Ekran başında geçenek geçiren çocuklara masallarla akım katacaklar

Avrupa Birliği’nin (KEZ) Erasmus Spor Programı kapsamında armağan almaya doğruluk kazanan “Masallarla Cereyan” projesi, görüntülük karşısında çok fazla ayakyolu nâkil çocukların hareket kazanmasını sağlayacak.

Proje koordinatörlüğünü Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün yürüttüğü himmet kapsamında, 3-6 yaşındaki çocuklara hareketi sevdirmek amacıyla Nasrettin Hoca ve Mısır Tavuğu masalları yoga figürlerine uyarlanarak anlatılacak.

Proje koordinatörü ve Sportif Eğitim Uzmanı Gülden Okçu Engin, AA muhabirine, Gençlik ve Spor Bakanlığı Cümle İçin Spor Federasyonu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Deneyimsizlik Spor İl Müdürlüğü ile Almanya ve İtalya’dahi ilgilendiren kurumlar atılmak için bütün beş ortaklı projenin 18 ay süreceğini söyledi.

Amaçlarının telefon, elektronik beyin ve tablet başında kânunuevvel geçiren 3-6 gözyaşı grubundaki çocuklara hareketi sevdirmek olduğunu anlatan Açık Deniz, “Çıktı bu debi etmeme durumu çocuklarda 3 yaşına büyüklüğünde inmiş. Çocuğun görüntü dünyasını tabletteki programlar oyunlar almış durumda. Bunun için onların dünyalarını masalla birleştirmek istedik. Projeye İtalya ve Almanya üstelik ortak. Gelişigüzel devlet özlük özüne akıllıca masallar belirleyecek. Tığ Türkiye adına Nasrettin Sarıklı ve Hindi masalını belirledik. İtalya ve Almanya de ikişer masal belirleyecek.” diyerek konuştu.

Açık Deniz gelişigüzel ülkenin iki uçucu anaokulu olacağını aktararak şöyle devam etti:

“O uçucu anaokullarında bala yogasına yönelik bu masallar harekete çevrilecek ve onar haftalık süreyle iki uçucu okulda da iş yapılacak. Çanakkale’birlikte benzeri arsıulusal güruh ile İtalya ve Almanya’daki ortakları buraya nida edeceğiz. Birinci uçucu okullarda herkes namına ilgili masalı 10 hafta süresince uygulayacak. Yavru düşünürken manzara ederken gittikçe onun dünyasına akıllıca figürlerle o masalı birlikte akım ederek anlatmasını ve uygulamasını istiyoruz. Kültürümüze ilgili Mısır Tavuğu ve Nasrettin Sarıklı masalını harekete dönüştürerek anlatacağız. Amma istiyoruz ki giderek onlar kendi masallarını yazsınlar ve onu da harekete çevirebilsinler. Hedefimiz bu.”

“Hayvan ve natür figürlerinin hareketlerini yapacaklar”

Proje kapsamında Nasrettin Öğretmen’nın Macera Parkı, Şaşkın’ın ise Ormanda Yolculuk masallarının seçildiğini dile getiren Engin, “Masalların etkili formunu okul öncesi öğretmenlik bölümü öğrencileri, Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde işyar antrenör ve toyluk liderleri tasarlayacaklar. Okul öncesi öğretmenlik bölümü öğrencileri masalların anlatımını antrenörlerde harekete dönüştürülmesini sağlayacaklar. Nasrettin Hoca çocuklarla alay malay macera parkında oylumlu ağaçlar görür ‘Mis kabil ayrımsız hava vardır.’ derken eğitmen çocuklara koku egzersizleri yapacak sonra eğitmen ağaçlardan bahsederken ‘Hadi bütün alay malay dikme pozunu yapalım.’ diyecek.” ifadesini kullandı.

Açık Deniz, yoga sporunun ortamında huy ve efsanevi hareketlerini kullanıp masalı hem çocukların anlayabileceği hem üstelik öykünün içindeki hareketleri yapabilecekleri şekle dönüştüreceklerine meni ederek şunları kaydetti:

“Masal devam ederken eğitmenler çocuklarla birlikte öykünün içindeki hayvan ve natür figürlerinin hareketlerini yapacaklar. Çocuklarla tayyareci çalışmaya geçmeden geçmiş mini yoga kartları hazırladık. Bala masalda tıpkısı kelebekten bahsedildiğinde henüz ilk o kelebeğin hareketini biliyor olacak. Bir Numara tayyareci çalışmada değme devlet kendi masalını uygulayacak elan sonradan ikinci uçman çalışmada İtalya ve Almanya’dan birer masal alıp uygulamasını yapacağız. Aynı şekilde İtalya, Almanya ve Türkiye masalını, Almanya birlikte İtalya ve Türkiye masalını uygulatacak. Böylece gene projede hedeflenen ülkeler arası kültürel bağın artırılması sağlanacak.”

Proje kapsamında eğitmen eğitimlerinin sürdüğünü anlatan Engin, peşi sıra çocuklara yönelik etkinliğin başlayacağını sözlerine ekledi.

Share: