Edirne Valisi Kırbıyık’tan CHP’li yöneticilerin eleştirilerine aksülamel

Edirne Valisi Kırbıyık’tan CHP’li yöneticilerin eleştirilerine reaksiyon

EDİRNE – Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Saros bölgesi için düzlük başkanlığı önerisine cebin sâdır CHP’li yöneticilere aksülamel göstererek “Tıpkı ilin valisinin tıpkısı bölgeyle ilgilendiren önerisinin altında çapul bakmak, neşir beklemek benzeri özensizliktir. Bunu de muhataplarımıza yakıştıramıyoruz” dedi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde Saros Körfezi Firez ve Turizm Himaye ve Iş Bölgesi Çalıştayı’nda konuşan Vali Kırbıyık Saros düzlük başkanlığı önerisinde bulundu. Vali Kırbıyık’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Saros bölgesi için düz başkanlığı kurulması önerisi CHP’lilerin tepkisine faktör oldu. CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, bölgenin ranta açılacağını tez ederek, düz başkanlığı kurulmasına karşı daha çok. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Tıpkısı ilin valisinin bir bölgeyle ilişik önerisinin altında plaçka araştırmak, talan beklemek. İfadeleri bile dikkatle seçerek gidermek istiyorum; bire bir özensizliktir. Bunu dahi muhataplarımıza yakıştıramıyoruz” dedi. Ilbay Kırbıyık, “Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirdik. Buradaki ana amacımız bir boyut analizi yapalım, canlı yönlerimizi görelim, avantajları yönlerimizi görelim ve dezavantajlarımızı konuşalım, sorunlarımız nelerdir diyerek hep birlikte tartışalım istedik. Bölgenin geleceğine dayalı ne soy iyileştirmeler ve hedefler koyabiliriz diyerek tartışalım istedik. Buradaki temel muradımız bölgenin gelişimiyle ilişkin aksayan yönleri nelerdir ve gelişimle ilişkin neler yapılabilir. Bunu de ego az çok belirgin bir şekilde gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bu sabah kul Saros ile alakalı özlük ferdî görüşlerimi paylaştım. Yaklaşık 7 aydır burada görev yapıyorum. Burada çalışmalarımız, incelemelerimiz oldu. Tıpkı politik partimizin Keşan kaymakamlık başkanlığında tıpkı derinti gerçekleştirdik. Yapılan açıklamalara baktığımızda karşı çıkmak çok saf. Ama karşı çıkarken çapul, tevzi, peşkeş çekme, getirim, kabil söylemler oldu. Bir fikri açıklamışız ve bu fikrin tartışılması katıksız bire bir şey. Alın geçmek herkesin hakkı amma bunun Saros’a fayda sağlamayacağını herkesin bilmesini isterim. Tıpkısı ilin valisinin tıpkı bölgeyle ilgili önerisinin altında plaçka yoklamak, üleştirme bakmak. İfadeleri de dikkatle seçerek fethetmek istiyorum, aynı özensizliktir. Bunu da muhataplarımıza yakıştıramıyorum.” diye konuştu.

“Bu yüklülük elden bana ilgili değil. Politik aktörlerin dahi bu sorumluluğu benzeri şekilde taşıması geçişsiz.” diyen Vali Kırbıyık, şunları kaydetti: “Bire Bir valinin önerisi ile ilişkin tıpkısı ağız dalaşı yapılacaksa, söylenecek ifadelerin belli çizgiler içerisinde kalması hem kişilik hakları açısından hem dahi kurumlara kalburüstü açısından önemlidir. Edirne Valiliğinin 204’üncü valisiyim. Benden sonraları bile valiler gelecek, benden önce de haddinden fazla vali gelip, gitti. Bunun bilincin içerisindeyiz. Buradaki sorumluluklarımızı biliyoruz. Ona göre üstelik gayret ediyoruz. Burada şehremaneti meclislerinin bire bir görevinden bahsediyoruz. Belediye meclisleri, kişi görevini yürüttüğü sırada bittabi zat değerlendirmelerini yapıyor. Altlık yahut üstlük ilişkisi olmadığı amacıyla planlar birbirinden hür yürüyor ve sonuçta üstelik bence tıpkısı bütüne hizmet etmiyor. Bunu anlatım ediyoruz. Ama vali olarak benim görevlerimi uyarmak, bence hazır ayrımsız nitelik değil. Görevlerimi biliyorum. O görevlerimin sınırları içerisinde bile kalmaya benzer olduğunca dikkat gösteriyorum.

Share: