Entelektüel tutum haberleri | ‘Bozdoğan Sobası’ Türkiye’yi ısıtıyor

‘Bozdoğan Sobası’ Türkiye’yi ısıtıyor

AYDIN Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde üretilen, ismini üretildiği ilçeden düzlük Bozdoğan Sobası, Türkiye’nin bir nice noktasında kullanılırken, soba üreticisi Yılmaz Somurtkan, doğalgaz sıkıntısından çevre okkalı ayrımsız kış geçirmeye hazırlanan Avrupa ülkeleri amacıyla, “Murat gelirse Avrupa’yı da ısıtırız” dedi.

Aydın’bile üretilen, rappadak ısı vermesi ile yeğleme edilen sobalar, kış şartlarının gösterişli geçtiği Türkiye’nin faziletkâr kesimleri oluşmak üzere maşrık bölgelerinde evleri ısıtıyor. Çarkıt olması ve yakıldığı anda şule vermesi ile ünü yayılan sobalar, rustik bölgelerde, yaylalarda, çadırlı yaşam alanlarında aileler yoluyla yeğleme ediliyor.

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde ata mesleğini devraldıktan bilahare 25 yıldır muttasıl üretime bitmeme fail Yılmayan ve Mustafa Garip kardeşler, Türkiye’de ‘Bozdoğan Sobası’ adı ile ün salan sac sobaları üreterek geçimlerini sağlıyor. Okullu ve zaman şartlarına göre tahavvül gösteren soba üretimi bazen zamanlarda on binli rakamlara ulaşıyor. Özellikle akla yatkın fiyatlı olması nedeni ile Karadeniz, İç Rum, Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesindeki illerde, kırsal bölgelerde ve yaylalardaki evlerde kullanılan sobalar şita aylarında haneleri ısıtıyor.

“Fiyatı akıllıca olduğu üzere temenni fazla”

Ağababa mesleğini 25 yıl önce devraldıklarını ve o yıldan bu yana mesleği bitmeme ettirdiklerini rapor eden soba üreticisi Yılmaz Abus, “Babamızın bizi işi devretmesinin arkası sıra Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde kardeşim Mustafa Abus ile üretime devam ediyoruz. Günlük soba imalatımız 100 ile 110 arası değişiyor. Talepler doğrultusunda soba imalatımız beş bin, on binli rakamlara ulaşıyor. Bozdoğan Sobası tez ısı verdiği üzere bulunduğu ortamı çabuk ısıtıyor. Birkaç aynı odun ve kömürle evin içini ısıtabiliyor. Bu ürettiğimiz sobaları Karadeniz, natür Anadolu kabilinden bölgelerimizdeki kışın vahim geçtiği illerimize götürüyoruz. Şu dakika kamyonumuza sardığımız sobalar Hakkari iline gidecek. Bağımlı sobalarımızın fiyatları 300-500 TL olup makul olduğu için talepte çok oluyor” dedi.

“Avrupa’yı da ısıtırız”

Türkiye’nin ayrı ayrı bölgelerinde beğenilen sobaların, doğalgaz sıkıntısı dallı güllü Avrupa’ya bile ihraç olabileceğini ve orada dahi insanları ısıtabileceğini ifade fail Garip, “Bilindiği gibi Avrupa’birlikte da doğalgaz sıkıntısı yaşanıyor. Rica gelirse sobalarımızla Avrupa’yı üstelik ısıtmaya kararlıyız” diye konuştu.

Share: