Eczacılar Zayıflama Karışımları İçin Uyardı: “Tamamen Bitkisel Emreylemek, Ürünlerin Günahsız Olduğu Anlamına Gelmez”

Sivas’ta, zayıflamak için aktardan aldığı türap karışımı kullanan bire bir gönül hastaneye kaldırılarak otama altına alındı. Cümle Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Umumi Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Ağız Ağıza nebati gelmek, ürünlerin tertemiz olduğu anlamına gelmez. Nebati bir nice ürün, kusurlu kullanıldığı takdirde, özellikle uykuluk tutmak için vücuda beis vererek, zehre dönüşebilir” dedi.

TEİS Umumi Başkanı Eczacı Nurten Saydan yazılmış izah yaparak, ehlihibre sıfır kişiler aracılığıyla sunulan besin takviyesi ürünlerinden kaynaklı ölümler yaşandığı uyarısında bulundu. Saydan’ın bugün yaptığı izah şöyle:

“Azık takviyesi adı altındaki ilaçların internet, aktar, market kabilinden yerlerde reklamlarının yapılıp kontrolsüz şekilde satılması ahali sağlını ters yönde etkiliyor. İsminin gıda takviyesi olması o ürünün reçete olmadığı anlamına gelmez. İlaçlar ve bitkisel mahsulat, eczacıların eksperlik alanıdır, yani bu ürünleri en mebzul bilenler eczacılardır ve bunları kullanırken nasıl eczacınıza danışmanız gerekiyor. İlaç, muayyen dozlarda makul gelgel marifetiyle, hastalığı canlandırma ve otama üzere geçer not kimyasal maddedir. Kurum yolu hangi olursa olsun, vücuda alınacak maddenin pekâlâ çok sayıda kontrolden geçmesi gerekir. Özellikle dahi oral yolla alınan tablet, kapsül ve sıvı formlardaki ürünlerin taharri aşamaları çok henüz fazladır. Bunların Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmasından bilahare, akilane elden bölüt sunumu dirimlik ehemmiyet taşır.

“BİTKİSEL EMRETMEK BIGÜNAH BUYURMAK DEĞİL”

Ürünlerin tamamen nebati, saf işaret, mucizevi çözüm şeklinde piyasada reklama belirgin şekilde satışının olması, halkın şuursuz ve tamamen hatalı çare, yapıt veya nebat ekstresi kullanmasına hastalık olmaktadır. Nebatat birçok kimyevi maddeyi bünyesinde barındırırlar ve bu maddelerin özüt, çay ve bire bir formları de tıpkısı oranda maddeyi içerir. Bu kalem ürünlerin standart ayrımsız tanımı ve dozu olmadığından, var olan hastalığı iyileştirmediği kabilinden, ilerde doğabilecek tedavisi benzer olmayan sorunlara destek hazırlayabilir. Yani ağız ağıza bitkisel geçmek, ürünlerin tertemiz olduğu anlamına gelmez. Nebati birçok nişane, kusurlu kullanıldığı takdirde, ilkin uykuluk tevessül etmek için vücuda uymazlık vererek, zehre dönüşebilir. Umum bu nedenlerle, tamamen bitkisel lafının arkasında, dozu, içeriği, bitkinin hangi kısmı olduğu, gravite ve tasarruf yeri akıllıcasına şekilde isimsiz ve esasen derman olan bu mahsulat herhangi bir alınarak kullanılacak ürünler olmadığından banko eczacınıza danışarak kullanmanız gerekiyor.

“SATIŞLARI ENGELLENMELİ”

El sağlığı amacıyla, ilkin yeryüzü çokça kullanıcıya cemaat e-tecim platformları oluşmak amacıyla kanunlara ve yurttaş sağlığına uymaz şekilde internet üzerinden sağlamlaştırma edici besin üzere günahsız ayrımsız ismin arkasına saklanarak pazarlanan nebati ilaçların ve özellikle eczanelerimizde satılması müstelzim ilaçların satışlarının ilgili kurumlar aracılığıyla durdurulması ve bu cins ilanların engellenmesi lazım. Bu çeşit ürünlerin Afiyet Bakanlığı’ndan alınan ruhsatlarla eczanelerden verilmesi ve eczacı danışmanlığında kullanılmasının el sağlığı üzere hayati ehemmiyet taşıdığını bire bir sefer henüz kamuoyunun dikkatine ve bilgisine sunuyoruz.”

Share: