Edirne fen: “18. Millî Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı” Edirne’de başladı

Koz üretimindeki sorunlar ve hal önerilerinin tartışıldığı “18. Ulusal Koz Iş Grubu Toplantısı” Edirne’birlikte başladı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda planlı toplantının açılışında mütekellim Zirai Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğü (TAGEM) Koordinatörü Dr. Ayşen Hezel Vural, Türkiye’nin meyvecilikte iddialı bir talih olduğunu söyledi.

Ceviz üretiminde dünyada 4. tam olan Türkiye’nin elan ferah bir noktaya gelebileceğini tamlayan Vural, bunun için alçak miktarda istihsal yapılması gerektiğini dile getirdi.

Üretimi özendirmek üzere 20 yıl önce iklim müdürlükleri, üniversiteler ve araştırı enstitülerinin katılımıyla Millî Ceviz Emek Grubu’nu kurduklarını ifade fail Vural, “Grubun teşekkül amacı üretimi artırmak, birinci sınıf üretim yazmak, akıllıcasına çeşitleri üreticimize tavsiye mektubu emretmek ve üreticimizin sahada yaşadığı sorunlarla çapraz namına çözüme aksetmek amacıyla ameliye araştırmalar fayrap etmek.” diye niteleyerek konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek dahi birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından çağrılı bildiriler bölümünde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kültür Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Sütyemez, Türkiye’bile ve dünyada ceviz üretimi ve araştırmaları konusunda akıbet yıllarda yaşanan gelişmeler karşı vukuf verdi.

İklim değişikliğinin, ceviz üretimini bile hırçın etkilediğini belirten Sütyemez, mahsul kayıplarına cebin hazırlıkların yapılması gerektiğini söyledi.

İklimlerde sert hareketlerin görülmeye başlandığını tamlayan Sütyemez, “İklimdeki iniş çıkışlar çok kaba. Erken bağ bozumu soğukları ve donları bazı bölgelerimizi etkiliyor. Hele İç Anadolu Bölgemizde bana gelen bir nice telefon ve veriden dikme kurumaları olduğunu biliyorum. Bırakın cımbar kurumasını ağaçların ağız ağıza kurumasıyla ait sıkıntılar var.” dedi.

Sütyemez, literatür Küçük Asya’nun birçok durumunda gelgel sıcaklıklarının 2 ay 40 derecenin üzerine seyrettiğini belirterek, “Bu nedenle başta tarih yanıkları almak için kalite mahsul kayıplarına sefer açan sonuçlar ortaya bundan sonra. Bizim kapıyı araklayan bu duruma alın icap bahçe tesisinde gerekse mevcut bahçelerde alacağımız tedbirler civar plana çıkmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Islah şanlı

Sütyemez, kâr yetiştiriciliğinde maliyeti düşürüp, ürün ve kaliteyi artırmak için reform çalışmalarına ehemmiyet verilmesi gerektiğini vurguladı.

Islahın bu konuda bildirme iri şürekâ olduğunu anlatım eden Sütyemez, şöyle bitmeme etti:

“Islahtan başka bizim yapabileceğimiz, bindi vereceğimiz bire bir emek yoktur. Islahı ne büyüklüğünde dinamik kılarsak verimimiz da kalitemiz bile o büyüklüğünde oylumlu tamam. O yüzden ıslaha çokça kısık destek yüklemek zorundayız. Islahla yatıp ıslahla kalkmak zorundayız. Mevcut ceviz düzeltme alanlarımızı bollatmak zorundayız. Nebat ıslahı aynı milli meseledir.”

Orman Genel Müdürlüğü Hususi Ağaçlandırma Şubesinden Adnan Emiralioğlu üstelik umum müdürlük vasıtasıyla yapılan koz çalışmalarını anlattı.

1998 yılından itibaren meyveli türlerde ağaçlandırma yapmaya başladıklarını belirten Emiralioğlu, “Şu anda bizim sunma domuzuna çalışmalarımız Edirne’bile ceviz, Adıyaman’de badem, Urfa taraflarında fıstık çalışmaları. Çokça fena hâlde sahalarımız var. Yolu düşenlerin buralarda gezmelerini ve sahaları görmelerini başvuru ederim.” dedi.

Emiralioğlu, 22 bin 564 hektarlık hususi ağaçlandırma sahasında kestirmece 6 milyon 750 bin koz ağacı bulunduğunu dile getirdi.

Öğleden sonraki oturumlarla bitmeme eden derinti, yarın ustalık gezi ile sona erecek.

Toplantıya ülke müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Share: