Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde mehabet tarafından üretilen yaklaşık 19 milyon sazan çocuk akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin erbap olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına şişman ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 kök olduğunu, tahminî 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Vekâlet adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza serencam 20 yılda 10,2 milyar lira Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Bire Bir şekilde Türkiye’dahi yetiştiricilik özne üreticililerimize 7,2 milyar lira ve diğer desteklerle beraber serencam 20 sene içerisinde 18,2 milyar liralık destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman birlikte Türkiye’nin, akarsu kaynakları itibarıyla birlikte çok şişman imkanlara topluluk olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, yandaki 11 ile dahi dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şanlı Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde faydalanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları desteklemek amacıyla ülke ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif uyum balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Görgülü, okuduğu duanın arkası sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz bilahare sembolik yerine 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize aynalı geldiniz” yazılmış ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Albay Kasıt Âlem, İl Güven Müdürü Kerem Başat, Keban Uray Başkan Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: