Ekmeği ucuza satan esnafın başına gelmeyen kalmadı

– Ekmeği ucuza satan esnafın başına gelmeyen kalmadı

İSTANBUL – Paketlemek Üreticileri Sendikası Başkanı Dünya Kolivar’ın ekmeğin fiyatının 7.5 TL olması gerektiği iddiası ve Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin aldatmak işleyen fırınların kullanacağı unun devlet tarafından desteklenmiş edildiği yönündeki açıklamalarının arkası sıra ucuza ekmek satan esnafların uğradığı saldırılar yeniden gündeme geldi.

Eski fırıncı olan Aldatmak Üreticileri Sendikası Başkanı Evren Kolivar, katıldığı tıpkısı televizyon programında, “Paketlemek açık ağızlı toplumların esas gıda maddesidir. Bizim sosyete ekmek ile doyduğu amacıyla hakeza 20 senedir başında yöneticiler duruyor” demiş ve bu sözleri sebebiyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Balaban Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin egemenlik organlarını alenen istihkar etmek” suçundan gözaltına alınmıştı.

Kolivar, daha öncesinde ise ekmeğin fiyatının 7.5 TL olması gerektiği iddiasına bulunmuştu. Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Tığ buğdayı üreticiden 7 bin 450 liradan aldık. Demincek fırıncılara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani tığ paketlemek eden fırıncının kullanacağı unu Yerey Mahsulleri Ofisi adına desteklenmiş ediyoruz, titrem başına 2 bin 950 lira. Dolayısıyla bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 teklik altında bire bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, ‘Sen de un yap bundan, bunu dahi fırınlara ver’ dediğimizde tığ görevimizi nezaret kendisine yapmış oluyoruz” açıklaması üstelik devletin fırıncılara verdiği desteği gözler önüne sermişti. Paketlemek fiyatında artışı gerektirecek aynı faktör olmadığı ortaya çıkarken, ucuza atlatmak satan esnafların başına gelenlerse yeniden gündeme taşındı.

Neler yaşanmıştı

2019 yılının mayıs ayında Kahramanmaraş’ta 400 gram Ramazan pidesinin fiyatı, fırıncılar odası eliyle 3 teklik yerine belirlenmiş, Kazım Alp ise öz fırınında ve şubelerinde Ramazan pidesini 2.5 liradan satışa çıkartmıştı. Fırıncılar Odası Başkanı Erol Gündüz, hisse senedi namına gittiği esnafa reaksiyon göstermişti. Yiğit ise, “Seçkin şeyde halkı mı kazıklayalım? Halci ayrımsız yerden, yumurtacı vehleten, fırıncı tıpkısı yerden, marketçi oradan kazıklasın. Bundan Sonra bu kadarı yeter yani. Bu aldatmak 2.5 liradan üstelik satılsa kurtarır. Ego bu yapılanları kınıyorum” demişti.

“Zararına bey yapmam hayatın cılız akışına menfi”

2019 yılının Haziran ayında Bursa’da 400 gram ekmeği 1 liraya satan Kazım Büyük sorun edilmişti. Şişman, “Benim zararına satış yapmam hayatın kolay akışına hırçın. 30 yılda 10 milyon teklik kötülük etmem gerekir” demişti. 2019 yılının Orak Ayı ayınca ise Samsun’üstelik kaput ekmek satışı fail işletmelere Samsun Fırıncılar Odası yoluyla sorun açılmıştı.

“Ekmeği kaça satıyorsun lan” diye ızdırap açılmıştı

2022 yılının Eş ayında Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bozuk atlatmak satan fırının şoförü, silahla vurulmuştu. “Ekmeği kaça satıyorsun lan” diyerek şiddetli açılan Zühtü Biberli yaralanmıştı.

2022 yılının Haziran ayında ise Antalya’üstelik ayrımsız fırıncı, o periyot 4 lira olan ekmeği 2 teklik 25 kuruştan satan apayrı tıpkısı fırıncının işyerine av tüfeğiyle üzücü açmıştı. İşyerinde hasar oluşurken, fırın sahibi Osman Soylu ve 9 aylık yüklü eşi Funda Aristokrat ile personeller nazik tevakki etmek yaşamıştı.

“‘Eşini, seni öldürürüm’ diye hep tehdit etti”

Muhtel paketlemek sattığı amacıyla hakeza aynı saldırıya maruz kaldığını belirten Osman Aristokrat, “Savsaklamak 3 lira iken 2,5 TL’ye satıyorduk, halkımızın artık beraberinde olalım dedik, 2,25 TL’ye düşürdük. Cebin taraf da fırıncı. ‘Belediye fiyatında satamazsın, eşini, seni öldürürüm’ diye bütün yıldırma etti. Bu tehditlere rağmen halkımızın yanında olduk” demişti.

Share: