Emzirme Haftası’nda ana adaylarına yetişek

Emzirme Haftası’nda asıl adaylarına eğitim

ANKARA – Ankara Atatürk Yetişek ve Araştırı Hastanesinde anne ve ana adaylarına emzirme eğitimi verildi.

Ankara Atatürk Terbiye ve Araştırma Hastanesi, Emzirme Haftası’nı etkinliklerle kutladı. Sayrılarevi Aylı Okulu sorumlu doktoru Op. Dr. Sevgili Tapkan ve eğitim bilimi hemşiresi Birgül Dede vasıtasıyla sunulan terbiye böylecene bire bir tören düzenlenerek, eğitime katılan asıl ve ana adaylarına mütenevvi hediyeler ikram edildi. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ahali Sağlığı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu’nun katılımıyla düzenlenen programda emzirme ve anne sütünün önemine ilgi çekildi. Bebeklerin önceki 6 kamer elden anne sütü ile emzirilmesi, akla yatkın ek gıdalarla gelişigüzel en bir iki 2 yaşına büyüklüğünde emzirmenin sürdürülmesi, korunması ve desteklenmesinin önemi vurgulandı.

Afiyet Hizmet Hizmetleri Müdürü Mine Yekeler, programda yaptığı konuşmada 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri karşı bilgiler vererek, Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına konunun önemini vurgulamak, toplumsal farkındalık sağlamak için böyle tıpkı aktiflik gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Şifahane Başhekimi Prof. Dr. Ziyalı Çevik ise, Türkiye’nin toplumsal çap anlayışıyla emziren ve çalışan annelere çeşitli imkanlar tanıdığının altını çizerek, “Bilindiği için 22 Gücük Ay 2022’de Keçiören’in sunma hayat dolu iki hastanesi birleşerek Atatürk Sanatoryum adı altında dinç ayrımsız yapıya dönüştürüldü. Hastanemizde kullanılmamış doğan ve yavru hastalıkları kliniğimiz vardı. Son haftalarda da eş veladet kliniğimizde oldukça müstakbel mevrut hocalarımızla dinç benzeri yapıya kavuştu. Halkımıza daha çok henüz tüvana aynı yapıyla hizmet edeceğiz” dedi.

Programda mütekellim Ankara İl Keyif Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu, “Tek ilacın sağlayamayacağı faydaları olan anne sütünün önemini bir iki önce hocalarımız çok sunturlu anlattılar. Tek fabrikanın üretemeyeceği, dünyanın bütün yeryüzü gani zekalıları bire bir araya gelse hakeza bir ilacı yapamayacaklarını görüyorlar. Cenabıhak-ü Teala hakeza benzeri imkan vermiş” dedi.

Share: