Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bartın’da madencilerle buluştu Açıklaması

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Geçtiğimiz yıl beyaz zehir ihracatında 6 bilyon dolarla rekor kırdık. Bu yıl bu 6 bilyon doları üstelik aşacağız. Dün ithal ettiğimiz ürünleri zaman daha çok ihraç kıymet ayla geldik.” dedi.

DÜRÜST Fırka İl Başkanlığını mülakat ederek Başkan Turhan Kalaycı ve partililerle tıpkısı araya gelen Dönmez, Türkiye Elektrik İletim NAN (TEİAŞ) marifetiyle kısaca 300 milyon teklik yatırımla Bartın Birleştirme Uran Bölgesi’nde (OSB) hayata geçirilen 380 kW Dönüştürücü Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Daha sonraları Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde madencilerle bire bir araya gelen Dönmez, ilk defa üniversite üçüncü sınıfta okurken Ereğli’birlikte kömür ocağına teknik seyahat yaptıklarını belirterek, “Ihtimal elimizi kömüre dahi sürmedik. Çıktığımızda birbirimizi tanıyamaz ağıl gelmiştik. Giren kardeşimiz 8 saat orada kömürle uğraşıyor. Ağyar hangi derse desin, kömürün karası, altının sarısından elan değerli.” dedi.

Son dönemlerde özellikle Garplı ülkeler tevessül etmek için iklim değişikliğiyle uğraş anlamında kömür aleyhine bazen planlar ve programlar açıklandığını fakat atmosferin ve havanın insanlığın kuma değeri olduğunu vurgulayan Dönmez, “Korumamız gerekiyorsa birlikte da koruyacağız ama zaman kâffesi kömür peşinde. Hangi oldu birlikte hepsi kömür peşinde? Doğal Gaz olmayınca bütünü kömüre yöneldi.” diyerek konuştu.

Dönmez, kömür rezervleri açısından son derece zengin ülkelerden biri olan Türkiye’üstelik son keşiflerle tahminî 20 bilyon ton kömür rezervi olduğuna işaret ederek, şunları paylaştı:

“Linyit ve taş kömürü… Bunun 1,5 bilyon tonu bu havzada. kara elmas ve son etap kaliteli kömürden bahsediyoruz. Ama almanak üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton beyninde değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı 1000 yılda bitiremezsiniz. Onun için da diyoruz ki, ki üretirse üretsin, üretim artsın, istihdam artsın. Burada belki ihraç edecek kadar üretmiyoruz. Yıllık 30 milyon ton kömür ithalatı yapıyoruz. Bugünkü rakamlarla baktığınızda 300-400 dolar beyninde değiştiğini hesaplayacak olursak, neredeyse 10 milyar dolar kömür ithalatı var. Içtima altında duruyor, izin edin çıkartalım.”

Eroin ocaklarında yıpranmadan çevre erken emeklilik olduğuna, bazen istihdam sayısında azalmalar yaşandığına, bu durumun de istihsal planlarını etkileyebildiğine dikkati çeken Dönmez, “Gelişigüzel müessesenin üretim planı var. Ona dayalı yerine iş gücü planlaması yapılıyor. Rüfeka birlikte gine çalışıyorlar. İmkanlar ölçüsünde bunları inşallah kararlaştırdıktan bilahare Cumhurbaşkanımıza yeryüzü edeceğiz. Icabında burada böyle ayrımsız duyuruyu yine yapacağız.” dedi.

“Evvel ithal ettiğimiz ürünleri zaman bundan sonra ihraç değer arkaç geldik”

TTK’da etkin sayısının 6 bini düz altında kalkmak amacıyla 8 bin 600 olduğunu anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

“Istihsal artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz geçişsiz. Üretim artışını sağlayacağız, hem bile iş kazalarını daha üstelik azaltmış olacağız. Ne büyüklüğünde mekanize olursak size bile faydası var. Vücut gücünü daha bir iki kullanmış olacağız. Ancak bu coğrafya kömür madeninin yer bilimsel yapısı göre görgüsüz değil. Kömür birlikte bu coğrafyadaki sızıntı ve formasyonu tıpkısı şekilde yapmış durumda. Eroin ocaklarında mekanize sistemlerin galiba açıların üzerinde iş kabiliyetleri ağırlık ama ona rağmen mühendislerimiz AR-GE yaparak, sanayicimizle teşrikimesai yaparak el şartlara rağmen buraya özgü mekanize sistemleri hayata geçiriyor. Kömürde karşı terinin payı efdal amma aklımızı kullanır, beyin terimizi da katarsak o ant hem siz hem üstelik idarelerimiz mutlu olacak.”

Dönmez, madenciliği önemsediklerini dile getirerek, “Bu sektörde 142 bin müteharrik var. Aileleriyle ve yan kollarıyla baktığımızda herhalde 5’le çarpmamız lazım. Sunma az eksik milyon insanımız bu işten ekmek yiyor demektir. Geçtiğimiz sene beyaz zehir ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu yıl bu 6 bilyon doları birlikte aşacağız. Geçmiş ithal ettiğimiz ürünleri bugün çıktı ihraç fehamet ayla geldik.” diye niteleyerek konuştu.

Madencilerle ait teşvik çalışmalarına da değinen Vekil Dönmez, “Artan ücretlerden ekolojik ortam kurumların esbak yıllarda bankalarla yaptığı anlaşmalar var. Demincek ecir artışlarından kontekst bunların güncellenme ihtiyacı zade. Bana da irfan etti. İşçinin lehine hangi büyüklüğünde kopartabiliyorsak çalışacağız.” bilgisini verdi.

“Madencilerin say hayatlarıyla müntesip majör ilerlemeler sağlandı”

YANLIŞSIZ Öğür Ekip Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmayan Tunç bile iktidarları döneminde madencilerin emek hayatlarıyla müntesip koca ilerlemeler sağlandığını belirterek, “Ne yapsak azdır, madencilik ağırlık iştir. ara sıra yerin altına indiğimizde o şartları görüyoruz. Bizlerin görevi üstelik sizin mesai hayatınızı kolaylaştırmak. Bu anlamda yapılması müstelzim hangi varsa bundan sonra dahi yapmanın gayreti süresince olacağız.” şeklinde konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise promosyonların güncellenmesi gerektiğini ifade ederek, “Martir aileleriyle ait Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın sözü var; şehit ailelerinin iş başı yapmasıyla ilişkin. Onlarla ilişkin zannediyorum düzentileme bitmeme ediyor. 4 bine andıran işçi mütekait oldu, iştirakçi alınması gerekiyor.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra madenciler, Icra Vekili Dönmez’e madenci feneri bergüzar etti.Share: