‘Emzirme oranı, taburcu sonrası yüzde 98’den 15’e düşüyor’

ANKARA Site Hastanesi Kadın Mevlit Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Korkunç Moraloğlu Tekin, “Hastanemiz bebek dostu ayrımsız şifahane olduğu üzere taburcu olmadan geçmiş verdiğimiz eğitimler yardımıyla emzirme oranlarımız yüzdelik 98’lerde ama 4-5 ay sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor ki emzirme oranı yüzdelik 14, yüzdelik 15’lere düşmekte” dedi.

Ankara Site Hastanesi Eş Tevellüt Hastanesi’nde, ‘1-7 Teşrinievvel Ulusal Emzirme Haftası’ nedeniyle emzirmenin önemine dikkat ahzetmek ve esas sütünün faydaları üzerine sosyal bilinci tezyit etmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Hastanede stant açılarak, gebeler ve anneler, temel sütü ve emzirme üstüne bilgilendirildi. Kullanılmamış tevellüt işleyen annelere ise Avrat Veladet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dinamit Moraloğlu Uğurlu ve ekibi yoluyla lohusa şerbeti izaz edilerek, kırmızı lohusa tacı takıldı. Ayrıca annelere çeşitli dürü paketleri verildi.

‘TABURCU OLDUKTAN SONRALARI EMZİRME ORANLARI DÜŞÜYOR’Başhekim Prof. Dr. Tekin, asıl sütünün öneminden bahsederek, “Ana sütü çok değerli bir nevale kaynağı. Bayağı bebeğimiz için bilcümle ihtiyaçları ortamında barındıran ve şu anne kadar da hiçbir abla tarafından birlikte taklidi yapılamamış haddinden fazla değerli aynı nevale kaynağı. Acun Keyif Örgütü’nün birlikte bebeklerin geçmiş 6 kamer çabucak anne sütü ile beslemeleri, 6 aydan sonralari eklenmiş gıdaya başlansa bile 2 sene emzirmeye bitmeme etmeleri önerisi mevcut. Biz da bu etkinlik sırasında bunu asıl adayları ve annelerimizle paylaşmaya çalışıyoruz. Zira asıl sütü bebeğimizi hep enfeksiyonlardan esirgeyici, içeriğinde ‘antikor’ dediğimiz bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler var” diye konuştu.’SÜT ÖDEME POLİKLİNİĞİMİZ MEVCUT’Düzenledikleri bu etkinliklerle Türkiye’de hele taburculuk sonrası azalmaya başlayan emzirme oranlarını tekrar arttırmak istediklerini belirten Prof. Dr. Uğurlu, “Baktığınızda hastanemiz bebek dostu benzeri sayrılarevi olduğu için taburcu olmadan ilk verdiğimiz eğitimler sayesinde emzirme oranlarımız yüzde 98’lerde amma 4-5 kamer sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor kim emzirme oranı yüzdelik 14, yüzde 15’lere düşmekte. Bizim bu amaçla kurduğumuz yine emzirmenin tesis edilmesini sağlayacağı relaktasyon (süt ödeme) polikliniğimiz dahi mevcut. Yani bire bir asıl eve gittikten sonra tıpkı takı yaşarsa gene hastanemize başvurup, bu emzirme kliniklerimizde danışmanlarımıza başvurup, yine terbiye alıp tekrar emzirmeye başlayabilir. Biz hafta boyunca bu konularda asıl adaylarımızı ve annelerimizi bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.

?

Share: