DÜRÜST Fırka Eskişehir Mebus Günay hususi yetenekli çocuklarla aynı araya geldi

DÜRÜST Fırka Eskişehir Mebus Emine Vuzuh Günay, Balıkesir merkezli Zihnilatif Lütuflu Zekalar Eğitim Bilimi ve Araştırı Derneği üyeleriyle Demokratlık Akademisi Projesi kapsamında Eskişehir’dahi aynı araya geldi.

Saylav Günay’ın bildirişim ofisinden yapılan açıklamada, Türk Dünyası Bili Ekin ve Hanek Merkezi’ndeki etkinlikte Günay, hususi çaplı kollar ile elan belirleme ve tanısı yapılmamış faik zeka ve yeteneğe ehil çocuklarla “demokratlık” üstüne konuşma gerçekleştirdi.

Türkiye’yi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde 8 yıldır kaşkariko fail Günay’a artık Avrupa ve Türkiye arasındaki münasebat ve demokratlık tanımına ilgilendiren sorular yönetildi.

Saylav Günay öncelikle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki çalışmalarından, Türkiye’nin konseydeki yerinin öneminden, konseyin alt komisyonlarındaki görevlerinden, konseyin umumi işleyişinden ve en son geçen haftalarda katıldığı Dünya El Erki Forumu’ndan bahsederek söyleşiyi açtı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin üç ilkeye çok önem verdiği; bunların adam hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü olduğunu vurgulan Günay, birlik konuların bu üç umde çerçevesinde incelendiğini aktardı. İnteraktif tıpkı şekilde gerçekleşen izlence, çocukların soruları ile bitmeme etti.

Çocukların sorularını berenarı ilginç bulan Milletvekili Günay, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklardan gelen sorular arasında, ‘Yapay zeka demokraside kullanılabilir mi? El Erki vasıtasıyla hesaplı hususiyet sistemi mi yoksa ahbaplık sistemi ile düzenlenen demokratlık mi etkilidir? Karı ve ayvaz üstelik eşitlik çizgi kargaşası mı başlatır yoksa kargaşayı sonlandırır mı? Demokrasinin bildirme anne gereksinimi nedir? Online anonimin yasaklanması demokrasiye beis getirmez mi? Seçme cemiyet demokratik benzeri şekilde yönetilmeyi doğruluk şayan mi?’ kadar sorular düz alıyordu. Oldukça konsept açan ve geleceğe yönelik düşünülmesi gereken sorular bunlar. Çokça sevinçli aynı konuşma oldu.”

Birlik sorulara karşılık veren Günay, Zihnilatif Derneği Başkanı Uzman Psikolog Müşavir Zeliha Kahraman ve çocuklara teşekkür ederek, kendisinin dahi derneğin fahri üyesi olduğunu belirtti.

Günay, “Bu söyleşiden benim kazanımım da bu özel yetenekli çocuklarımıza ilişkin aynı farkındalık görüntülemek ve onlarında müsavat ve hak kavramları içre eğitim bilimi almasını seçmek için icraat yapmamız gerektiği oldu. Görüyorum ki bulunan yasalar gereği bu çocuklarımız için özel bire bir terbiye imkanı sağlam namevcut. Bunun gerçekleşmesi amacıyla girişimlerde bulunacağım. Ben bile derneğin gönüllü üyesiyim çıktı. Tamam emekleriniz üzere teşekkürname ediyorum.”??????? değerlendirmesinde bulundu.

Share: