Duygu hastalarına Kovid-19 anımsatma dozu tavsiyesi

Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Ihtisas ve Yaradılış Cerrahisi Asıl Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Meram Biçer, duygu hastalarına Kovid-19 hatırlatma dozlarını yaptırmalarını tavsiye etti.

Biçer, AA muhabirine, kalp hastalarında telkih olduklarında başka kişilerden değişik yan etkiler beklenmediğini söyledi.

En canlı koruyucu otama yönteminin aşı olduğunu belirten Biçer, “Kişiden kişiye değişmekle birlikte milyonda tıpkısı olan bire bir canip etkiyi bütün aşı olanlarda olacakmış kadar izah etmek akilane değil. Aşının koruyuculuğu karşısında riski karşılaştırma kabul edilemeyecek büyüklüğünde azdır. Hatırlatma dozunu boşlama etmeyin.” dedi.

Biçer, Kovid-19 döneminde geçici hastalıklarda farkındalık oluştuğunu dile getirerek, toplu dirim alanlarında peçe takmanın önemine dikkati çekti.

Sigaranın zararlarına birlikte değinen Biçer, “Şeker hastası olmanız genellikle kalıtım bilimi yeti ancak sigara içmeniz tamamen şahsi yeğleme ve kontrol edilebilir tıpkısı nitelik. Kovid döneminde hem hastalığa yakalanma hem de hastalığın seyri açısından yüce aynı riziko faktörü. Sigara banko içilmemeli. Spor, sağlıklı yaşam ve tartılı beslenme ile riziko faktörleri olabildiğince yeryüzü aza indirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Damar kalitesi ve akciğer kapasitesi hangi büyüklüğünde sağlıklıysa bireyin haddizatında o yaşta olduğunu vurgulayan Biçer, risk faktörleri cihetiyle 30’lu, 40’lı yaşlarda da vakayiname hastalar olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Biçer, “Hastanın fizyolojik kapasitesi haddinden fazla mehabetli. Ameliyatın kaldırılabilirliği ve fayda oranı birlikte göz önüne alınıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: