Ekonomiye ilgili “husye” kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilgilendiren tensikat içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Kâh Kanun ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Fark Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin hacısı hocası üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Yasa teklifinin tamamı üzerine konuşan İYİ Tümen Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Teklifin 39 maddesinin yeryüzü bir iki 5 tali komisyonda görüşülmesi gerekiyordu. Oralarda görüşülüp Çekim ve Bütçe Komisyonuna gelmesi lazımdı ama bunlar yapılmadı. DOĞRU Parti, incitici yasa etme tekniğini maatteessüf bitmeme ettiriyor.” dedi.

Becerikli, teklifin, yoksulluğun hangi boyuta geldiğini, aylardır milletin feryadına kulak tıkayanların, seçme öncesinde kalımlı analizör yerine pansuman tedbirlerle uğraştığını gösterdiğini savundu.

MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, kanun teklifiyle hesaplı gelişmelere uyum sağlanması, yenilenebilir enerji üretiminin motivasyon edilmesi, kâh amme alacaklarının terkin edilmesi, envestisman, üretim ve turizmin desteklenmesi, istihdam imkanlarının artırılması ve çalışanların haklarının iyileştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Düzenlemenin, öğrenciler, nemli ve engelli vatandaşlar, iştirakçi ve çalıştıran, esnaf ve kâh cemiyet kesimlerinin sorunlarına hal getirmeye ve refahını artırmaya dönük muhteşem düzenlemelerden oluştuğunu tabir eden Katarakt, MHP namına yasa teklifini olumlu bulduklarını belirtti.

HDP Sazak Saylav Rıdvan Turan, Türkiye’nin konuşu durumuna değinerek, Biçim Bankasının, Seviye Korumalı Yatırım uygulamasının maliyetine ilişkin bilgileri milletvekillerine vermediğini savundu.

Turan, “Seviye Korumalı Tevdiat sistemi, fakirlerden zenginlere töz akıtma, tıpkı servet transferi. AKP zenginlerden yana ayrımsız parti olduğunu gösterdi. Düzem Korumalı Mevduat sistemi, saatli bomba.” dedi.

“Mesail, pansumanla otama edilecek düzeyi çoktan aştı”

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, ekonomiyi yönetemeyen hükümetin, Türkiye’yi ateş hesabına çevirdiğini söyleyerek, ” Hükümet, bu yangını söndürecek gücü, kuvveti, basireti, siyasi zihniyeti elverişli olmadığı amacıyla birlikte geçici tedbirlerle uğraşıyor.” dedi.

Teklifteki düzenlemeleri “pansuman tedbirler” adına nitelendiren Şener, Türkiye’nin hesaplı sorunlarının, pansumanla tedavi edilecek düzeyi çoktan aştığını savundu.

Kanun teklifinde, EYT’lilerin dertlerinin çözülmediğini anlatım eden Şener, “Pakette, kâh mülk cezalarının, faizlerin silinmesi ve buna benzer konularda tensikat var. Kangren olmuş bu cezaların sorumlusu kim? Ihtilaf sürekli söylediği, uyardığı halde hükümet, bu kangren haline gelen sorunları fora etmek için tek etap atmadı. Teklifle, Kovid-19 cezalarına af geliyor. Kovid-19 dönemiyle ilişkin vatandaşların çoğuna doğrusu cezaları getirmişsiniz. Deminden ‘Şu esas büyüklüğünde ödememiş olanları silelim.’ diyorsunuz. Geciken hak, türe sayılmaz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlemeyle, öğrenim ve ulama kredilerinin faizlerinin silineceğine değinen Şener, şöyle konuştu:

“Esasen ‘Ödeyeceksin ama faizlerini siliyoruz.’ diyorlar. Öğrenci hareket bulamamış, çalışmıyorsa geçmiş evvel yıl faizsiz, henüz ahir yıllarda ise mahsus bire bir zamla bunu tahlil edecekler ve taksit sürelerini geçirdiği takdirde ilişkin öğrencilerden bunu rötar zammıyla alacaklar. Üniversitelerden çıkışlı öğrencilere iş bulamayan, ülkenin altyapısını, eğitim sonrası gençlerimizin hisse senedi bulmasına uygun şekilde hazırlamayan hükümet, gelişim veremediği öğrencilerden cesaret borçlarını senelerce faiziyle istedi, evlerine haciz gönderdi. Şu anda bile 1,5 milyon mektepli hacizli. Kangren haline mevrut ayrımsız resim sonrasında ‘Aman benzeri düzenleme yapalım.’ diyen amma bunda dahi ‘Bu borçları hareket bulamayanlar amacıyla silelim.’ demeyi beceremeyen tıpkı hükümet var. Esasen krediden mavera burs isnat etmek lazım. Bundan da mavera okuyan, tahsilini tümleç gençlerimize gelişim verebilmek gerekiyor.”

Teklifle, çalışanlara cıvıltı, doğal gaz ve istinas giderlerine denk Haziran 2023 sonuna kadar işverenler yoluyla 1000 lirayı aşmayan ödemelerden sigortalı ve alacak alınmayacağını nâkil Şener, “Piyasayı biliyoruz, bu, söylediğiniz gibi işlemeyecek. İşveren, normal ücretin benzeri kısmını, 1000 lirasını işçiye, çalışana yakıt desteği diyerek gösterecek, bu 1000 liranın sigortasını, vergisini ödemeyecek ama işçinin maaşı bile değişmeyecek. Bununla neyi amaçladınız?” diye sordu.

Kanun teklifi ile Seviye Korumalı Mevduat uygulamasının 1 sene daha uzatılmasının istendiğini tamlayan Şener, şunları kaydetti:

“Arık 18’den 13’e düşürdük diyerek bateri zurnayla meze etmediğiniz kaldı. Aradan çok aşkın ant geçmedi, 3-5 ay sonraları bir baktık kim Kırat Korumalı Tevdiat sistemine rağmen seviye 18,5 liralık. Hani arık azaltmak amacıyla getirmiştiniz, ne işe yaradı? Görünen o ki kur korumalı mevduatın, Türkiye’nin geleceğini tutu altına kayran bire bir maliyeti var, Biçim Bankası ve Hazineye 7 aylık maliyeti 202 bilyon liralık. 7 aylık maliyeti ülkeyi çökertmeye yeten, borç stokunu patlatan bu seviye korumalı mevduatın, ati bire bir sene içinde de ülkeye maliyetinin ne olacağını hükümetin açıklaması geçişsiz.”

“Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiriyor”

Teklifin önce imza sahibi YANLIŞSIZ Parti Kütahya Saylav Ahmet Fecir ise AK Fırka’nin, iktidara geldiği günden itibaren vatandaşların ihtiyaçları ilkin görünmek üzere yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı önceleyen politikaları uyguladığını ve Türkiye’ye bu alanlarda birçok üstünlük sağladığını belirtti.

Tan, “Yasa teklifimizle asıl politikalarımızla eğlenceli şekilde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek yaptığımız, uyguladığımız tutum programına ulama sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

Öğrencilerin merakla beklediği öğrenim ve katkı kredisi borçlarıyla ilgili düzenlemenin, teklifte düzlük aldığını tamlayan Fecir, şöyle devam etti:

“Mevcut uygulamada öğrenim kredisi düz öğrencilerimizin, öğrenim süreleri süresince aldıkları öğrenim kredilerinin düşüncesiz ödemelerine, şişkinlik artışı oranı uygulanıyor, vecibe ertelemesi yapıldığında ise indeks uygulaması yapılıyor. Teklifimizle öncelikle bunu çözüyoruz. Bundan Sonra öğrenim kredisi düzlük öğrencilerin borcu aldığı miktarla sınırlandırılıyor. Sonunda öğrencilerimiz ansız ödemeye başladığında her ay aldığı kredi miktarı neyse geri ifa esnasında o tutarı ödeyecek. Kredi borçları, mezun olduktan 2 yıl sonra ödenmeye başlanacak. Mektepli işe girememişse bu durumunu belgeleyerek erteleme kâm edebilecek. Talik işlemi arz aşkın 3 yıl yapılacak ama ilk kez yapılan ertelemede borçlar yeniden çakılı kalacak, ikinci ve üçüncü ertelemede ise almanak yüzde 10’u aşmayan endeksleme yapılabilecek. Öğrencinin yurtsal görevini yaptığı müddet üzere ise tek endeks uygulanmayacak. 4 yıl okuyan tıpkı öğrenci, gelişigüzel sene cesaret almışsa 6. yıl sonunda tecil hakkını kullanırsa 7. yılın böylelikle borcunu ödemeye başlayacak.”

Aşındırmak sebebiyle ilişkin aranjman kapsamında işletmelerin, çalışanlarına nakit kendisine yaptıkları günlük 51 liraya büyüklüğünde ödemelerin istisna kapsamına alınacağını tamlayan Fecir, “İşverenlerin aşındırmak yardımlarını nakit ödemesi halinde aylık 1326 teklik yemek ödemesinin akçe verilmesinin birlikte önünü açıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Fecir, işverenlerin, çalışanlarına Haziran 2023 sonuna büyüklüğünde istinas gayeli yapacakları 1000 liraya kadar ödemelerin dahi dirimlik vergisinden ve sigorta priminden derogasyon tutulacağını kaydetti.

Tan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kanun teklifindeki düzenlemelerin bazılarını şöyle sıraladı:

“Kebir tıpkısı kısmı ana ihtiyaçlara karşılama eden; neşelilik, akarsu, doğal gaz, telefon kabil abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan ve 2000 liranın altındaki siktirici miktarlı borçların icra takiplerinin sonlandırılmasını sağlayarak 5 milyon borçlu vatandaşımızın 9 milyon yürütme dosyasını arıtma edeceğiz. Böylece hem vatandaşlarımızın hem dahi mahkemelerin rahatlamasını hedefliyoruz.

Bir ayrıksı düzenlememizde ise bireysel güven borçları bulunan vatandaşlarımızın, 15 Ağustos 2022’ye büyüklüğünde başlatılan 2 bin 500 lira ve altındaki yürütme takibinde olan borçlarının anne parasının yarısını ilgili kuruma Hazineden ödeyerek kestirmece 893 bin vatandaşımızın borcunu sonlandırmış oluyoruz. Bu sayede bu kişilerin büyük benzeri kısmının mali araçlara erişim engeli ortadan kalkacak.

Vatandaşlarımızın müft çıkan çek, ihtarname edilen burhan, cesaret kartı ve değişik itimat borçlarını bir zamanlar ödeyememesi, finansal araçlara erişimin uğrunda bire bir başka engel adına karşımıza çıkıyor ve bu durumdaki vatandaşlarımız riskli kategoride akseptans ediliyor. Teklifimizde söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 1 Temmuz 2023’e kadar tamamının ödenmesi veya baştan yapılandırılması halinde bu kişilerle yapılan mali işlemlerde riziko kayıtlarının, itimat kuruluşları ve mali kuruluşlarca dikkate alınmayacağına müteveccih aranjman yapıyoruz.”

TBMM Başkanvekili Fehamet Adan, teklifin ıcığı cıcığı üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından iki öğün toplantı kâfi sayısı bulunamaması üstüne, birleşimi yarın saat 14.00’te toplanmak amacıyla kapattı.

Share: