Dünyada soyu mütenakıs elmabaş ördeği, kışı Dert Dağı’nın eteğinde geçiriyor

Dünyada soyu tükenme riski taşıyan türler arasına alınan elmabaş patka ördeği (Aythya ferina), kışı kılmak için Iğdır’daki sulak alanları kullanıyor.

Dalıcı ördek türlerinin arz irilerinden olan elmabaş ördeği, Dünya Huy ve Saf Hayatı Esirgeme Birliğinin (IUCN) “mütenakıs” enva listesinde yer alıyor.

Renkleri ve kişmiri hareketleriyle dikkati çekici badi türü, yaz aylarını Kuzey Yarımkürede geçirip kışın yaklaşmasıyla birlikte elan hamam bölgelere göçüyor.

Elmabaşın güneye akıllıca göçüp kışı geçirdiği noktalar ortada mikroklima iklime erbap Iğdır’ın sulak alanları birlikte bulunuyor.

Sonbaharda Balkı Dağı eteğindeki Bulakbaşı ve Glokom sazlıklarına gelen asıl, kışı bölgedeki yerleşim yerlerine göre daha ısıdam olan Iğdır’de geçirip yeniden kuzeye dönüyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü (KUŞMER) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Polat, AA muhabirine, bu türün, sulak alanlar amacıyla ehemmiyet genişlik eden badi familyasından biri olduğunu söyledi.

“Bu alanlar kuşlar için bir nice olanağı alay malay sunuyor”

Türün IUCN kriterlerine bakarak al listede olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu çeşit değme yıl düzenli yerine bölgemize gelmekte. Özellikle ekimin ortalarına makul buraya gelmeye başlayan bu soy kışı birlikte burada geçirmekte.” dedi.

Polat, Iğdır’ın büyük kuş barhana rotalarından biri olduğuna bel ederek, “Kışı burada geçirdikten sonraları baharın gelip havaların ısınmaya başlamasıyla serin bölgelere akıllıca barhana hareketini gerçekleştiriyor. Elmabaş patkanın burada tespiti, nüfus sayısının belirlenmesi kuş bilimi açısından az çok yüce bir bahis.” diye niteleyerek konuştu.

Bulakbaşı ve Glokom sazlıklarının kuşlar üzere sunduğu önemi dile getiren Polat, şunları söyledi:

“Bölge çandır hayatı açısından oldukça zengin. Bu alanlar özellikle kuşlar için bir nice olanağı gelişigüzel sunuyor. Buraya göçen ve bu alanları göç ıtlak noktası adına kullanan bir nice soy var, elmabaş birlikte bu türlerden biri. Bu zümre ayrımlı renkleri ve güzelliğiyle kendine has, göze gelen türlerden biridir.”

Share: