Elveda süper kele piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Dijital asır ile başlayan ve zaman dev uygulayım bilimi şirketleri ve global ekonominin geçmiş adımlarını oluşturan 1982 yılını süper kele olarak adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında tam bu sürece realist benzeri mum tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, ölen boğa piyasasının yerini fikirlerin değil hakikat varlıkların dünyalık ettiği bire bir kocaoğlan piyasası alıyor.

40 almanak boğa piyasası

Modern sayısal çağın başlamasıyla birlikte yükselmeye başlayan piyasaların kafa tarihini 1982 yılı yerine belirlersek, umum 40 yıl önce bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve erdemli kazançlar sunan aynı sevir piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte balaban düşüşlerin yaşandığı ara dönemler olsa üstelik, ayrımsız hep namına ele alındığında, bu 40 yıllık sürecin repo oranlarının averaj düşük seyrettiği ve etraf bolluğu yaşandığı etraflı benzeri gün olduğunu rahatlıkla görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Ilkgüz saldırıları sonrası, 2008 mali krizi ve Kovid, az daha yüzdelik 20’den iri düşüşlerle bu detaylı dönemin meydanlık dönemleri namına kendilerini hissettiren geçiş süreçleri namına nitelendirilebilir.

40 yılda 47 hatim nema

Bu sürece sevir piyasası dememizin cesim bir göstergesi daha bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu tafsilatlı dönemde yıllık averaj yüzde 9,6’lık stabil tıpkısı artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara kadar yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken tıpkı bili kendisine kabul ediliyor.

12 Ağustos 1982’birlikte Dow Jones sanayi endeksi ortalaması, 1964 yılı Aile ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte ilkokul defa 1000 doların üzerine kısa mütemadi sıçramalar yapsa de, 4 Ocak 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 sene süren ‘süper kele’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde geçen sürede, endeksin kamu 47 mezuniyet arttığını görebiliyoruz. Zirve noktası olan 36.800 dolar seviyesine bire bir elan hangi devir ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun aksi tavrını düşünürsek, nazik benzeri muamma yerine karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Ocak 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper sevir’ piyasasını devirmesine kadar güzeşte sürede mecmu 47 tekmil arttı.

İşaretler nelerdi?

Olur 1982 yılında, burnundan dumanlar naşir ayrımsız sevir piyasasının geliyor olduğuna dair benzeri iz var mıydı? 1982 yılında federal görüntü oranı ayrımsız eski yılki yüzde 19’luk doruk noktasından yüzde 10’a düşmüş ve 2008 yılı Mesafe ayındaki 0 değerine ulaşana büyüklüğünde uzun ve kararlı bire bir düşüşe başlamıştı. Bu cesamet Mart ayında bibi 0’dı. Şu dakika ise değil. 1982 yılında eşit/rüşvet çarpanı ise 7,7’ydi.

Sunu iri ipucu ise 1982 yılında çoğu yatırımcının evet piyasalara cebin ilgisiz olduğu ya üstelik yıllarca elde edilen korkunç getirilerden sonra iş sahibi olmaya ant etmesiydi. Bu noktada tıpkı anımsatma yapmakta yarar var: Kocaoğlan piyasaları eğlenceli değildir. Pay senetleri alelumum ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonradan düşer. Sevir tuzaklarını da hesaba iaşe etmek gerekiyor. Aylarca yükselen nasip senetleri, sürat yatırımcılarını cezbediyor ancak peşi sıra canevi burkan düşüler geliyordu.

Kocaoğlan piyasaları eğlenceli değildir. Pay senetleri genellikle ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden bilahare düşer.

Koruyucu faktörler

1982 yılını doğum yılı yerine belirlediğimiz boğa piyasasının tıpkısı parça yardım aldığını birlikte açıklamak gerekiyor. Tahvillerden daha yüksek nema aramaya başlayan yatırımcıların yardımına MEMLUK Başkanı Reagan yetişiyor ve özellikle resülmal kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak sermaye oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Daha düşük faiz oranları eskimemiş fikirleri keşfetmenin daha düşük giranbaha olması anlamına geliyordu.

IBM ve sayısal çağın başlangıcı

IBM’mağara 16 kilobaytlık belleğini birlik yerine bir yıl ilk piyasaya sürmesi tesadüf değildi. 1982 yılında tahminî 3 bin dolara, aşkın tıpkı işe yaramayan tamlık donanımlı bir bilgisayar alabiliyordunuz. Fakat 1981 yılı Teşrinievvel ayında VisiCalc elektronik resim programı IBM PC üzere 100 dolar karşılığında elde edilebilir hale geldi. Artık bilgisayarlar üretkenliğin tezyifkâr bilgisiz fişekleri olmuştu. Müessis Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri konusunda alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Dijital teknoloji devrimi, Silikon Vadisi ve iş piyasaları

Ara Bulucu kurumların sayıları arttı. Aralarında henüz aptal olanları, pimpirik müşterilere hangi olursa olsun bire bir şeyler satın almasını haber verdi ve bunda kudretli da oldular. Temel değer, iş yerini muhavvil ve daha azıyla elan fazlasını işleyen sayısal teknolojiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları zait Silikon Vadisi’ni finanse etti ve arkası sıra kendi payına düşeni fazlasıyla aldı. Bu verimli döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve keder enformatik, kontrol motorları, iPhone, Uber gibi markaların yanı sıra aynı çağ teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu zaman mübrem olarak saklı yazı paraları yarattı.

Sonsuz kalan çip talebi

Çipler tasarlayan mektep çocuğu tıpkı mühendis adına boğa piyasasının doğumundan gücük bire bir müddet sünra yarı nâkil üreticisi şirketleri bağlı olmak amacıyla Paine Webber eliyle işe alındım. Sanayi ayrımsız roller coaster gibiydi, kıtlıkların peşi sıra bolluklar geliyordu, bibi birlikte anca. Saçlarımın beyazlamasını ve ülser olmayı hücre alamadığım amacıyla Silikon Vadisi’nin büyüme pınarını aramaya koyuldum. Oldukça basitti: Çipler amacıyla bit başına, gelir başına ve işlevi başına sürekli azalan maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu afsunlu çekirdekler daha sıkıntılı lazer yazıcılar, sunucular ve sonunda dahi aptal telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası de sunturlu beslenerek büyüdü.

40 yılda cemi 47 intaç! Dile kolay! Tıpkısı derinti herif bu süreçte çok paralar kazandı. Siz yeniden de dikkatli olun. Alelhusus teknoloji söz konusu olduğunda, sakın hemen bir insanoğlu satın alıp ona ilişkin kalmayın.

Endişe, e-tecim ve içtimai medya şirketlerinin tulu

Dijital ekipman ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, tafsilatlı bir vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene kadar az daha ölmüş bir şirketti. Intel bol tıpkı performans sergiledi fakat bunun formülünü sonrasında kaybetti. beraber, bulut, e-tecim ve toplumsal iletişim araçları şirketleri rüşvet makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Pahalılık alelumum paranın fikirlerden artım temel varlıklara çekildiği aynı dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Kullanılmamış çağ: Mal fikirlerden töz varlıklara yöneliyor

Peki evet demincek? Beğenirsiniz evet birlikte beğenmezsiniz ancak yıpranmamış benzeri çağı yaşıyoruz. Resülmal gelişigüzel ant olduğu gibi sunu yüksek getirisini bakmak amacıyla dünyanın dört bir yanı sıra dal geziyor. Enflasyon genellikle paranın fikirlerden artma kaynak varlıklara çekildiği bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Enerji? Emlak? Emtia? Çakılı gelirin esasen fosforlu arkaç geldiği bire bir sürece doğru evriliyoruz. beraber kurumsal kazançlar, malzeme, iş, düzenleyici genel giderler kabil girdi maliyetleri üst makul çıkıyor ve ayılar üzere al ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Aynı sonraki sevir piyasası, aynı sonraki üretkenliği sağlayan şeyden elde edilen algı artışıyla destelenecek, baştan sakıt Nema oranlarıyla değil.

Kullanılmamış boğanın katalizörü düşen repo oranları olamaz

Tabii eskimemiş tıpkı kele piyasası anbean başlayabilir ancak faiz oranları yeterince yükselene büyüklüğünde bunu aklınızdan çıkarın zira kullanılmamış sevir piyasası nema oranlarının yeniden düşmesinin yönlendirdiği bire bir piyasa olamaz. Bunun namına, bire bir sonraki kele piyasası, bir sonraki üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen kazanç artışıyla destelenecek.

Son döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Bakir nesil bileşimli zeka, insta-aşılar, jeotermal enerji, jen terapisi, nükleer iltisak evet bile elan şişman olasılıkla garip, fiyatlı ayrımsız şekilde başlayan, güre ve şüpheciler marifetiyle reddedilen ve sonraları yıllar süresince biaman şekilde ucuzlayarak toplum üzere baylanlık mucit kullanılmamış bire bir husus bulun.

Hepimiz işte parçalanmamış da bu yüzden, anamal oluşturan bağan idrak oranları ve verimliliğin artmasına cevaz veren düzenlemelerle temas antlaşma bildirme tarafını beslemeliyiz. Süper kele öldü, yaşasın yeni boğa.

Borsalardaki ralli, sevir piyasasının habercisi

 

Sevir piyasasını getirebilecek 3 işaret

 

FED kele piyasasının tek anahtarı değil

 

Boğa piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan sevir piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe boğa piyasası fırsatları artıyor

 

Share: