ERDOĞAN: KAYBEDECEK TEK BİR DAKİKAMIZ BİLE BULUNMAYAN

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, acun deprem tarihinde birlikte eşine az rastlanır büyüklükteki iki afetin üst üste yaşanması sonucu dokunaklı tıpkı safiha ile karşılaşıldığını belirterek, “Kaybedecek bir tane benzeri dakikamız dahi olmadığının bilinciyle hasar tespiti biten rastgele yerde derhal yapım çalışmalarına geçeceğiz. Bulunan duruma bakarak mart başı itibariyle 30 bin konutun inşasına bir anda başlayabiliyoruz.” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, AFAD merkezindeki kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Ülkemiz 6 Gücük Ay günü yaşadığımız 2 şişman depremle, tarihinde eşi bire bir yepyeni genişlikte bire bir alanda ve şiddette sarsıldı. Cumhuriyet Altını tarihinin 1939 Erzincan depreminden sonraki sunma nazik, gine bir ahit 2 afetini ardı ardına yaşadık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem, 6 Gücük Ay saat 04.17’bile, gine Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremde tıpkısı periyot 13.24’te meydana geldi. Dümdar sarsıntıları sayısı 3 bin 170’i bulan bu depremler kısaca 13 milyon 500 bin vatandaşımızın yaşadığı Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Kilis, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerimizde ağır yıkımlara kat açarken mail çevredeki birtakım illerde bile hoşur çaplı hasarlara sebebiyet verdi. Depremin alıngan kırık uzunluğuna merbut adına katabolizma etkisi takriben 500 kilometrelik, mahsus etkisi ise bin kilometreden fazla bir alana yayıldı. Dünyadaki pek çok ülkenin yer bütünlüğünden daha degaje benzeri alanda yaşanan felaketin tarihteki farklı iri depremlere bakarak 7 kilometre kabil yüzeye yakın ayrımsız yerde gerçekleşmesi çarpan etkisiyle yıkımı artırdı” ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 35 BİN 418 OLDU

Erdoğan, bölgede ardı ardına yaşanan 2 büyük depremin bildirme cıvıl cıvıl atom bombalarının yüzlercesine balya büyüklükte tıpkısı enerji ortaya çıkardığını rapor ederek, “Dünyadaki şişman depremlerin çoğu okyanuslarda gerçekleşip karaları etkilerken Kahramanmaraş depremleri aracısız yerleşme yerlerimizin altında yaşandı. Filhakika dünyadaki uzmanların tamamının de ittifakıyla Kahramanmaraş depremleri büyüklüğü, yıkıcılığı ve ardı ardına yaşanmasıyla ayrıklı ayrımsız beğeni olayı olarak değerlendiriliyor. Ülkemiz topraklarında güneye akla yatkın 3 metrelik tıpkı kaymaya kez açan böylesine iri tıpkı deprem ağırbaşlı birey kayıplarını de beraberinde getirdi. Depremde hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşımızın herhangi bir birine ayrı ayrı cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yıkıntıların arasından kurtulan yahut arama- kurtarma ekipleri vasıtasıyla kurtarılan 105 bin 505 yaralımıza Rabbim’den evgin şifalar yalvarma ediyorum. Yaralılarımızdan 13 bin 208’i halen hastanelerimizde otama altındadır. Dünya sarsıntı tarihinde bile eşine az rastlanır büyüklükteki 2 afetin yoğun yaşanması maalesef karşımızdaki tabloyu elan üstelik ağırlaştırdı” diyerek konuştu.

‘DEVLET VE MİLLET OLARAK SEFERBER OLDUK’Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli yaşanan geçmiş depremde hasar gören binaların benzeri kısmının 2’nci depremde tamamen çöktüğünü belirterek şöyle devam etti: “Kriz haline mevrut 19 bini fazla binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı. Şu temel büyüklüğünde hareket bölgesindeki kestirmece 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin familya ve hisse senedi yeri Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri eliyle incelendi. İlk belirlemelere göre yer sarsıntısı bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun yıkılmış, evgin yıkılacak ve kısık hasarlı olduğu tespit edildi. 1 hafta zarfında bitirilecek hasar tayin çalışmaları tamamlandığında stabil sayılar ortaya çıkacaktır. Zelzele bölgesindeki hasarın büyüklüğü birlikte bunaltıcı şita şartları, ulaşım ve erke ilkin girmek için altyapıda yaşanan yıkımlar işimizi haddinden fazla zorlaştırdı. Cümle bu teessürat geçmiş etapta hem arama-istirdat hem müzaheret çalışmalarında ağır sıklet aksamalara illet oldu. Buna karşın bölgedeki şehirlerimizin ayakta mütezayit kapasiteleri ile mail şehirlerden başlayarak ülkemizin tamamındaki amme imkanlarını bir anda harekete geçirdik. Afet bölgesinin genişliğine, yıkımın büyüklüğüne ve şita mevsiminin el açtığı engellemelere rağmen şartları sonuna kadar zorladık. Sunu gelişmemiş sürede ve etkinlikte depremin vurduğu şehirlerimize yansımak amacıyla cesamet ve budun kendisine seferber olduk.”

‘250 BİN KAMU GÖREVLİMİZ ZELZELE BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALARDA MEYDAN ALIYOR’Erdoğan, böylesine şişman aynı felaketin dünyanın ne ülkesinde yaşanırsa yaşansın görülebilecek aksaklıkların Türkiye’de üstelik yaşandığını dile getirerek, “Amma milletimizin şundan şüphesi olmasın. Devletimiz bakanlıklarıyla, kurumlarıyla, belediyeleriyle, sivil toplumuyla, uluslararası yardım kuruluşluyla hasılı bütün imkanlarıyla deprem bölgesine bire bir an önce vurmak ve çalışmalara görmek üzere canla başla mücadele etmiştir. Milletimiz de birlik fertleriyle depremzedelerin imdadına dinmek yahut onlara müzaheret toplayıp kovmak için harekete geçmiştir. Depremden sağ salim kurtulan amme görevlilerimiz ile vatandaşımızın müstacelen başlattığı çalışmalara saatler geçtikçe diğer yerlerden mevrut ekiplerimiz birlikte katıldı. İlk saatlerin ve günlerin zorlukları aşıldıkça düzenlenen çalışmalar henüz sistematik, henüz etkili kuzuluk gelmeye başladı. AFAD merkezi ile illerimiz arasındaki yakın koordinasyonla depremin etkilediği yerleşim yerlerine ulaşıldı. Bölge genelindeki çalışmalar arama- kurtarmadan arkalama malzemelerinin dağıtımına, göçük kaldırmadan afiyet ve düzenlilik hizmetlerine kadar hep süreçleriyle düzene sokuldu. Türkiye’nin sair 71 vilayetinden gelenlerle alay malay yaklaşık 250 bin amme görevlimiz sarsıntı bölgesindeki çalışmalarda saha alıyor” diyerek konuştu.

‘BÖLGEDE GÖREVLİ PROFESYONEL TAKIM SAYISI 35 BİNİ AŞTI’Erdoğan, kamu personelinin yanı sıra sivil topluluk kuruluşları ve arsıulusal yardım ekipleriyle beraber doğrudan kontrol- kurtarma çalışmalarına iştirak fail istekli grup sayısının 35 bini aştığına bel ederek, “Sahada görevlendirilen hisse senedi makinesi sayısı 12 bin 235’e, uçak sayısı 76’ya, helikopter sayısı 121’e, sefine sayısı 26’ya, insansız çekicilik uzlaştırıcı sayısı 45’e ulaştı. Depremin üzerinden geçen teferruatlı saatlerin ardından dahi arama- istirdat ekiplerimizin yıkıntıların altından etkili vatandaşlarımızı çıkartabiliyor olması bu yağız safiha içindeki sunu kebir avunç kaynağımızdır. Muhtelif kurumlarımıza ilgilendiren 320 seyyah mutfak bölgede seçkin periyot sıcak yemek dağıtıyor. Sadece Kızılay’ımızın dağıttığı adeti 20 milyonu, atlatmak adeti 22 milyonu, akarsu adeti 15 buçuk milyon adeti buldu. Depremin hızlı hızlı peşi sıra yaptığımız uluslararası müzaheret çağrısına 100 ülkeden karşılık aldık. Bunlardan 84’ü toplamda 10 bin 943 taharri- kurtarma personeli ile sahadaki çalışmalara bilfiil katıldı. 4 ülkenin ekibi çalışmalarını tamamlayıp hoşgörüsüz döndü. 5 mevki da ekip göndereceklerini temsilciliklerimize bildirdi. Bu rakamın dünyadaki bütün taharri- istirdat kapasitesinin çok muhteşem tıpkı bölümüne karşılama ettiğinin altını çizmek isterim” dedi.

‘AFETTE YIKILAN BİNALARIN YÜZDELIK 98’İ 1999 YILI ÖNCESİ İNŞA EDİLENLER’Erdoğan, depremin yıktığı veya oturulamaz kuzuluk getirdiği herhangi bir evi, temas işyerini yeniden yapıp doğruluk sahiplerine tasdik edeceklerini belirterek, “TOKİ, büyüklük genelinde inşa ettiği 1 milyon 180 binanın kalitesi ve güvenliği ile bu depremden alnın akıyla intişar bir kurumumuzdur. Antrparantez kentsel dönüşümünü sağladığımız 3 milyon 300 bin konutta ülkemizin çatı zelzele güvenliğine mehabetli katkıda bulunmuştur. Böylece 24 milyon insanımızı huzurla oturacakları konutlara kavuşturduk. Sonuç afette yıkılan birlik binaların yüzdelik 98’inin 1999 yılı öncesi nesir edilenler olması bize bina standardı ve denetimi konusunda itmam ettiğimiz ilerlemeyi göstermekle birlikte işi henüz sıkı tutmamız gerektiğini de hatırlatıyor. Bu çerçevede bilimsel verilerin ışığında bölgede kullanılmamış mensur edilecek konutlar ve şehirlerle ilgili hazırlıklara Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile TOKİ’miz yoluyla başlanmıştır. Kaybedecek biricik tıpkı dakikamız birlikte olmadığının bilinciyle hasar tespiti biten rastgele yerde derhal inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Kâin duruma bakarak mart başı itibariyle 30 bin konutun inşasına şipşak başlayabiliyoruz. Aşamalı namına birkaç kamer içerisinde fay hatlarının uzağında düz yazı edeceğimiz parçalanmamış konutların yapımına geçilmiş olacaktır. Amacımız 1 sene süresince deprem bölgesinin tamamındaki hane ihtiyacını çözecek sayıda kaliteli ve emniyetli yapının inşasını tamamlamaktır” diye konuştu.

‘DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARINA 100 BİN LİRA NAKDİ YARDIMDA BULUNUYORUZ’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelce Van, Elazığ, Malatya, İzmir, Bingöl depremlerinde; Kastamonu, Bartın, Sinop, Giresun sel afetlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında ve bunlarla bu arada özge tekmil afetlerde gücük sürede yıkımın izlerini silerek yıpranmamış konutları sahiplerine konfirmasyon ettilerse, bu afette birlikte aynısını yapacaklarını söyledi. Erdoğan, “Bu süreçte hiçbir vatandaşımızı maddi-manevi açıdan sahipsiz bırakmayacak, arkalama ve tahaffuz çalışmalarının düzenli bir şekilde sürmesini sağlayacağız. Hareket bölgesinde yaşayan vatandaşlarımdan istirhamım; şehirlerine, ilçelerine, mahallelerine, evlerine, işlerine hasılıkelam bütün unsurlarıyla hayatlarına eş çıkmalarıdır. Yılgınlığa, bezginliğe katiyen kapılmadan beraberce bu felaketin acısını dindirecek, yarasını saracak kayıplarını telafi edeceğiz. İlk etapta oturulamaz arkaç mevrut sekmen başına 15 bin teklik barhana ve 5 bin liralık ile 2 bin liralık icar yardımı, antrparantez esasen basamak başına 10 bin teklik bindi yardımı yapacağımızı zaten açıklamıştım. Ailelere hareket bölgesi dışındaki illere özlük araçlarıyla götürücü vatandaşlarımızın yakıt masraflarını karşılıyoruz. Ayrıca depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına evgin ihtiyaçları amacıyla 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE YEGÂNE YÜREK SLOGANIYLA YARDIM KAMPANYASI DÜZENLENECEK’Erdoğan, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre vatandaşlara ilave destekler dahi yapacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Azamet ve kavim olarak ahali ele vererek hiçbir kıygın ve mazlumu sahipsiz bırakmayacağız. Bankacılık sektörümüz Kaynak ve Maliye Bakanlığımızın öncülüğünde 2022 yılları karlarının yüzdelik itibariyle anlaşılan aynı oranını ki şu dakika itibariyle 50 milyar lira civarında; bunları tıpkı tesanüt paketi olarak depreme tahsis ettiler. Bu mebla depremzedeler amacıyla yapılacak çalışmalarda kullanılacaktır. Antrparantez bölgedeki işletmelere müteveccih ilave kredi güvence fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır. Ülkemizin ihracatına, 20 milyar dolarlık bire bir katkıda kâin bölgenin tıpkısı dakika ilk yeniden istihdamıyla, üretimiyle, ticaretiyle, ihracatıyla ayağa kalkmasını uydurmak üzere gereken her türlü katkıyı sağlayacağız. Yer Sarsıntısı bölgemizdeki illerde zar edilen ve alacak ertelemelerinden bankacılık düzenlemelerine büyüklüğünde sağlam haddinden fazla unsuru içeren zorlayıcı faktör halinden yaklaşık 638 bin mükellefimiz yararlanacaktır. Yurt içre ve güçlükle dışında AFAD’a yapılan, şimdilik tutarı 8,3 bilyon lirayı bulan yardımların, tamamını bile zelzele bölgesi için kullanıyoruz. Yarın akşam ezanı saat 20.00’de üstelik Türkiye, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan’daki parçalanmamış televizyon kanalları ve radyoların katılımıyla ‘Türkiye Biricik Yürek’ sloganıyla ayrımsız arkalama kampanyası düzenlenecek.

‘2 MİLYON 200 BİN VATANDAŞIMIZIN NAHIYE DIŞINA ÇIKTIĞINI DEĞERLENDİRİYORUZ’Erdoğan, depremin 3’üncü gününden itibaren balaban yıkım ve fert kaybı yaşanan 10 ili konuşma ederek yapılan çalışmaları yerinde gördüklerini hatırlatarak şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı yardımcımız mütemadi AFAD merkezinde, nazır arkadaşlarımla bu arada çalışmaların koordinasyonunu yürütüyor. Bakanlarımız evvel günden itibaren bölgesindeki illerimizde canla başla çalışıyor. Aynı yandan yıkıntıları kaldırırken değişik yandan şu şita kıyamette milyonlarca vatandaşımıza sunma insancasına şartlarda tahaffuz imkanı sağlayacak kapasiteyi oluşturmanın gayretindeyiz. Yararsız hazırda tahminî 890 bini amme yurtları ve tesislerinden, 50 bini otellerde oluşmak üzere toplamda 1 milyon 600 bin depremzedenin barınma ihtiyacını karşılamış durumdayız. Tahliyeler ve kendi imkanlarıyla kestirmece 2 milyon 200 bin vatandaşımızın de toprak dışına çıktığını değerlendiriyoruz. Kurulan çerge sayısında 175 bini, konteyner sayısında 5 bin 400’ü, bölgeye gönderilen battaniye sayısında 2 milyon 652 bini geçtik. Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteyneri mevki içinden ve dışından yapacağımız takviyelerle ihtiyaç sahiplerinin hizmetine vereceğiz. Kıtipiyoz gayet güzelce, modern bu 10 bin taşımalık Katar’üstelik Dünya Kupası esnasında yapılmıştı. Sıhhatli olsun Katar emiri bu 10 bin konteyneri ülkemize gönderiyor ve şu an itibariyle gemiler benzeri taraftan realizasyon ediliyor ve ilk gemi şu anda yolda.”

’71 İLİMİZDEKİ İLK VE MUTEDIL DERECELİ OKULLARDA EĞİTİM 20 ŞUBAT’TA BAŞLAYACAKTIR’Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’na mecbur hareket bölgesindeki kamu okullarda 2’nci dönemde bitmeme şartının aranmayacağını bildirerek, “Farklı 71 ilimizdeki önceki ve itidalli aşamalı okullarda eğitim bilimi öğretim 20 Gücük Ay’ta başlayacaktır. Zelzele bölgesindeki 20 bin 868 meslek binasından hoppadak 95’inin perişan ve hasarlı olması 1 Mart itibariyle talip öğrencilerimiz için bu 10 ilimizdeki buna Elazığ’de arttırma edeceğim; 11 ilimizde şartları makul okullarımızda eğitim öğretime bidayet imkanı veriyor. Çocuklarına gayrı illerde okullara tercüme etmek isteyen ailelerimizin tamamının talebini karşılayacak kapasite oluşturduk. Terbiyeci ordumuzun barınmadan gıdaya, kontrol-kurtarmadan destek organizasyonlarına kadar temas alanda yürüttüğü çalışmaları takdirle izlem ediyoruz. İçişleri Bakanlığımız AFAD ilkin tevessül etmek için tamlık format ve mülkiye teşkilatıyla, polisiyle, jandarmasıyla, periferi güvenliği ile belediyeleri ile geçmiş andan itibaren depremin yükünü omuzlamış vaziyettedir. Emniyet teşkilatımız 73 bin, jandarmamız 65 bin personeliyle bölgede gelişigüzel konuda aralıksız hizmet veriyor. AFAD koordinasyonunda canlılık gösteren 10 bine yakın gönüllümüz gayretleriyle adeta gestalt yazıyor” diyerek konuştu.

‘SENİN MUMUN ÇOKTAN YANDI’Erdoğan, siyasetin ‘baraj patladı’ yalanıyla çirkinleştiğini anlatım ederek, “Ne yaptılar; barajların patladığından ve barajların hangi eyvah ki imdi su tutamaz ayla geldiğinden bahsetmeye başladılar. Bu içtimai medyanın bu noktada attığı iftiralarla hele bu pres zamanda; bire bir olma, umum akıntı etmemiz gereken ayrımsız zamanda ne yazık kim Türkiye’da siyaset muhtemelen tıpkı bölümüyle esas muhalefet yoğun manada çirkinleşti. Tıpkısı taraftan bu zümre yalanlarla toplumsal medyada adımlar vesair taraftan bakıyorsunuz kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılmış adımlarla ait SPK’nın önüne gidip SPK’nın önünde gösteri yapıyorlar ve bu milletin paralarının SPK’da veyahutta değişik yerlerde bulunmayan edildiğinden bahsediyorlar. Devir aynı olma zamanıdır, bu arada olma zamanıdır. Bu tür bire bir şeylerle ilgili elinde belgen varsa, maltalık boyu filhakika senin elinde bu tuhaf belgelerle zaten konuşmadın. Hayatın domates dolması. Bütün yalanlarla cereyan ettin. Burada de yalancının mumu yatsıya büyüklüğünde yanar bunu bilesin. Senin mumun çoktan yandı ve yanmaya bile devam ediyor. Bu iftiralar asla milletim yoluyla affedilmeyecektir. Ego intihap bölgelerinde birlikte yıllar yılı gezdim dolaştım. Şimdide kıran bölgelerinde dolaşıyorum. Zaten dolaşacağım. Kökeninden bu bölgelere gidip vatandaşımla beraber hemhal olacağım” ifadesini kullandı.

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ KIŞKIRTANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ’

Erdoğan, sunu çokça birliği, beraberliğe ve vicdana ihtiyaç olunan aynı dönemden geçildiğini belirterek, “Bozguncuların fitnelerine, yalanlarına, hezeyanlarına banko öz saygı etmeden ülkemizden bu felaketin izlerini hazfetmek, insanlarımıza görgülü tıpkı gelecek bina etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Milyonlarca insanımızın hareket felaketinin yıkıntıları önünde acıyla kıvrandığı, diğerlerinin onların acılarını paylaştığı tıpkısı ortamda hepten politik çıkar vira etmek için sağa sola saldıranları görmekten filhakika sıkıntı duyuyorum. Yürekleri kavrulan insanların duygularını istismardan ırkçılığa, fedakarca planlı çalışmaları değersizleştirmek amacıyla iftiraya ve dezenformasyona kadar değme tip çirkefliği sergileyenleri şimdilik biz de rütbe ediyoruz. İnsanlar can derdindeyken SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) önüne gidip yöntem yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, insanları devletlere alın kımıldatma ederek canla başla planlı faaliyetleri sabote etmeye kalkanları katiyen unutmayacağız. Milletimize olan saygımız gereği, şu anda temsil ettiğim makamın gereği sarsıntı felaketini politik ranta dönüştürme peşine koşanları tabii affetmeyeceğiz amma onların seviyesine de inmeyeceğiz” dedi.

Share: