EGİAD ve Şırnak beyninde ticaret hattı

Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik, EGİAD Veli Dinç İş İnsanları Derneği Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer’i görüşme etti. Şehirlerarası kültürel ve ticari iş birliklerinin değerlendirildiği görüşmede, Şırnak ve İzmir’in ayrımlı coğrafya ve kültürler açısından mühim açıdan haddinden fazla majör tıpkısı konumda vadi aldığı vurgulandı.

Dernek Merkezinde gerçekleşen görüşmede, Sivil Toplum Örgütlerinin faaliyetlerine birlikte değinilerek kopça bilgi alışverişinde bulunuldu. İki kurumun ortak projelerde gelişigüzel akıntı edebileceğinin da kaydedildiği ziyarette, kuma hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren iki derneğin işbirliklerini pekitmek ve mihman hale vermek hedefinde oldukları vurgulandı. Görüşme çerçevesinde gerçekleşen toplantıda istişare yapan Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik, Egeli aksiyon adamlarına bölgenin ticari ve konuşu hacmine ilişik tafsilatlı benzeri sunum gerçekleştirdi.

” Habur Eksen Kapısı’nın değeri rastgele sabık periyot artmaktadır”

Türkiye’birlikte çizi illerinde kıpırdak insanların günlük ihtiyaçlarını sıkıntılı ve yalınç yoldan bloke etmek üzere başlatılan bu ticaretin, Türkiye ekonomisine katkısının inkar edilemeyecek kadar şişman olduğunu belirten Bilişik, “Ülkemizden Irak’a yapılan ihracat rakamları 2022 yılı Ilk Teşrin kocaoğlan fiktif ile bakıldığında 2021 yılı benzeri dönemine göre yüzde 29,20 oranında artma görülmekte. Irak’a yapılan ihracatımız, 2022 evvel on maaş KDS verilerine bakarak 14 bin 380 ihracatçı firma ile TÜİK rakamlarına bakarak 11 milyar 303 milyon dolar yerine gerçekleşti. İhracat rakamı toplanmış ihracatımızın yüzdelik 5,4’lik payı Irak’a yapılan ihracat olup, 2022 yılı Ev-Teşrinievvel toplanmış ihracatımızda Irak ilk 20 büyüklük sıralamasında 3.sırada vadi almaktadır. 2022 yılı Teşrinievvel ayında genişlik aşkın dış satım yaptığımız ülkeler bir döneme göre sırasıyla; Almanya -yüzdelik 0,63 oranında azalışla 1 bilyon 679 milyon dolar, BENDE – yüzde 0,02 oranında düşüşle 1 bilyon 306 milyon dolar ve Irak ülkesi yüzde 25,99 oranında artışla 1 bilyon 418 milyon dolar gerçekleştirilmiştir. İpek yolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantı idareleri bazında yapılan Familya-Teşrinievvel ayları dış satım rakamları 3 bilyon 150 milyon 886 bin 289 dolardır. 2020 yılına bakarak yüzdelik 55 artış, 2021 yılına bakarak ise yüzdelik 29 çoğalma göstermektedir. Habur sahasından antre çıkış belgesi işleyen Ev-Ilk Teşrin toplam araç sayısı 1 milyon 489 bin 551’dir. Güzeşte yılın geçmiş on ayına bakarak yüzdelik 26 oranında artım görülmektedir. Benzeri dönemdeki gelgeç sayısı 3 milyon 890 bin 900. Son yıllarda ülkemizin kalkınma hamlesinde yakaladığı ivme, uluslararası ticarette her an artan tecim hacmi, bakir heveslendirme yasasının bölgedeki illere getirdiği avantajlar ve 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat rakamı projeksiyonu, Habur Temel Kapısı’nın önemini değme güzeşte aktarılma elan birlikte artırmaktadır. Bu nedenlerle Habur Hat Kapısının özellikle, harir yolu hattındaki iller ve ülkemiz açısından çokça kebir tıpkısı eksen kapısı olduğu aşikardır. Tığ Şırnak İşadamları Derneği olarak bu tecim hattının EGİAD’lı gelişim adamlarıyla paylaşılması iki kesim ticaretine şişman ulama sağlayacağını düşünmekteyiz” dedi.

Şırnak ile EGİAD tecim yazmak isteyenlere güreşçi köprüsü olacak

Veli Tüvana İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Yiğit Avni Yelkenbiçer ise, Irak’a açılan başlık olan Habur Hat Kapısı’nın mevcut durumunu ve havza üzerindeki etkilerini alışılmamış bulduğunu belirterek, “Habur Temel Kapısı, Şırnak ilinde bulunmaktadır ve mıntıka açısından az çok mefret benzeri konumdadır. Şırnak özellikle tutmak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu kapının avantajlarından yıllar içre henüz aşkın fayda sağlayabilmelidir. Akıbet zamanlarda küsurat güvenlik sorunları dolayısıyla Habur Gümrük Kapısı kısaca 25 gün düğme antre-çıkışlara kapatılabilmektedir. Bu boyut bölgedeki ihracatçıların engel etmesine kere açabilmektedir. Bölgemiz, İpek yolu hattındaki iller ve ülkemiz açısından çokça büyük olan bu kapımızdaki sorunları tespit fail, bunları gündeme haiz ve sorunların çözümü üzere müteharrik ve bölgedeki tecim hacmine özen calip Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik’e teşekkür ederiz. Küreselleşme ekonominin bütün alanlarında olduğu kabil ticarette de mefret değişikliklere kez açmıştır. Dünya ekonomisinde görülen değişimler arsıulusal tecim hacminin önemini anbean artırmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınması açısından sanayi üretiminin yanında ticaretteki ahzüita çeşitliliği ve rekabet avantajı hayati aynı çalım oynamaktadır. Bu nedenle ülkeler, kalkınma politikalarında uluslararası ticarete serbest yer vermelidirler. Şırnak İşadamları Derneği ile tecim yarmak isteyen EGİAD’lı hisse senedi insanlarımıza güreşçi köprüsü olabilmek sevindiricidir” diyerek konuştu. – İZMİR

Share: