DÜRÜST Parti’li Keşir’den Kadına Müteveccih Şiddete Cebin Arsıulusal Savaşım Günü açıklaması Açıklaması

AK Fırka Genel Kalıp Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, “Kadına yönelik hovarda, biricik bir cana birlikte zeval gelmeyecek şekilde mücadelede kararlıyız.” dedi.

Keşir, Cedidiye Meydanı’nda, “Kadına Müteveccih Şiddete Alın Uluslararası Uğraş Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, Düzce’üstelik depremden etkilenen vatandaşlara esbak olsun dileklerini ileterek, depremde birey kaybı olmadığı için şükrettiklerini söyledi.

İlde henüz önce yaşanan 2 depremin peşi sıra, yavaş bire bir tedarik yapıldığını belirten Keşir, kentte ev stokunun yüzdelik 80’inin sarsıntı yönetmeliğine uygun mensur edildiğini ve bu sayede depremde birey kaybı yaşanmadığını anlattı.

Keşir, kentte 3. depremi hararetli şaşkın binaların bulunduğunu vurgulayarak, hasar gören binalarla ve depremden etkilenen vatandaşlara verilen desteklerle ait vukuf verdi.

Çevre illerden DOĞRU Parti diyar ve kaymakamlık avrat kolları üyelerinin kentte olduğunu, depremin yaralarını sunma hızlı şekilde sarmaya devam ettiklerini nâkil Keşir, DOĞRU Tümen Genel Merkezi’nden gelen heyetin da sahada mücahede yaptığını, partisinin teşkilatlarının temas antlaşma vatandaşın yanında olduğunu kaydetti.

“Yol Yordam-adalet cinayetlerinin cezalarını, ağırlaştırılmış yanlışlık kapsamına aldık”

Keşir, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik ifade ettiği kabilinden, kadına yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, SELIM Fırka’nin göz açısının bu olduğunu vurguladı.

YANLIŞSIZ Fırka’nin 2002 yılındaki evvel seçme beyannamesinden bu yana, kadına müteveccih sıkı mücadeleyi yeryüzü mehabetli faaliyet alanı yerine gördüğünü dile getiren Keşir, 2002 yılındaki seçim beyannamesinde, yol yordam-adalet cinayetleri ve karı yoksulluğuyla savaş edeceklerini kamuoyuna zar ettiklerini anımsattı.

Keşir, bu alanda mukavim haddinden fazla uygulamayı hayata geçirdiklerine belen ederek, “Kadına yönelik şiddetin cürüm kendisine tanımı yoktu bu ülkede daha evvel, bunu biz getirdik. Yol Yordam-hak cinayetlerinin cezalarını, ağırlaştırılmış cürüm kapsamına aldık. Gine seksüel cürüm tanımı ukubet kanunumuzda elan önceki yoktu, bunu tığ getirdik.” ifadelerini kullandı.

Boşanmış eşe alın işlenen şiddetin cezasını, tıpkı nikahlı eşe işlenen çaba seviyesinde arttırdıklarını hatırlatan Keşir, kadına yönelik şiddeti, yaptıkları düzenlemeyle içindekiler suç kapsamına aldıklarını ve cezalarını arttırdıklarını kaydetti.

“Aktif nedamet yoksa ukubet indirimi alınamayacak”

Keşir, kamu vicdanını yaralayan “boyun bağı taktı birlikte iskonto aldı, takım giysi giydi birlikte iskonto aldı” şeklindeki uygulamalara serencam verildiğine dikkati çekerek şöyle bitmeme etti:

“Ceza uygulama yasasında yaptığımız bu köklü düzenlemeyle, kadına müteveccih şiddetle mücadelede etkin benzeri nedamet yoksa, hareketli ayrımsız pişmanlık tayin edilmemişse, boyun bağı taktığı amacıyla, mızıka elbise giydiği üzere, mahkemede sempatik davrandığı, yülüme olduğu amacıyla ukubet indirimi bundan sonra kadına yönelik şiddette alınamayacak. Avrupa’daki mevkidaşlarımızla da bu yeni yapılan düzenlemeleri paylaştığımızda, özellikle boşanmış eşe alın işlenen suçların bile şiddetin da nikahlı eşe alın işlenmesi ve ferah haldeki bu akıbet yaptığımız düzenlemenin takatli haddinden fazla Avrupa ülkesinde olmadığını görüyoruz.”

“Fransa ve Belçika, Türkiye’deki KADES uygulamasını modelledi”

Türkiye’birlikte hem Avrupa’ya hem de dünyaya emsal olan KADES uygulamasının bulunduğunun altını çizen Keşir, şöyle konuştu:

“Bire Bir işlek telefon büyüklüğünde, güven teşkilatımız, kolluk güçlerimiz kadına yönelik fıldır mücadelede mağdurun yanındalar. Aynı duraksız uygulamayla, beş altı dakikada mağdurun yanına vukuf edilebiliyor. Bu uygulama de dünyada benzer uygulama seçildi. Fransa ve Belçika, Türkiye’deki KADES uygulamasını modelledi. Tıpkı tek cana de tefessüh gelsin, aynı yegâne kadına üstelik arızalanma gelsin istemeyiz. Bugün 25 Teşrinisani nedeniyle sunma kocaman mottomuz, ‘kararlıyız’ mottosu. Zaman yapılan bilcümle çalışmalarımızı, bu mottoyla gerçekleştiriyoruz. Kadına yönelik süratli, bir tane aynı cana dahi zeval gelmeyecek şekilde mücadelede kararlıyız.”

Share: