Ekmeğini metrelerce yükseklikteki ağaçları budayarak kazanıyor

Tokat’ın Başçiftlik ilçesinde tüvana iki çocuk babası 51 yaşındaki Osman Ayhan, 30 yıldır metrelerce yükseklikteki ağaçların budamasını yapıyor.

İyilik ayırmak amacıyla ihtiyar birinin evinin önündeki ağacı budamasıyla bu işe başlayan Osman Ayhan, yıllardır ekmeğini metrelerce yükseklikteki ağaç dallarını keserek kazanıyor.

Budama işi sebebiyle ev, otomobil, traktör düzlük ve 2 çocuğunu büyüten Ayhan, işini severek yapıyor.

Ayhan, AA muhabirine, mesleğinin ağırlık ve gösterişli tıpkı aksiyon olduğuna belen ederek, boyu 20 metreyi bulan ağaçlara beline bağladığı iple çıkıp çalıştığını anlattı.

Yapacağı anlık benzeri sorumluluk sonucu yaşamını kaybedebileceğine dikkati calip Ayhan, “İşimiz hatayı kabul etmez. Başçiftlik ve çevresinde bu işi özne 2 kişiydik. Farklı arkadaşımız 15 sene evvel budama yaparken düştü. Kırıklarla kazayı atlattı. İyileştikten sonradan üstelik bu işi bıraktı.” dedi.

İlçede kendisinden eksantrik budama işini işleyen kimse bulunmadığını vurgulayan Ayhan, “Ağırlık aynı hareket yapıyorum. Ittifak ve budama işinden aldığım ecir, ağacın bulunduğu yere göre değişiyor. Arazideki ağaç kesiminden 100 liralık alırken, yerleşim yeri içinde evlerin zarar müşahede riski varsa 1000 lirayı geçiyor. Belde ilçelere de gidiyorum.” diye konuştu.

Ayhan, dikme kesme işini alelumum april-mayıs ve ekim-son teşrin ayları olmak üzere yılda iki dönemde yaptığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Yanıma kimseyi bulamıyorum. Parayla üstelik apotr bulamıyorum. Kimseyi bulamadığım için biricik başıma yapıyorum bu işi. Ağaçlara tırmanıyorum. Faikiyet korkum bulunmayan benim. Kazam olmadı haddinden fazla şükür. Rüzgarlı ve yağmurlu havalarda dikme kesmiyorum. Yerleşme yeri içindeki ağaçların kesimini üstelik yapıyorum. Evlerin bostan ve kenarındaki ağaçların kesimi berenarı zordur. Evlere, neşelilik ve telefon hatlarına uymazlık vermeden kesim yapmanız çokça zordur. Ben ağaçları üstten başlayarak lime lime kesip indiriyorum. Hangi evlere ne dahi hayatiyet ve telefon hatlarına beis veriyorum. İşimi seviyorum, kazancım da gür. Sağlığım elverdiği sürece bu işi yapmayı sürdüreceğim.”

Share: