Erkendoğan çağa sahibi aileler Eskişehir Şehir Hastanesinde buluştu

Eskişehir Şehir Hastanesinde düzenlenen etkinlikte prematüre süt kuzusu sahibi aileler, aynı araya geldi.

Etkinliğe SELIM Fırka Eskişehir Saylav Emine Saf Günay, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Gaye Bilge, Eskişehir Kent Hastanesi Başhekimi Hastanenin Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici ile hastanenin Yenidoğan Güç Hizmet Ünitesi hekimleri, hemşireleri ve şifahane personeli dahi katıldı.

Milletvekili Günay, etkinlikte yaptığı konuşmada, prematüre bebeklerin ebeveynlerinin yaşadığı zorlukları, bire bir temel yerine çok bol anladığını belirterek, erkendoğan süt kuzusu sahibi ailelerle gelişigüzel olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Başhekim Bildirici de acun genelinde, gelişigüzel yıl 15 milyon erkendoğan çağa doğduğunu kaydetti.

5 yaş şeş çağa ölümlerinin sunu önemli sebebinin, erkendoğan mevlit olduğunu vurgulayan Bildirici, şunları bildirdi:

“Prematüre bebeklerin tahminî yüzdelik 10’u, prematüreliğe sadık esenlik sorunları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Eskişehir Site Hastanesi, prematüre bebeklerin, doğumunda ve devamındaki süreçlerin yönetimine, ağır sıklet katkıda mevcut bir hastanedir. Hastanemizde tahminî 58 yatak kapasiteli Yenidoğan Tehlikeli Hizmet Ünitemiz mevcut. Bunun beraberinde, 4’üncü kademe Yenidoğan Pahal Bakım Ünitesi’ne erbap bölgedeki bir tane hastaneyiz. Bebeklerin takip ve izleminde, hastanemiz, tamlık olanaklarıyla hazır. Erkendoğan bebekler, annelerinin karnında değil, kalbinde büyüyor.”

Yenidoğan Uzmanı Dr. Hâkim Yıldırım birlikte prematürelik ve prematüreye sınırlanmış sorunlarla ilişik halkı ve afiyet otoritelerini bilinçlendirmenin, prematüre bebeklerin daha mebzul esenlik hizmeti almaları konusundaki farkındalığı artıracağının önemini vurguladı.

Etkinlik, erkendoğan bebekler üzere hazırlanan videonun izlenmesi, çörek kesimi ve foto çekimiyle sona erdi.

Share: