Ekipler, göçebelerin çağ yolunu bekliyor

Ekipler, göçebelerin aktarılma yolunu bekliyor

SİİRT – Siirt’te Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince göçebelerin zaman için girmesiyle hayvan hastalıkları ile savaş çerçevesinde telkih ve küpeleme çalışmalarına başladı.

Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze merbut Çağbaşı köyü kırsal alanda mesafe vererek oba kurduklarını ifade eden İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde vazifeli baytar doktor İzzettin Oktay, dönme amacında olan göçerleri karşıladıklarını ve hayvanlarına ilkah, küpeleme ile kayıt altına ahiz çalışması yaptıklarını dile getirdi. Oktay, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına buraya mevrut yetiştiricilerimizin vasıta altına alma, aşılama, küpeleme işlemleri yapıyoruz. Bunlar gökçe yazın Muş, Van, Hakkari bölgelerine gidiyor. Kışında buraya gelip belli tıpkı zaman kaldıktan bilahare tekrardan Mardin, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Cizre bölgelerine gidip kışın oralarda kalıyorlar. Burada hayvanların besleneceği ortam olmadığı amacıyla mecburen oraya geçiyorlar. Tığ bile bu uzaklık geçiş döneminde bunların aşılamalarını, küpelemelerini ve araç altına alınmaları tespitlerini yapıp öyle gönderiyoruz” dedi.

Siirt Maya Kucak Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ulu İlbaş ise, göçebeleri kırsalda konuşma ederek rica ve isteklerini dinlediklerini ve taleplerinin namına getirilmesi için mukteza mercilerle görüştüklerini söyledi.

Share: