Edirne’de ‘Kuzey Makedonya Türki Eğitim Bilimi Bayramı’ coşkuyla kutlandı

Edirne’üstelik ‘Şimal Makedonya Türki Eğitim Bilimi Bayramı’ coşkuyla kutlandı

EDİRNE Trakya Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Şimal Makedonya 21 Meyan Türkçe Açar Bayramı’ Balkan şarkılarıyla iri benzeri coşkuyla ve baziçe havaları eşliğinde kutlandı.

Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi, Yıldız Makedonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu ve Türkiye’üstelik okuyan Makedonyalı öğrencilerin katkılarıyla ‘Şimal Makedonya 21 Antrakt Türkçe Dil Bayramı’ Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde iri coşkuyla kutlandı.

Tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Şimal Makedonya milli marşının okunmasıyla başladı. Yapılan konuşmaların peşi sıra Trakya Üniversitesi tanıtım filmi ve Türkiye’bile okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği’nin hazırladığı tanıtım filmi ile kutlama konserle devam etti. Rumeli Ekrem’in konserinde öğrenciler ve katılımcılar gönüllerince eğlendi kutlandı. 2007 yılında dönemin Türk Demokratik Partisi Milletvekillerinin vermiş oldukları yasa teklifiyle Yıldız Makedonya Cumhuriyeti Meclisinde kabul edilen ve 15 Şubat 2007 günlü K.M.C.Resmi Gazetesinde yayınlanan kararla, 21 Ara “Türki Eğitim Bilimi Bayramı” kutlanmaya başlandı.

Kutlamaya, Yıldız Makedonya İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Yengi, Şimal Makedonya Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Mebus Beycan İlyas, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kamuran Atakan, Şimal Makedonya Gönüllü Konsolosu Nişane Elmas, Türkiye’dahi okuyan Makedonyalı öğrenciler Birliği Genel Başkanı Hişam Emniyetli, Türkiye’birlikte okuyan Makedon öğrenciler Birliği Edirne temsilcisi Adis Bayramoski, kamu alım ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Seçme devir yanınızdayız”

Trakya Üniversitesi adına temas devir Kuzey Makedonya’nın yanı sıra olduklarını tamlayan, “Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Yengi, “Balkanlarda Türki mütekellim ve yüreği Türkiye ile atan hep soydaşlarını bayramını kutluyorum” dedi.

“Türki bayramı mutluluk sınırları dışında de imdi kutlanıyor”

Türklerinin 21 Çatlak 1944 tarihinde Türki yetişek hakkı kazandığını ifade eden Şimal Makedonya İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, “Makedonya Türkleri 21 Fasıla Türkçe Eğitim Bayramı’nı ülke genelinde değişik etkinliklerle kutlamaktadırlar. Yıllar geçtikçe bu bayramın Yıldız Makedonya sınırları dışında de kutlandığını görüyoruz. Özelikle Türkiye Cumhuriyetinde hareketli soydaşlarımız vasıtasıyla kutlanması beni ayrıca kıvançlı etmektedir “şeklinde konuştu.

“Bu bayramın Balkan ülkelerine henüz iyi yarınlar getirmesi dileğiyle”

Türkiye’deki soydaşlarla ve öğrencilerle gelişigüzel bu bayramın kutlanmasından hava saygınlık duyduğunu belirten TDP Umumi Başkanı ve Mebus Dr. Beycan İlyas, “İnşallah sürgit bu bayramı hem Türkiye’de hem da Yıldız Makedonya’üstelik kutlayacağız. Bugünkü kabil hararetli günleri Türkiye’ye ve Balkan ülkelerine elan bereketli yarınlar getirmesi ümidiyle, sağ ağırlık teşekkürname ederim” diye konuştu.

“Hangi bahtiyar Türküm diyene”

Türkiye’birlikte Okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği Genel başkanı Hişam Sakıncasız, “Tığ cebimizde Türkiye Cumhuriyeti etiket kartını taşımıyoruz, biz yerleşme izni ile burada yaşıyoruz. Üsküp’ten doyrana, Bosna’dan Günindi Trakya’ya kamu şimal Makedonya Türk toplumu ve mecmu Balkanlar adına gururla söylediğimiz tıpkısı tam var, ne mutlu Türküm diyene” ifadelerini kulandı.

Share: