Erzurum haberleri | Erzurum’da sağlıkçılar gülgûn balonları uçurup meme başı kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesindeki akademisyen ve sağlıkçılar, meme başı kanserine dikkati bağışlamak üzere gülgûn balon uçurdu.

Üniversitenin Tababet Fakültesi Umumi Cerrahi Anne Haber Dalı Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Ekim Meme Başı Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında şifahane girişi ve çevresi ile bazı poliklinikleri gülgûn balonlarla süsledi.

Ardından sayrılarevi başhekimliği uğrunda bire bir araya gelip yakalarına gülgûn kurdele takan öğretim üyesi ve sağlıkçılar, ellerindeki pembe balonları havaya bırakarak meme kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konferans salonunda bitmeme eden etkinlikte mütekellim Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, bicik kanserine dikkati buyurmak için yapılan farkındalık etkinliğinin çokça eşsiz ve topluma faydalı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu bile teknolojik alet ile tıbbi donanım anlamında kendilerine bindi veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkürname ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden ücret almıyoruz, buna meme başı protezi dahi dahil. Hocalarımız kanserli hastalara alışılmadık kânunuevvel ayırıp hizmet ediyor, tığ da onlara koruyucu olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay da kadınlarda tanıdık kanserlerin 3’te birini meme başı kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Temas 11 dakikada aynı avrat meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor”

Bicik kanserinde er teşhisin kocaman olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada her 3 dakikada bir kadına meme başı kanseri tanısı konuluyor ve herhangi bir 11 dakikada tıpkısı avrat meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’üstelik dahi oranlar benzer. Değme yıl 17 ila 25 bin bakir meme kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonra değme avrat sayı dönemini strateji eden günlerde banko memelerini taharri etmeli, 20-40 gözyaşı arasında 3 yılda aynı doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar boşlama edilmemeli. Bicik kanseri er evrede teşhis edilirse yüzde 98 oranında bu hastalıktan firar şansı var. Biyopsilerden haddinden fazla korkuluyor, kimse korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Harabelik ise bicik kanserinin hoşgörülü ancak pahal seyirli olduğuna meni ederek, “Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Türkiye’nin 5. tıp fakültesi, burada herhangi bir alanda 67 senedir cerrahi muamele yapılıyor. Serencam 20 yılımı meme cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin umumi cerrahi kliniğinde, dünyanın seçkin durumunda yapılacak işlem yapılmaktadır. Kimsenin bambaşka yere gitmesine lüzum bulunmayan.” diye konuştu.

Program, organizasyona katılanlara türlü ikramlarda bulunulmasıyla sonraları erdi.

Share: