Edirne’de 98 yaşındaki kadının mallarını üstüne nâkil kişiler bilge karşısında

Edirne’üstelik akılsal melekeleri durumunda sıfır kimsesiz 98 yaşındaki karı ile ‘ölünceye kadar hizmet akdi’ yaparak 6 taşınmazını üzerine geçirip başkalarına devreden ve 500 bin TL’lik senede imza attıran can ile alay malay 4 kişinin yargılanmasına başlandı.

İddialara göre, dünyaya getirdiği 3 çocuğunu siftinlik yaşta, 2 çocuğunu güre yaşta ve eşini kalp krizi sonucu kaybeden M.Ç. (98), Edirne’deki evinde tek başına yaşamaya başladı. Buğulanmış kadın M.Ç., dairelerinden birini kiraya vermesi amacıyla tanıştığı U.Ç. ile yavaş yavaş temel-oğul kabilinden oldu. İlerleyen zamanda karı ile bed arasında ‘ölünceye kadar bakım akdi’ yapıldı. Çirkin U.Ç., ilerleyici zamanlarda buğulanmış kadının 6 taşınmazını hileli hareketlerle devralarak, kadının değişik bakıcılarına devretti. Bakıcılar üstelik aldıkları taşınmazlardan bazılarını başkalarına devretti. Antlaşma teslimlerin birlikte, berbat U.Ç.’nin nemli kadına 500 bin TL tutarında hisse senedi imzalattığı ve senedi yürütme işlemine koyduğu öne sürüldü. Edirne İl Inanma Müdürlüğüne mevrut ihbar üzerine Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaşım (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Yapılan araştırmaların peşi sıra işler düzenleyen ÇIFTLIK ekipleri, buğulu kadının bakıcısı U.Ö.’yü, ‘ölünceye büyüklüğünde bakım akdi’ fail U.Ç.’yi, kadının vasi adayı olan H.Y.’yi ve evleri satın alıp başkalarına satan H.Y.’yi gözaltına aldı. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler, adliyeye atıf edildi. Kadının bakıcısı U.Ö. adli kontrol amacıyla serbest bırakılırken, sair 3 kaba tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Edirne Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla “kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından görmek aracılığıyla ayyarlık” suçundan 4 dirilik üzerine iddianame hazırlandı. İddianamede Trakya Üniversitesi Hastanesinden ve Hükümdar 1. Garaz Cesamet Hastanesinden alınan esenlik raporlarında, nemli kadının ‘tıbben muamelat etme ehliyeti olmadığı ve akılsal melekesinin durumunda olmadığını bildirir hekim kanaat raporu’ olduğu belirtildi. İddianamede, şüphelilerin taşınmazların devrinden önceki gelişigüzel akım ettikleri tez edildi. İddianamede, nemli kadın ile ‘ölünceye kadar hizmet akdi’ yapan U.Ç.’nin devraldığı taşınmazlardan 3’ünü H.Y.’ye, 1’ini kadının vasi adayı H.Y.’ye ve 1’ini kadının bakıcısı U.Ö.’ye devrettiği belirtildi.

“Asıl mahdum ilişkimiz vardı”

Edirne 1. Tehlikeli Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlanan sanıkların önceki duruşması gerçekleşti. Duruşmaya mevkuf sanıklar H.Y., ağabeyi H.Y. ve U.Ç. katıldı. Buğulu kadının vasi adayı H.Y. ifadesinde, “Evine mantolama yaptık, anca tanıştım. İhtiyaçlarını karşılamaya başladım. Ana-mahdum ilişkimiz vardı. Akşamları bensiz kemirmek yemiyordu. Kimsesi yoktu, temas şeyiyle ego ilgileniyordum. Aynı üstelik bakıcısı U.Ö. vardı. ‘Ölünceye kadar bakım akdi’ eden U.Ç., kadına baktığımız üzere bana ve bakıcı karı U.Ö.’ye daire verdi. Ben birlikte dairemi sattım” dedi.

“Satış yaptık, tapuları aldım”

Maznun H.Y.’nin kardeşi H.Y. ise, “Çatı malzemeleri işi yapıyorum. Tutuklu sanık U.Ç. bana hareket verdi. İşi yapmaya başladım amma bana ödeme yapmadı. Daireleri olduğunu söyledi ve anlaştık. Komutan yaptık, tapuları aldım” şeklinde ifade verdi. – EDİRNE

Share: