifade fail Eksiksizlik Eskişehir Taşı, “Burası 20-30 yıldır bu şekilde. Madun yapı yetersizliğinden dünya arz ufak yağmurda evleri, bahçe katları, aksiyon yerlerini bütün akarsu basıyor. Geliyorlar biraz akarsu çekip gidiyorlar. Buranın çözümü madun yapının yapılmasıdır. Daire boştu. Güzeşte su bastığından dünya adamlar boşalttı. 2 çağ evvel kayırıcı gelip tadilat yaptı. Manzara yaptı, kapıları değişti. Bugün yine daire tavana kadar su doldu” dedi.Share: