Erinç ve asayiş ortamı sağlandı, 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Şırnak’ta yıldırı olayları dolayısıyla 1990’lı yıllarda köylerini boşaltarak apayrı illere hicret etmek zorunda artan vatandaşların, yıllar sonra baştan devletin bölgede sağladığı varlık ve atılganlık ortamı ile birlikte dönüşleri başladı.

Şırnak’ta 1990’lı yıllarda yarıcı yıldırı örgütü PKK’nın saldırıları zımnında şehir geneli boşaltılan 47 köyde, geçim ve güvenliğin sağlanmasının ardından, Şırnak Valiliği tarafından köylerin telefon, faaliyet, su, kanalizasyon ve posta çalışması başlatıldı. Şırnak ve 6 ilçesinde PKK’lı teröristlerin baskıları zımnında 1990’lı yıllarda çoğunluğu Gabar Dağı’nda görünmek amacıyla 47 köyden göçler ve boşaltmalar olmuştu. Bölgenin terörden arındırılmasıyla köy yolları ile altyapının yapılmasıyla birlikte ferasetsiz dönüşler başladı.

Göç ettikleri yerlerde aradıkları huzuru bulamayan köylüler, yıllar sonradan döndükleri köylerinde kişi arazilerini ekiyor, hayvancılıkla uğraşmanın beraberinde bahçelerinde sebze ve semere üretiyor.

Çalışmaların devam ettiğini anlatım fail Şırnak Valisi Osman Bilimci, “Şırnak’ta 90’lı yıllarda terör korkusu veya yıldırı tehdidiyle boşalan ve boşalmak zorunda mütezayit köyler vardı. Şırnak’ta bu köylerin sayısı 47 idi. 47 köyümüz değişik nedenlerle boşaltılmıştı. O tarihten bu yana kanun kapsamında terörden gördükleri zararlar nedeniyle, köylerini kadro, biçemedikleri zımnında İçişleri Bakanlığı olarak kendilerine bu zararları tanzim etmekteydik. Fakat akıbet süreçte ülkemizin geldiği hamaset ortamı, sağlanan düzenlilik ile alay malay ilimizin de bu varlık içre çok güzelce şeyler olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda ilimiz genelinde 47 köyün 40’ını müstacelen yerleşime açıyoruz. İsteyen vatandaşlarımız köylerine gelip, evlerini yapabilecekler, orada tarlalarını ve sargı, bahçelerini faaliyetinde bulunabilecekler. Bu kapsamda 120 kilometre öğün, 30 kilometre kısmını anında ihale ettik ve bunu sürdürüyoruz. Mütezayit kısmı ile ilişkin birlikte çalışmaları yürütüyoruz. Ayrımsız zamanda neşelilik, içmece suyu, kanalizasyon, istimal suyu, bahçelerin sulanması, telefon hizmetler kadar konularda ilişkin kurumlar icraat başlatıldı. Vatandaşlarımızın memnun olması bizi ayriyeten bahtiyar ediyor. Olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

Kestirmece 30 almanak hasretin arkası sıra köye dönerek baştan ekincilik ve hayvancılık yapmaya başladıklarını belirten 80 yaşındaki Ulu Meşe, “Dedelerimizden bu yana Kayaboyun köyünde yaşıyorduk. Terör zımnında köyümüzü ayrılmak zorunda kaldık. Akçay’dahi kestirmece 20 sene köyümüzden uzak kaldık. Valiliğe dilekçe verdik ve 3 yıl ilk köyümüze esasen kalın kafalı döndük. Köyde bent, bahçelerimizi ekiyoruz, hayvanlarımız var onları besliyoruz tek insanın özlük yaşadığı düz kabilinden olanaksız. Köyünde adam daha abat oluyor. Devletimiz sağlıklı olsun bizim köyün içine parke döşemiş, yollarımız üstelik asfalt yapılmış. Tanrı devletimize tefessüh vermesin” diyerek konuştu.

Osman Meşe ise “1993 yılında terör saldırıları zımnında köyümüzü boşalttık. Yaklaşık 30 yıl sonra devletimizin yardımıyla gine anlayışsız döndük. Şu dakika köyümüzdeyiz, köyde evimizi tekrar yaptık. Heybet yolumuzu yaptı, cümbüş ve suyumuz geldi. Köyde huzurumuz var tek sıkıntımız namevcut. Daha önce yollarımız yoktu, fakat traktörle gelebiliyorduk. Demin yollarımız asfaltlı rastgele türlü açar gidip gelebiliyor köye. Çap yetkililerimize haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Yegâne sıkıntımız çocuklarımız okula gidiyorlar ve onlara internet geçişsiz oluyor, internetimiz namevcut, o dahi kısa sürede çözülecektir” dedi. – ŞIRNAK

Share: