Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan balaban bağ

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci planlı Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu’nda, mülevven anlar yaşandı. Türkiye’nin dört bir birlikte getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin beraberinde kadınlar üstelik şişman bağlam gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan Beygir Koşu Tesisleri’nde, 2’nci kez Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Fevzi Polat, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçan Palandöken Belediye Reisi Muhammed Sunar, AK Fırka İl Başkanı Mehmet Emin Öz, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer ve çok sayıda murahhas seyretti. Erkeklerin yanı sıra kadınların birlikte iri deste gösterdiği koşuda, renkli anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde ilk olarak Türklerin atları ehlileştirdiğini tamlayan Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçar, “Kaşgarlı Mahmut, Meclis-ü Lugati’t-Türk’te ‘At, Türkün kanadıdır’ diyerek, bunu sunu güzel biçimde rapor etmiştir. Çokça eski benzeri ırk olan rahvan atlar, Ölçülü Asya’dan Anadolu’ya kafile fail Türklerle mevrut cins Türk atlarıdır. Itidalli Asya’dan kafile hareketleri ile Anadolu’ya gelen rahvan atlar, Selçuklu ve Nemçe birlikte korunarak, günümüze büyüklüğünde ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, dernek ve panayırların genişlik gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede yüzyıllık aynı anane günümüze büyüklüğünde taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞU YAPILDIRahvan at geleneğinin Erzurum’üstelik asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçar, “Bizler de Yakutiye Belediyesi adına bu ata sporumuzu neşelendirmek ve ati nesillere duyurmak amacıyla hakeza aynı tesisi yaparak, geçen sene hizmete açtık. Sabık yıl ilk yarışları bile balaban bir kasırga ile gerçekleştirdik. Yapımını ağız ağıza öz imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki en gani tesislerinden biri yerine sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen 70 süvari, mecmu 9 kategoride koşun yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş birlikte “Rahvan atlama beygiri yarışı, haddinden fazla spesifik tıpkı düzlük. Bu atlama beygiri hayvanları o kadar adamakıllı, o kadar özel, o kadar kızıl ki; ayrı bir kültür hasis. Bundan 150 yıl geçmiş trenleri saymazsak, karada atlar biricik ulaşım aracıydı. Onun üzere çokça değerliler. Ayrıca beygir biniciliği birlikte ayrı benzeri kültür. Hem batıda hem özlük medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çok balaban bir yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Ser kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Baş Şeş kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Şanlı Çalı, Şişman Mutedil kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Hasis Ilımlı kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Izzetinefis Ömeroğlu, Demet kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Flaşör Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Özgün, Üçgen Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Maksat Haki, Kentet Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu bir numara oldu.Share: