Emine Erdoğan, New York’ta BM Oturma İcra Direktörü Sharif’le görüştü

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Uluslar (BM) Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in Türkiye’da ayrımsız BM Yurt Ofisi açılması yönünde çok kızıl tıpkısı öneride bulunduğunu belirtti.

ABD ziyaretinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, New York’ta BM Yerleşme İcra Direktörü Sharif’le Türkevi’nde aynı araya geldi. Emine Erdoğan, ikinci aktarılma amacıyla seçilmesi nedeniyle Sharif’i tebrik etti. Sharif bile 2019 yılında BM kapsamında planlı canip etkinlikte tanıştığı Emine Erdoğan’ın kasaba konusundaki liderliğinin o günden bu yana artarak devam ettiğini belirtti. Sharif, “Zaman bu hayat dolu duruşunuz ve liderliğiniz sayesinde Rate Atık İyi Mülahaza Beyanı’nı imzaladık” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİR BM HABİTAT OFİSİ KURULMASI ÇOKÇA FAYDALI PEKI “Dünya Yurt Günü etkinlikleri amacıyla herhangi bir yıl bire bir şehrin belirlendiğini kaydeden Sharif, bu yıl teşrinievvel ayındaki program üzere Balıkesir’in seçildiğini belirtti. Türkiye’üstelik aynı BM Oturma Ofisi kurulmasının çok yararlı olacağını düşündüğünü dile getiren Sharif, bunun ayrımsız havza ofisi yerine cıvıltı göstermesini dilek ettiğini ifade etti. Plastik kirliliğinin çevreye verdiği nazik zararların önlenmesi amacıyla atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Sharif, kompost üzerine tıpkısı bölüm kurduklarını, bu konuda kopça tecrübe paylaşımı yapabileceklerini söyledi. Sharif, yakın zamanda BM Oturma Genel Yerleşmiş gerçekleştirileceğini, Çevre Asamblesi Kurulunda ruzname maddelerinden birinin plastik olacağını rapor etti. Sharif, yapılan çalışmalar hakkında Emine Erdoğan’a bilgelik verdi. Emine Erdoğan ve Sharif, Türkevi’nde açılan atılan sergisini üstelik gezdi.Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“BM Genel Sekreteri Sayın Guterres ile Muvaffakiyetsiz Atılan İyi Tema Beyanı’nı imzalamamızın arkası sıra BM Yerleşme İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile ayrımsız araya geldik. Türkevi’nde gerçekleştirdiğimiz programa konuşmacı yerine katılan Sharif, İyi Akıl Beyanı’nı evvel imzalayanlardan. Sayın Sharif, ülkemizde ayrımsız BM Habitat Ofisi açılması ile ilgilendiren çok kızıl önerilerini aktardı. Tıpkısı ayrıksı kocaman konu ise BM’nin Dünya Habitat Haset kutlamaları üzere bu sene ülkemizde değişmeyen kılması.”

Share: