DÜZCE KUZU KESTANESİ PAZARA İNDİ

DÜZCE’dahi ormanlarda yetişen ‘Düzce kuzusu’ adına bildik kestane, kestane pazarına indi. Türkiye’nin bir nice ilinden pazara gelenler, kilosu 50 ile 70 lira beyninde satılan kestaneden ahzetmek üzere pazarlık yapıyor.

Düzce’nin ormanlarında yetişen ve köylüler tarafından toplanan ‘Düzce kuzusu’ namına aşina kestane tadıyla seçme geçen yıl daha aşkın bağ görmeye başladı. Katıksız ortamında yetişen ve özellikle Trabzon, Kalaba, Giresun, Hatay, Adana, İstanbul ve Ankara kadar illerde kebap yapılarak satılan kuzu kestane pazara indi. Fındık sezonu sonrası köylüler yoluyla toplanan kestaneler yer yüce barışma kaynakları arasında düzlük alırken, tekrar bölgenin bildirme şişman pazarı olan Düzce kestane pazarında satışa sunuluyor. Kilosu 50 ile 70 lira beyninde satılan kestaneyi almak isteyenler, toptan alımlar açmak amacıyla sektör yapıyor.

Kestane alım ve satım işleriyle uğraşan Hüseyin Kuvvetli, Düzce’da yetişen kuzu kestanenin iri sargı gördüğünü belirterek, Büyükşehirlerden pazarcı, halci, toptancı esnafı sezon süresince satacakları kestaneleri Düzce’den realizasyon ederler. Kuzu kestane çokça hususi tıpkısı kestane. Biz Türkiye’nin seçkin yerinde yetişen kestaneleri biliyoruz. Bunun ticaretini üstelik yapıyoruz. Fakat kuzu kestanenin yerini hiçbiri tutmuyor. Ağız Ağıza saf benzeri iz olduğu üzere yeğleme ediliyor. Gayet pir ve aroması haddinden fazla ongun bire bir kestane. Kuzu kestaneyi alim âdem apayrı kestane aramıyor dedi.

Share: